Data modyfikacji:

Łazienka biało-drewniana. Jak urządzić białą łazienkę z drewnem?

Biała łazienka z drewnem prezentuje się przytulnie i naturalnie. Zobacz, jakie drewno do łazienki wybrać, jakie dodatki oraz poznaj przegląd modnych białych kafli, które świetnie sprawdzą się w stylizacjach tego typu. 

Łazienka biało-drewniana – jakie drewno?

W łazience panują specyficzne warunki – z reguły w tym pomieszczeniu jest cieplej, niż w pozostałych pokojach, ale przede wszystkim poziom wilgotności powietrza jest znacznie wyższy. Dlatego materiał, jaki zamontujesz w łazience, powinien charakteryzować się stabilnością, czyli niskim współczynnikiem skurczu oraz wysokim nasyceniem żywicami i naturalnymi olejkami. Dodatkowo liczy się również twardość drewna. Jaki materiał do łazienki biało-drewnianej?

  • Drewno egzotyczne – opisanymi wyżej cechami charakteryzują się takie gatunki, jak tek, iroko, merbau, doussie czy wenge. Co więcej, egzotyczne gatunki drewna wyróżniają się również walorami dekoracyjnymi – rysunek słojów desek wykonanych z gatunków tego typu jest efektowny.
  • Gatunki rodzime – spośród gatunków występujących w naszej strefie klimatycznej, zdecydowanie można postawić na trwały dąb, jesion czy modrzew.
Warto wiedzieć, że drewno w łazience wymaga szczególnego traktowania. Jeszcze przed montażem materiał musi być solidnie zaimpregnowany z wszystkich stron, również na krawędziach montażowych. Co więcej, najlepiej jest stawiać na duże deski, ponieważ w takim wydaniu minimalizuje się ilość łączeń materiału, które z czasem mogą stać się newralgicznymi punktami, gdzie wnika wilgoć.

Dodatkowo materiał wymagać będzie regularnej konserwacji, zwłaszcza jeśli pierwotnie został wykończony olejem. Trzeba też zadbać o solidną wentylację pomieszczenia.

Płytki drewnopodobne

To może być świetna alternatywa dla naturalnego drewna w łazience. Płytki gresowe i glazura imitujące drewno do złudzenia przypominają swój naturalny odpowiednik i jednocześnie są bardzo odporne na ścieranie czy działanie wilgoci. Co więcej, w sprzedaży znajdziesz wiele modeli płytek tego typu – od tych imitujących klasyczne drewniane deski, przez ciekawie formowane dekory, aż po kafle imitujące klepki parkietu. 

Płytki drewnopodobne dają szerokie możliwości aranżacyjne – za ich pomocą można wykonać obudowę wanny, posadzkę czy wykończyć ściany pod prysznicem, co w zestawieniu z białymi płytkami uzupełniającymi, da świetny efekt. Kafle drewnopodobne mają jeszcze jedną przewagę nad naturalnym materiałem – są znacznie tańsze, niż egzotyczne i dobrze zaimpregnowane deski. Dodatkowo nie wymagają konserwacji.

Jakie dodatki do biało-drewnianej łazienki?

  • Drewniane wieszaki i stojaki – akcesoria łazienkowe wykonane z drewna czy bambusa będą idealnym uzupełnieniem dla aranżacji opartej na drewnie oraz bieli. Detale tego typu dodadzą wnętrzu przytulności. Szczególnie modnym dodatkiem, który będzie także praktycznym elementem wystroju, jest stołek z surowego drewna o prostej konstrukcji. Innym modnym dodatkiem może być wieszak na ręczniki w formie drabiny o uproszczonej formie.

Biała łazienka z drewnem – przegląd modnych białych kafli

Chociaż w białej łazience z drewnem to właśnie naturalny materiał gra pierwsze skrzypce, trochę uwagi trzeba poświęcić także białym akcentom. Kafle utrzymane w białej tonacji wcale nie oznaczają, że skazujesz się na wnętrzarską nudę. Zobacz, jakie modele będą ciekawym pomysłem.

  • Płytki metro – to wnętrzarski klasyk. Płytki tego typu będą idealnym wyborem do białej łazienki z drewnem w klasycznym wydaniu, ponieważ mają formę minimalistycznych szkliwionych cegiełek, które dają bardzo elegancki efekt.

  • Dobrym sposobem na białe płytki w łazience z drewnem w roli głównej jest wybór płytek o niesztampowym kształcie. Dzięki temu nawet klasyczna biel nabierze jeszcze ciekawszego charakteru i jest to dobry pomysł, jeśli urządzasz małą białą łazienkę z drewnem. Płytki o nietypowym kształcie pozwolą wystylizować na tyle dekoracyjną powierzchnię, że aranżacja nie będzie potrzebować dodatkowych ozdób. 
Efekt ten można dodatkowo wzmocnić ciemniejszą fugą, która podkreśli kształt płytek. Do najmodniejszych kafli tego typu należą np. heksagony. Ich geometryczna forma jest ciekawym odstępstwem od klasycznych kwadratowych czy prostokątnych płytek. 

Podobny efekt uzyskasz, jeśli postawisz na płytki w kształcie rombów, które można ułożyć np. w efektowną mozaikę w formie diamentu. Ciekawym odwołaniem do nieskomplikowanych geometrycznych form będą także płytki układane w jodełkę. Kafle tego typu będą dobrym dopełnieniem białej łazienki z drewnem, gdzie nie brakuje rozwiązań utrzymanych w estetyce retro.

Na innym wnętrzarskim biegunie leżą natomiast płytki o kształtach inspirowanych naturą. Będzie to np. arabeska czy rybia łuska. Płytki tego typu wyglądają bardzo dekoracyjnie. Z kolei, jeśli hołdujesz nowoczesnym rozwiązaniom, ciekawym pomysłem na kafle w małej białej łazience z drewnem mogą być modele 3D.