Data publikacji:

Jak zrobić szafkę łazienkową z komody PRL?

Komoda PRL w roli szafki łazienkowej to modne rozwiązanie. Meble tego typu świetnie wpisują się w aktualne trendy i co ciekawe, są na tyle solidne, że sprawdzają się nawet w łazienkach. Jeśli szukasz niesztampowego przepisu na aranżację wnętrza, zobacz, jak zamienić starą komodę PRL w modną szafkę łazienkową.
komoda prl

Komoda PRL jako szafka łazienkowa – jak odnowić?

Komoda PRL po renowacji może wyglądać szalenie efektownie, ale żeby tak się stało, najpierw trzeba przeprowadzić kilka czynności.

  • Ocena stanu technicznego mebla – na wstępie ustal, w jakim stanie jest mebel. Oceń, czy komoda jest stabilna. W przeciwnym razie konieczna może okazać się interwencja stolarza, który wzmocni konstrukcję. Zobacz, czy na powierzchni lakieru są ubytki – jeśli powłoka chroniąca fornir jest nieuszkodzona, może się okazać, że renowacja w zasadzie nie będzie potrzebna. Lakier stosowany do zabezpieczania komód tego typu sprawdzi się także w trudnych łazienkowych warunkach. 
Na koniec pozostaje jeszcze ocenić, czy w meblu nie pojawiły się szkodniki. Obecność korników można łatwo poznać po skupiskach niewielkich otworów.
  • Usuwanie starego lakieru – komody PRL i inne meble wykonane w tym czasie tworzone były w specyficzny sposób. Podstawę konstrukcji tworzyła płyta meblowa pokryta fornirem, czyli cienkimi płatami szlachetnego drewna, które nadawały meblom dekoracyjny wygląd. Warstwę ochronną stanowi z kolei chemoutwardzalny lakier, który dodatkowo zapewniał meblom PRL wysoki połysk. 

Przeczytaj także: Jak stylizować wnętrze przy użyciu mebli i dodatków w stylu retro?


Jeśli w lakierze znajdują się ubytki, konieczne jest usunięcie całości powłoki. W tym celu najlepiej zastosować opalarkę i szpachelkę. Podczas pracy trzeba zachować precyzję działania, aby nie uszkodzić dekoracyjnego forniru.
  • Malowanie wykończeniowe – do malowania komody PRL, która stanie się szafką pod umywalkę, najlepiej zastosować wodoodporny lakier, który zabezpieczy powierzchnię przed działaniem wilgoci. W sprzedaży znajdziesz preparaty o różnym stopniu połysku, od matowych, przez satynowe, aż po te błyszczące.
Jeśli chcesz dodatkowo zaszaleć ze stylizacją mebli, ciekawym pomysłem może być malowanie szafki za pomocą farby emulsyjnej. W ten sposób uzyskasz kryjącą powłokę i możesz na meblach wymalować ciekawe wzory np. za pomocą szablonów malarskich, lub uzyskać geometryczną kompozycję przy użyciu taśmy malarskiej.

Jak zamontować umywalkę na komodzie PRL?

Na początek należy wytyczyć miejsce, w którym umywalka zostanie zamontowana. Komody PRL składają się najczęściej z szafek z półkami oraz szuflad. Zdecydowanie łatwiejsze w montażu będzie osadzenie umywalki nad częścią z półkami – jest tam więcej miejsca, więc łatwo zmieścisz elementy przyłączeniowe oraz syfon. W przypadku komody z półkami również jest to możliwe, ale wymaga to więcej pracy.
Do osadzenia umywalki na komodzie PRL potrzebne jest przygotowanie dwóch otworów – w blacie oraz w tylnej części szafki, aby przyłączyć złącza wodno-kanalizacyjne. Do ich wykonania najlepiej jest zastosować wyrzynarkę – narzędzie tego typu pozwoli na przygotowanie precyzyjnych otworów o regularnych kształtach.
Kształt i rozmiar otworów pod umywalkę oraz elementy przyłączeniowe jest uzależniony od wybranego przez ciebie modelu sprzętu. W przypadku umywalek nablatowych producenci dołączają do zestawu schemat rysunku, jaki należy przygotować w blacie, aby wyciąć otwory. To bardzo ułatwia sprawę. Po osadzeniu umywalki, syfonu oraz wszystkich przyłączy w docelowych miejscach, krawędzie umywalki należy zabezpieczyć za pomocą białego silikonu sanitarnego.