Data publikacji:

Kuchnia w stylu paryskim – jak urządzić kuchnię w stylu paryskim?


Marzy ci się kuchnia w stylu paryskim? Białe kafelki, eleganckie meble, tradycyjna zastawa i sprzęty o wyglądzie retro – oto najważniejsze cechy kuchni znad Sekwany. Sprawdzamy, co jeszcze powinno się znaleźć w paryskiej kuchni i podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalne i harmonijne wnętrze.

Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu paryskim? Jest kilka elementów, które przesądzają o stylu znad Sekwany. Przede wszystkim – króluje prostota, ale z nutką tradycjonalizmu. W paryskiej kuchni będzie więc dużo bieli – na ścianach kafelki rodem z paryskiego metra, białe szafki z drewnianym blatem, jasne krzesła i duży stół, biała zastawa i stylowe sztućce, np. srebrne. W paryskiej kuchni próżno szukać koronkowych firaneczek czy zasłonek, obrusów na stole czy dywanów na podłodze. Kuchnia jest prosta, funkcjonalna, a jednocześnie tradycyjna. To – jak w większości domów – centrum życia, dlatego w nowocześnie urządzonych paryskich wnętrzach znajdziemy też wyspę kuchenną z blatem nawiązującym do blatu na szafkach kuchennych. Wszelkie urządzenia kuchenne typu toster, czajnik elektryczny czy ekspres do kawy w paryskiej kuchni również będą nawiązywały do designu w stylu retro.
kanapa
Od zawsze kanapy były ciemne – eleganckie, stylowe, ciężkie. Dopiero niedawno modne stały się sofy w odcieniach pudrowego lub wrzosowego różu, w błękitach i słonecznym żółtym. Granat to bardzo tradycyjny kolor – kiedyś ławeczki, szezlongi i leżanki, potem także wersalki, a dziś – sofy, kanapy i narożniki były ciemne, często właśnie granatowe. Prócz ciemnej zieleni i czerwieni często granatowe siedzenia spotkać można było w dworkach i rezydencjach wysoko postawionych lub majętnych osób. Dziś każdy może mieć granatową kanapę we własnym salonie.

Paryska kuchnia z klasyczną podłogą


Kuchnia w paryskim stylu może mieć podłogę zarówno ceramiczną, jak i drewnianą. Najbardziej paryski będzie oczywiście klasyczny, jasny parkiet w kształcie jodełki. Taka podłoga doda kuchni swobodnej elegancji. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon – to również coraz częstsze rozwiązanie stosowane w paryskim stylu – to drewniana podłoga będzie jednolitą ozdobą zarówno części kuchennej, jak i salonowej. Wspomniana jodełka będzie najbardziej charakterystyczna, ale podłużne, proste, dębowe deski również się sprawdzą i dodadzą wnętrzu elegancji.

A jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, możesz mieć w swojej paryskiej kuchni podłogę w szachownicę – czarno-białe kwadratowe płytki będą bardzo klasyczne. Wybieraj duże płytki, ponieważ wzór drobnej szachownicy może działać drażniąco na oczy.

Ściany w paryskiej kuchni


Lamperie sztukateryjne na ścianach wprowadzą do kuchni klimat prawdziwej kamienicy. Oczywiście lepiej będą wyglądały w wysokich wnętrzach, niż w tych liczących 245 cm, licząc od podłogi do sufitu. W ogóle jasne panele ścienne o wyglądzie nawiązującym lub takim samym jak fronty szafek kuchennych to dobre rozwiązanie, które ujednolici wygląd właściwie każdej kuchni. Panele można kupić oddzielnie lub zamówić więcej frontów szafek, wybierając meble kuchenne. Zadbaj też o odpowiednie listwy przypodłogowe – najlepsze będą białe, nawiązujące stylem do sztukaterii. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, to jedna ze ścian może być ozdobiona cegłą – białą, dającą wrażenie spokoju i przestrzeni, lub czerwoną, która ociepli pomieszczenie i sprawi, że nabierze ono przytulnego, nieco kominkowego charakteru.

Jakie krzesło i stół do paryskiej kuchni?


By kuchnia nabrała paryskiego stylu, warto dobrze dobrać krzesła i stół. W wersji tradycyjnej, klasycznie paryskiej, będzie to okrągły stół dębowy z błyszczącym blatem. Jednak fani stylu rodem znad Sekwany coraz częściej wybierają także stoły nowoczesne – podłużne, z drewnianym blatem, na żelaznych nogach. Mogą to być też stoły o przezroczystych blatach ze szkła. Jakie do nich dobrać krzesła? Białe, klasyczne, kuchenne, z krzyżowym wykończeniem na oparciach będą najbardziej przypominały styl paryski. Jednak coraz częściej też kuchnie z Paryża przypominają skandynawski eklektyzm – krzesła z jasnego drewna, gięte lub wykończone wikliną w kompletach lub każde reprezentujące inną stylistykę również sprawdzą się w nowoczesnych kuchniach.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.