Data publikacji:

Laurus nobilis - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Laurus nobilis bywa nazywany także wawrzynem szlachetnym. To wyjątkowo efektowny krzew o pięknych, lśniących liściach. Doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa. Charakteryzuje się efektownymi liśćmi o wielu zastosowaniach. Jak najlepiej pielęgnować laurus nobilis i gdzie można go wykorzystać?
laury

Jak wygląda laurus nobilis i gdzie rośnie naturalnie?

Naturalnie rośnie na terenach krajów basenu Morza Śródziemnego, najliczniej we Włoszech. Jego tempo wzrostu jest bardzo powolne. W uprawie doniczkowej laurus nobilis może osiągać wysokość aż stu pięćdziesięciu centymetrów. Z łatwością można formować kształt, jaki przyjmuje laurus nobilis. Przycinając jego pędy, można wpłynąć na jego końcową formę oraz wielkość.

Najbardziej efektowną częścią laurus nobilis są jego liści. Stosując odpowiednią laurus nobilis pielęgnacja, można uzyskać roślinę o sztywnych, ciemnozielonych liściach o kształcie lancetowanym. Mają skórzastą powierzchnie i faliste krawędzie. Bardzo miłym doświadczeniem jest przełamanie liścia na pół, tak aby poczuć charakterystyczny, mocny zapach laurowy.

Laurus nobilis kwitnienie to proces występujący w miesiącach wiosennych, zwykle między marcem a majem. Kwiaty, jakie posiada laurus nobilis, są dość drobne, o barwie zielono-żółtej.

W jaki sposób zadbać o odpowiednie stanowisko dla laurus nobilis?

Prawidłowa i efektywna laurus nobilis uprawa wymaga przygotowania dla niego odpowiedniego stanowiska. Kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, to naturalne warunki w jakiś rośnie laurus nobilis. Bardzo istotne jest, aby laurus nobilis był ustawiony w ciepłym miejscu i odpowiednio dużym nasłonecznieniem. Nie należy wystawiać go bezpośrednio na słońce. Należy również dbać o utrzymywanie stałej temperatury i koniecznie chronić laurus nobilis przed przeciągami.

Ze względu na miejsce naturalnego występowania, laurus nobilis lubi także dość wilgotne powietrze. Jeśli we wnętrzu, w którym jest uprawiany, powietrze jest suche, warto regularnie zraszać roślinę – najlepiej codziennie. W okresie ciepłym, podczas miesięcy letnich laurus nobilis można wystawić na taras lub balkon. Należy pilnować, aby nie stał bezpośrednio w słońcu lub silnym przeciągu, ale przy optymalnej temperaturze i warunkach, może doskonale sobie poradzić, stanowiąc jednocześnie piękną ozdobę ogrodu.

Na okres zimowy, warto laurus nobilis przestawić do chłodniejszego pomieszczenia. Najlepiej przechowywać go w temperaturze od pięciu do dziesięciu stopni, a także zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Jaka ziemia laurus nobilis będzie najlepsza?

W przypadku laurus nobilis pytanie, jaka ziemia laurus nobilis nie jest trudne.
Jest to roślina wymagająca użycia dość standardowej ziemi. Ważne jest jedynie, aby nie była ona nadmiernie gliniasta, ponieważ zbyt długo przetrzymywałaby wodę. Standardowa ziemia o średniej przepuszczalności i pH na poziomie od 6,5 do 7,5 będzie doskonałym wyborem. Warto co około dwa lata przesadzać laurus nobilis do większej doniczki i świeżej ziemi.

Laurus nobilis pielęgnacja – czy jest kłopotliwa?

Niezależnie od laurus nobilis rodzaje, pielęgnacja tej rośliny nie jest bardzo trudna. Umieszczona w odpowiednim podłożu i na słonecznym stanowisku powinna zdrowo rosnąć. Należy ją umiarkowanie podlewać i zraszać liście, a w okresie zimowym ograniczyć ilość wody. Woda do podlewania powinna być chłodna, ale najlepiej, aby była odstana. Każdorazowe podlewanie powinno być obfite – kluczowa jest częstotliwość. Woda zbierająca się na podstawce powinna być usuwana.

W jaki sposób można rozmnażać laurus nobilis?

Rozmnażanie laurus nobilis nie jest bardzo trudne i z powodzeniem można przeprowadzić je w warunkach domowych. Można wykonać je na dwa sposoby. Przede wszystkim laurus nobilis można rozmnażać z wykorzystaniem nasion. Zbiera się je jesienią i tedy również należy je zasiać. Niestety proces kiełkowania jest bardzo czasochłonny i efekt jest niepewny.

Zanim pierwsze kiełki będą widoczne, może minąć nawet kilka miesięcy. Laurus nobilis można z powodzeniem rozmnażać także za pomocą oddzielenia sadzonek. Najlepszym momentem na wygospodarowanie sadzonek jest okres przełomu sierpnia i września, gdy są półzdrewniałe. Korzenie powinny być widoczne już po kilku tygodniach.

Laurus nobilis rodzaje i zastosowanie

Liście laurus nobilis słyną ze swoich licznych zastosowań. To kluczowy aspekt, który wpłynął na ogromną popularność tej rośliny od setek lat. Współcześnie najbardziej znanym zastosowaniem liści laurus nobilis są aspekty kulinarne.

Liście laurowe są bardzo aromatyczną, szeroko wykorzystywaną przyprawą. Można stosować je zarówno jako świeże, jak i po ususzeniu. Doskonale sprawdzają się do dań mięsnych oraz zup i marynat. Ze względu na silny aromat świetnie sprawdzają się także jako zabezpieczenie szafek w spiżarni – skutecznie odstraszają szkodniki.

Nie należy jednak obawiać się zbyt silnego aromatu laurus nobilis jako rośliny doniczkowej. Olejki eteryczne uwalniają się dopiero po roztarciu liści. Sama roślina jest neutralna, a pomieszczenie, w którym się znajduje, nie pachnie przyprawą. Liście laurus nobilis mogą być wykorzystywane także jako substancja lecznicza. Stwierdzono i przebadano terapeutyczny wpływ liści na kaszel oraz reumatyzm.

Niekiedy z liści wykonuje się także kąpiele lecznicze, mające dobroczynny wpływ na choroby skóry i porost włosów. Chcąc skorzystać ze świeżych liści laurowych, najlepiej zerwać je na bieżąco, lecz warto ograniczyć obrywanie zimą. Najlepiej sprawdzają się młode, świeże liście.

Chcąc jednak zachować ich aromat na dłużej, można zebrane liście wysuszyć – najlepiej w suszarce do owoców. Wystarczy ułożyć je cienką warstwą i pilnować, aby nie wysuszyły się nadmiernie.
Zdjęcie: sea_wave/Envato Elements
Autor: Ewa Malinowska