Kuchnia w stylu wiejskim kojarzy się z beztroskimi wakacjami spędzanymi za miastem, aromatem owocowego ciasta z kruszonką czy smakiem chleba w towarzystwie soczystych, sierpniowych pomidorów. Takie klimatyczne wnętrze możesz utworzyć podczas aranżowania przestrzeni nieco bardziej współczesnej. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom oraz dodatkom przeniesiesz się w czasie do dziecięcych lat, a twoja kuchnia zachwyci wszystkich gości! O czym pamiętać podczas urządzania wiejskiej kuchni? Odpowiedzi czekają poniżej – zachęcamy do lektury naszego artykułu.
Kuchnia w stylu wiejskim jest przytulna, stylowa i wcale nie musi być pozbawiona nowoczesnych akcentów. Najlepiej zaprezentuje się w harmonijnie urządzonych wnętrzach. W przypadku tego typu aranżacji unikaj więc przesadnego eklektyzmu – postaw na jeden, spójny styl. Wiejska kuchnia sprawdzi się nie tylko w domku jednorodzinnym za miastem, elementy rustykalne możesz z powodzeniem wprowadzić do mieszkania w mieście. Oczywiście ideałem byłoby, gdyby nasza przestrzeń sprzyjająca gotowaniu wpisywała się także w klimat panujący na zewnątrz.
Miłośnicy nostalgicznych wspomnień, którzy w swoim domu chcieliby odtworzyć klimat panujący na sielskich wakacjach, muszą pamiętać o najbardziej charakterystycznych wyznacznikach stylu wiejskiego.
Czego nie może zabraknąć w kuchni w wiejskim stylu? Przygotowaliśmy szczegółowe omówienie wyznaczników dla aranżacji, dzięki której zapomnimy o miejskim, przytłaczającym zgiełku.
Kuchnia wiejska jest na ogół drewniana. Dotyczy to przede wszystkim solidnych mebli, podłóg czy sufitów. Pamiętaj, by sięgnąć po naturalne materiały, dodające wnętrzu autentyczności. Zapomnij więc o sklejce czy dykcie, która być może jest znacznie tańsza, ale zupełnie nie sprawdzi się w solidnej i efektywnie wykończonej kuchni.
Drewniane elementy wykorzystane w aranżacji nie muszą mieć wcale konstrukcyjnego charakteru. Aranżacyjnego uroku dodadzą również starannie dobrane akcesoria. Zadbaj więc, by w twoim domu nie zabrakło drewnianych desek do krojenia, chlebaka, łyżek, misek na owoce i warzywa czy nawet... rzeźbionych figurek czy podstawek pod kubki i filiżanki! Szukaj ich nie tylko w sieciowych sklepach wnętrzarskich. Udaj się na targ staroci lub do lokalnych pracowni rzemieślniczych, gdzie znajdziesz prawdziwe dekoratorskie perełki.
Praktyczna i funkcjonalna kuchnia w stylu wiejskim nie powinna być również pozbawiona kafelków. Dotyczy to szczególnie przestrzeni między blatem a górnymi szafkami. Białe płytki połączone z tym samym odcieniem ścian mogą wypadać jednak zbyt nudno. Postaw więc na modele wzbogacone folklorystycznymi zdobieniami czy mozaikami. Ciekawie zaprezentują się także kafelki w kwiatowe wzory.
Płytki w kuchni wiejskiej nie muszą być jednak wyłącznie białe czy wzorzyste. Postaw również na inne barwy bezpośrednio nawiązujące do wiejskiego klimatu. Wybierz zieleń, odcienie beżowe czy jasne brązy.
Kuchnia wiejska sprzed lat przywodzi na myśl wspomnienia o kaflowym piecu, na którym nasze babcie gotowały aromatyczne zupy czy smażyły doskonałą jajecznicę. Dziś jednak zdobycze współczesnej techniki dają nam znacznie więcej możliwości! Nowoczesna wiejska kuchnia absolutnie nie musi nas ograniczać, jeśli jesteśmy miłośnikami kreatywnego gotowania. Warto wybrać jednak sprzęty charakteryzujące się retro designem – dotyczy to nie tylko lodówki, lecz także piekarnika, robotów kuchennych czy czajników.
A jak zaaranżować zlew w kuchni w stylu wiejskim? W tym przypadku również czekają na nas ceramiczne modele o dekadenckim wykończeniu. Charakteru wnętrzu doda także ozdobna bateria. Pamiętaj – jeśli decydujesz się już na folklorystyczną aranżację – nie oszczędzaj na z pozoru błahych dodatkach, to one mają bowiem największą moc przykuwającą uwagę!
Każdej współczesnej gospodyni zależy na tym, by jej kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna i pozwalająca na komfortowe przechowywanie talerzy, garnków czy patelni. Fronty szafek w kuchni w stylu wiejskim także odgrywają znaczenie. Świetnie wyglądać będą te wykonane z naturalnego, zaimpregnowanego drewna lub pokrytego białą farbą.
Meble utrzymane w wiejskiej stylistyce wcale nie muszą charakteryzować się perfekcyjnym wykończeniem. Widoczne słoje drzewa czy kontrolowane nierówności nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter. Możesz poszukać także frontów o delikatnych wgłębieniach czy wypustkach. Dobrym rozwiązaniem w przestronnym wnętrzu będzie też drewniana wyspa stwarzająca dodatkową przestrzeń do pracy.
W kuchni w stylu wiejskim nie może zabraknąć także dodatków! Ceramiczne zastawy, haftowane obrusy, kwiaty w wazonie czy pachnące zioła w wiklinowych doniczkach sprawią, że aranżacja będzie przytulna i pełna domowego ciepła.
Autorka: Anna Mlonka