Data modyfikacji:

Regał industrialny – do jakich wnętrz pasuje?

Regał industrialny to jedno z modniejszych obecnie elementów wystroju. Prezentuje się bardzo efektownie, a jego nieskomplikowana forma sprawia, że można go łatwo wkomponować do stylizacji różnych pomieszczeń. Jeśli chcesz postawić na regały industrialne na książki lub inne przedmioty, zobacz, jakie są najmodniejsze modele mebli tego typu oraz do jakich wnętrz pasują.

regał industrialny

Regał industrialny – uniwersalny mebel?

Solidny regał znajdzie zastosowanie w aranżacji niemal każdego wnętrza. Przyda się jako miejsce do przechowywania książek czy drobnych domowych szpargałów lub sprawdzi się w roli ekspozycji na ciekawe ozdoby i dekoracje. Jeśli dla ciebie również regał jest jednym z punktów obowiązkowych w stylizacji mieszkania, przekonaj się, czy do twojego wnętrza pasować będzie regał industrialny.

Jak wygląda regał w stylu industrialnym?

Styl industrialny wywodzi się z okresu recesji w Stanach Zjednoczonych, kiedy to wiele spośród opuszczonych fabrycznych pomieszczeń było adaptowanych na wnętrza mieszkalne. Cechą charakterystyczną mieszkań tego typu była duża otwarta przestrzeń i przede wszystkim takie materiały, jak drewno, metal, beton oraz szkło, czyli wszystko to, co pierwotnie znajdowało się w fabrycznych wnętrzach. Do tego dochodziły jeszcze widoczne elementy instalacji czy charakterystyczne lampy-reflektory.

Regał utrzymany w industrialnej estetyce powinien być zatem wykonany ze wspomnianych wcześniej materiałów. Najczęściej spotkasz regały metalowe, drewniane lub szklane w stylu industrialnym.

Forma mebli tego typu jest zazwyczaj oszczędna, co przekłada się na funkcjonalność, ale również na charakterystyczny wygląd. Nie myśl jednak, że regał industrialny to mebel bez wyrazu. Nieskomplikowana forma idzie tu w parze z ciekawym wykonaniem.

Do jakich wnętrz pasują regały industrialne?

Oszczędna forma regałów industrialnych sprawia, że mogą się dobrze komponować z różnymi stylami. Idealnym połączeniem jest zestawienie mebla tego typu ze stylem skandynawskim. Regał narożny czy wiszący industrialny będzie świetnym przełamaniem neutralnej i jasnej stylistyki scandi i doda aranżacji charakteru. W połączeniu z dodatkami w stylu skandynawskim będzie się pięknie prezentował.

Regały w stylu industrialnym doskonale pasują także w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Prostota regałów znajdzie wspólny mianownik z pozostałymi elementami wystroju.

A w jakich pomieszczeniach ustawić regał industrialny? Naturalnie idealnym miejscem będzie salon. Możesz wyeksponować pamiątki z podróży, książki czy ciekawe elementy wystroju.

Inną dobrą opcją jest sypialnia czy kuchnia. Zwłaszcza regał industrialny do kuchni może dać naprawdę dobry efekt. Na otwartych półkach wyeksponujesz zastawę kuchenną i akcesoria niezbędne do gotowania. Takie rozwiązanie sprawi, że twoja kuchnia nabierze naprawdę modnego wyglądu.

Regał industrialny – przegląd najmodniejszych modeli

Wiesz już, do jakich wnętrz pasuje regał industrialny. Przyjrzyjmy się teraz modnym modelom. Jaki regał w stylu industrialnym wybrać?

Regał industrialny jak drabina

Dekoracyjne drabiny to modny dodatek do aranżacji wnętrz, który jest prawdziwym stylizacyjnym hitem od kilku sezonów. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz również regały industrialne, których konstrukcja do złudzenia przypomina drabinę.

Regał w takiej formie składa się z metalowej ramy zamontowanej tak, aby przypominała rozstawną drabinę. Do tego dochodzą jeszcze najczęściej drewniane półki w różnych rozmiarach. Całość prezentuje się bardzo efektownie. Regały metalowe industrialne w formie drabiny świetnie nadają się do wyeksponowania dekoracji.

Regał industrialny metalowy i szklany

Regały tego typu mają minimalistyczną formę. Składają się z metalowego stelaża i szklanych półek. Mebel w takim wydaniu daje lekkie wrażenie, ponieważ światło przedziera się przez szklane półki.

Regał industrialny z metalu i drewna

Meble wykonane z tych materiałów są solidne i prezentują się znakomicie. Jeśli szukasz industrialnego regału na książki, model z drewnianymi półkami będzie świetną opcją.

Regał industrialny na kółkach

Meble tego typu najczęściej są niższe, mają wysokość około 120 cm, ale są dość szerokie. Dzięki temu regał industrialny na kółkach może w zasadzie pełnić funkcję domowego wózka, który będziesz swobodnie przemieszczać po mieszkaniu w zależności od bieżących potrzeb.

Regał industrialny zamykany

To ciekawa opcja, jeśli chcesz zaplanować solidny system przechowywania np. w salonie czy sypialni. Regał z półkami wyposażony w zamykane szafki jest bardzo praktyczny, ponieważ za zamkniętymi drzwiczkami możesz ukryć pudełka czy kosze na najdrobniejsze szpargały i w ten sposób łatwo utrzymać porządek. Dodatkowym atutem modeli tego typu jest urozmaicona forma, którą nadają najczęściej drewniane lub metalowe drzwiczki szafek.

Regał industrialny wiszący

Modele regałów w takiej formie często dostępne są w nietypowych kształtach, np. rombu czy okręgu. Nie są tak pojemne jak ich tradycyjne odpowiedniki, ale mogą być dobrym uzupełnieniem stylizacji domowego biura, w którym w ten sposób znajdzie się dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów.

Jeśli chcesz, aby twój regał industrialny prezentował się naprawdę dobrze, pamiętaj, aby nie przytłaczać go nadmiarem książek czy dodatków. Meble tego typu prezentują się efektownie, a wypchane po brzegi książkami byłyby niemal niewidoczne spod stosów woluminów. Jeśli zdecydujesz się na mebel w industrialnej estetyce, warto go ciekawie stylizować. Tu możesz zdać się na reguły, jakie rządzą „shelfie”, czyli pięknie udekorowanymi półkami.