Data publikacji:

Marmur w kuchni. Pomysły na aranżacje

To synonim elegancji w aranżacji wnętrz i ponadczasowy materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Ten wnętrzarski klasyk ma wiele wcieleń: może wyróżniać się jasną tonacją i subtelnym wzorem lub wręcz przeciwnie – charakteryzować się wyrazistym wyglądem. Marmur może dać naprawdę świetny efekt dekoracyjny, ale nie jest wolny od wad. Jeśli chcesz wykończyć kuchnię z marmurem w roli głównej, poznaj blaski i cienie materiału oraz ciekawe pomysły na aranżację.

marmur w kuchni

Marmur w kuchni – wady i zalety

W budownictwie i aranżacji wnętrz nie ma rozwiązań idealnych, wybór niektórych materiałów wiąże się z pewnym kompromisem. Podobnie jest w przypadku kamienia naturalnego. Marmur ma swoje mocne i słabsze strony.

Zalety

  • Elegancki wygląd – marmur to wnętrzarski klasyk stosowany w urządzaniu pomieszczeń od stuleci. Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze wierne tradycyjnym wnętrzarskim rozwiązaniom, materiał ten będzie strzałem w dziesiątkę.
  • Trwała powierzchnia – kamień naturalny jest dość odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wady

  • Podatność na powstawanie plam – to największy minus marmuru, który w kuchni może okazać się szczególnie dokuczliwy. Plamy z kawy, oleju, soku z cytryny czy sosu pomidorowego mogą prowadzić do powstawania odbarwień.
  • Wysoki koszt zakupu – metr bieżący marmurowego blatu o grubości 3 cm to koszt zakupu rzędu 700-900 zł.
  • Konieczność wzmocnienia szafek – blaty z kamienia naturalnego są znacznie cięższe, niż ich drewniane czy konglomeratowe odpowiedniki. To oznacza konieczność wzmocnienia dolnej zabudowy szafek, aby konstrukcja wytrzymała duże obciążenie.

Kuchnia z marmurem – pomysły na aranżację

  • Biały marmur w kuchni - biały kamień z subtelnym wzorem to jedno z najmodniejszych wcieleń marmuru. Materiał w takim wydaniu pasuje do wnętrz klasycznych, skandynawskich czy industrialnych. Biały marmur w kuchni doskonale komponuje się z białymi i czarnymi szafkami, a jeśli chcesz uzyskać nietuzinkowy efekt, warto postawić na fronty lakierowane na kolor błękitny lub szary.
  • Czarny marmur w kuchni– kamień w takim wydaniu będzie się prezentować doskonale w nowoczesnych aranżacjach. Czarny kamień o wyrazistym wzorze w połączeniu z białymi lub czarnymi minimalistycznymi szafkami świetnie wpisze się w bieżące trendy i estetykę minimalizmu.
  • Marmur i złote akcenty – to szczególnie udane połączenie. Uchwyty kuchenne, elementy armatury i dekoracje w złotym kolorze w połączeniu z marmurowymi blatami dadzą bardzo elegancki i klasyczny efekt wykończeniowy. Co więcej, dodatki w kolorze złota i miedzi są bardzo modne, dlatego jeśli postawisz na dekoracje tego typu, zaaranżujesz wnętrze zgodnie z bieżącymi trendami.

Jeśli nie marmur, to co?

Ciekawym sposobem na uzyskanie eleganckiego efektu wykończeniowego, który będzie imitował marmur, jest wybór blatów konglomeratowych. Konglomerat powstaje na skutek połączenia kruszywa kamiennego z żywicami poliestrowymi. W efekcie blaty tego typu są lżejsze, odporniejsze na uszkodzenia i przede wszystkim znacznie tańsze niż ich naturalne odpowiedniki.

Jeśli szukasz naprawdę budżetowych rozwiązań i nie chcesz rezygnować z wymarzonego efektu dekoracyjnego, możesz postawić na laminat, który będzie imitował marmur w kuchni. Nowoczesne blaty laminowane znacznie różnią się od tych stosowanych przed laty. Obecnie laminat niemal do złudzenia przypomina naturalny materiał, cechuje się odpornością na wysokie temperatury i uszkodzenia, dlatego może być także praktycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się w trudnych kuchennych warunkach.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny