Data publikacji:

Łazienka na poddaszu – aranżacje, inspiracje

Łazienka na poddaszu może być pięknym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości oraz przemyślanym rozmieszczeniu elementów wyposażenia. Poznaj garść inspiracji na aranżacje łazienki na poddaszu.

łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu – pomysły na aranżacje

Zagospodarowanie poddasza to spore wyzwanie. Trudności te wynikają z niskiej ściany kolankowej oraz skośnie opadającej ściany pod połacią dachu. Wszystko to sprawia, że w rezultacie realna powierzchnia użytkowa pomieszczeń na poddaszu jest znacznie mniejsza, niż wynikałoby to z metrażu liczonego po podłodze.

Szacuje się, że miejsce, w którym skos znajduje się na wysokości 190 cm, to granica przestrzeni, w której dorosły człowiek może się swobodnie wyprostować. Jeśli aranżacja łazienki na poddaszu wydaje ci się sporą zagwozdką, zobacz, jak urządzić pomieszczenie w taki sposób, aby było wygodne.

Łazienka na poddaszu ze skosami

Jak urządzić łazienkę na poddaszu ze skosami? Zobacz nasze przykłady inspiracji na nowoczesną łazienkę na poddaszu.

Łazienka na poddaszu z wanną – inspiracje

Standardowa wysokość wanny to około 45-50 cm, dlatego ten element wyposażenia łazienki z powodzeniem można zamontować właśnie przy ściance kolankowej. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na wysokość skosu. Jeśli sufit pod połacią dachu będzie opadać zbyt nisko nad wanną, może się okazać, że swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny będzie niemożliwe.

Jak zatem urządzić łazienkę na poddaszu ze skosami z wanną? W takich okolicznościach konieczne jest odsunięcie wanny od ściany kolankowej. Można to zrobić za pomocą zabudowy podtynkowej z płyt gipsowo-kartonowych, obudowanej następnie płytkami. W ten sposób możesz przygotować półki, na których swoje miejsce znajdą różne akcesoria łazienkowe oraz dekoracje. Warto jednak pamiętać, że zabudowa tego typu pochłania część miejsca w łazience.

Innym sprytnym sposobem na efektowne odsunięcie wanny od ściany kolankowej jest wybór wanny i baterii wolnostojących. W takim przypadku podłączenie baterii do instalacji wodnej wymaga wykonania zabudowy lub poprowadzenia jej w posadzce, w związku z czym zwiększa się odległość od ścianki kolankowej. Rozwiązanie tego typu jest sprawdzonym przepisem na nowoczesną łazienkę na poddaszu.

Jeśli chcesz zamontować wannę pod skosem w łazience na poddaszu, zwróć uwagę na położenie okna. Jeśli będzie znajdować się ono bezpośrednio nad wanną, może to skutkować skraplaniem się pary wodnej na szybach. To z kolei przy nieefektywnie działającej wentylacji może sprawić, że na ramie okiennej oraz uszczelkach pojawi się pleśń.

Łazienka na poddaszu – aranżacje z miską WC i bidetem pod skosem

Jeśli chcesz, aby w łazience na poddaszu pod skosem znalazły się te urządzenia sanitarne, musisz zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej.

Jeśli ścianka ma powyżej 110 cm wysokości, możliwe jest zamontowanie przy niej wolnostojącego WC oraz bidetu. Jeśli wartość ta jest niższa, w takim przypadku konieczne może się okazać zamontowanie specjalnych urządzeń sanitarnych, które są wyposażone w obniżone stelaże podtynkowe.

Aranżacja łazienki na poddaszu z prysznicem

Co ciekawe, pod skośnie opadającym sufitem można również ulokować kabinę prysznicową. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie przestrzeni, jeśli urządzasz malutką łazienkę na poddaszu.

W takim przypadku konieczne jest zaopatrzenie się w specjalnie przygotowaną kabinę ze skośnymi ściankami. W Internecie znajdziesz wiele modeli tego typu. Przed zakupem dokonaj dokładnych pomiarów – sprawdzić należy przede wszystkim kąt, pod jakim opada połać dachu, oraz wysokość ścianki kolankowej.

Kabinę prysznicową pod skosem można zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Przykładowo dobrym patentem jest umieszczenie siedziska prysznicowego w kabinie w najbliższym sąsiedztwie ściany kolankowej. W takim układzie opadający niżej sufit nie będzie dużym problemem.

Innym sposobem jest wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych pokrytej płytkami ceramicznymi, która nieco odsunie kabinę prysznicową od ściany kolankowej. Można w niej osadzić różnego rodzaju schowki czy półki, które rozwiążą sprawę przechowywania łazienkowych akcesoriów i przyborów kąpielowych.

Nowoczesna łazienka na poddaszu – co z szafkami?

Jeśli tylko dostępna przestrzeń na to pozwala, przy ściance kolankowej warto osadzić szafki, które wkomponują się w przestrzeni, gdzie zbiega się ścianka kolankowa oraz opadająca pod skosem połać dachu. Minusem takiego rozwiązania są w przyszłości ograniczone możliwości przearanżowania wnętrza.

Aranżacje łazienki na poddaszu z umywalką pod skosami

To dość ryzykowne posunięcie, ponieważ w takim przypadku nie ma raczej możliwości, aby na ścianie powiesić lustro. Jest to jednak możliwe i może dać ciekawy efekt dekoracyjny, zwłaszcza jeśli nad umywalką jest osadzone okno. Wnęka okienna dodatkowo sprawi, że zyskasz nieco więcej przestrzeni.

Jak widzisz, w aranżacji łazienki na poddaszu trzeba rozwiązać sporo problemów. Jednak wszystkie trudności, jakie wynikają z potrzeby ulokowania sprzętów pod skosami i przy ściance kolankowej, rekompensuje ostateczny efekt dekoracyjny.

Dobrze zaaranżowana łazienka na poddaszu może prezentować się znacznie ciekawiej niż odpowiednik w pomieszczeniu o regularnych kształtach. A to za sprawą zróżnicowanej architektury wnętrza oraz światła – okna połaciowe świetnie doświetlają pomieszczenie. Dlatego chociaż aranżacja tego typu to wyzwanie, warto dołożyć starań, aby nawet mała łazienka na poddaszu wyglądała świetnie.