Data publikacji:

Lustro w przedpokoju: jakie wybrać? Propozycje aranżacji

Lustro w przedpokoju to nieodłączny składnik udanej aranżacji. Pozwala nie tylko skontrolować stan garderoby przed wyjściem z domu, ale jest też szalenie ważne z dekoracyjnego punktu widzenia. Oto kilka pomysłów na lustro do przedpokoju oraz garść praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej urządzisz ten kącik w przedpokoju.
lustro w przedpokoju

Pomysły na lustro w przedpokoju

Lustro w przedpokoju pełni kilka ważnych funkcji. Po pierwsze, dobrze dobrane lustro pozwala skontrolować stan garderoby przed wyjściem z domu. Po drugie, lustro jest szalenie ważne z dekoracyjnego punktu widzenia – tafla odbija światło i perspektywę wnętrza, co pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Ponadto lustra to często efektownie wykonane przedmioty, które mogą dodatkowo urozmaicić stylizację pomieszczenia. Jeśli szukasz pomysłu na lustro w przedpokoju, poniżej znajdziesz kilka inspiracji.

 • Okrągłe lustro na pasku

To modne rozwiązanie i dobry sposób na nowoczesne lustro do przedpokoju. Okrągłe lustra na pasku najczęściej mają dość minimalistyczny design, dlatego świetnie komponują się z wnętrzami utrzymanymi w duchu nowoczesnych trendów. Lustro tego typu może stworzyć zgrany duet z konsolką. O zestawieniu tego typu przeczytasz kilka akapitów niżej.

 • Lustro w stylu boho 

Styl inspirowany estetyką artystycznej cyganerii i motywami etnicznymi należy do najpopularniejszych w stylizacji wnętrz. Lustro do przedpokoju w stylu boho to najczęściej okrągły model w bardzo efektownej ramie wykonanej np. z rattanu, rafii czy nawet patyków. Lustro utrzymane w tej estetyce na pewno stanie się jedną z ważniejszych dekoracji w pomieszczeniu i nada ton całej aranżacji. Co ciekawe, modele wykonane z naturalnych materiałów tego typu będą też pasować do aranżacji rustykalnych czy skandynawskich.

 • Duże lustro w drewnianej ramie 

Jeśli szukasz pomysłu na naprawdę duże lustro do przedpokoju, to może być ciekawy trop. Lustra w dużych drewnianych ramach często są wykończone w surowy sposób, aby na drewnie widoczny był rysunek słojów. Przekłada się to na walory dekoracyjne, a okazałe lustro w takim wydaniu zdobi wnętrze w nietuzinkowy sposób.

 • Lustro w zabudowie szafy 

To praktyczne rozwiązanie, które warto przemyśleć, jeśli urządzasz niewielki przedpokój. W ten sposób rozwiążesz dwie stylizacyjne zagwozdki na raz – wygospodarujesz miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej i zaplanujesz lustro do przedpokoju. Dobrym rozwiązaniem są szafy z przesuwnymi drzwiami wykończone lustrzaną taflą. Pozwalają na wygodę korzystania i prezentują się efektownie.


Przeczytaj także: Jak stylizować wnętrze za pomocą luster?


 • Lustro do przedpokoju jak stare okno 

Od kilku sezonów wśród modeli luster można zaobserwować wyraźny trend na ramy przypominające stare okna. Obok postarzanej oprawy lustra tego typu są dodatkowo wyposażone w szprosy, co sprawia, że zwierciadło przypomina okna stosowane w dawnym budownictwie. To szczególnie dekoracyjne rozwiązanie, które będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli w stylizacji twojego mieszkania nie brakuje elementów w estetyce retro.

 • Lustro w ozdobnej ramie 

Tzw. lustra ludwikowskie swoją estetyką nawiązują do czasów baroku. W rezultacie modele tego typu to bogato zdobione zwierciadła, często zamknięte w rzeźbione i złocone ramy. Lustro utrzymane w takiej estetyce będzie się komponować znakomicie w mieszkaniach, w których prym wiedzie styl glamour.

 • Zestaw kilku mniejszych luster 

To z kolei dobry przepis na nowoczesną stylizację przedpokoju. W sprzedaży znajdziesz zestawy luster składające się np. z kilku modeli w kształcie rombów, heksagonów czy trójkątów. Kompozycja tego typu prezentuje się bardzo ciekawie i możesz ją wpleść np. w aranżację galerii ściennej.

 • Lustra samoprzylepne 

Lustra tego typu osadzone są na podkładach i można je przykleić do ściany samodzielnie po usunięciu folii zabezpieczającej warstwę kleju. W sprzedaży znajdziesz zarówno duże lustra, jak i mniejsze o ciekawych kształtach, np. heksagonów. Można je ułożyć w efektowną i minimalistyczną kompozycję. 

Lustro w przedpokoju a feng shui

Starożytna praktyka planowania przestrzeni znajduje dla nas również kilka wskazówek odnośnie aranżacji przedpokoju. Jeśli w aranżacji swojego mieszkania zwracasz uwagę na aspekty tego typu, warto wiedzieć, jak się ma feng shui wobec kwestii wieszania lustra.

Okazuje się, że planując wystrój zgodnie z zasadami feng shui, trzeba uważać na położenie lustra oraz drzwi wejściowych do domu. Wedle przytaczanych zasad, zwierciadło nie powinno znajdować się bezpośrednio naprzeciw wejścia, ponieważ układ tego typu jest niekorzystny dla pozytywnego przepływu energii.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w przedpokoju?

Dobierając zwierciadło do przedpokoju, trzeba także zwrócić uwagę na wysokość, na jakiej model zostanie zawieszony. Szacuje się, że górna krawędź lustra powinna być położona wyżej o około 20 cm, niż wzrost najwyższego z domowników.

A jakiej szerokości powinno być lustro, które zawiesisz w przedpokoju? W sprzedaży znajdziesz modele o różnych wymiarach, ale zdecydowanie dominują warianty o szerokości około 50 cm. 

Przy okazji warto dodatkowo poszukać idealnego miejsca dla lustra w przedpokoju. Optymalnym rozwiązaniem będzie ściana, na którą padają promienie słoneczne z najbliższego okna czy z sąsiadującego pomieszczenia. Taki trik pozwoli dodatkowo rozświetlić całe wnętrze, co przełoży się nie tylko na ogólny wygląd przedpokoju, ale też pozwoli zminimalizować zużycie energii elektrycznej. 

Lustro i konsolka – idealny duet do przedpokoju

To klasyczne zestawienie w aranżacji wnętrz, które świetnie sprawdza się właśnie w stylizacji przedpokojów i korytarzy. Konsolka to niewielki, wąski stolik przyścienny. Tradycyjnie nieco powyżej blatu wiesza się lustro, co daje praktyczne i efektowne połączenie. Na konsolce możesz umieścić zasobniki na klucze i inne akcesoria, które potrzebne są podczas wychodzenia z domu. Co więcej, blat stolika tego typu to idealne miejsce do wyeksponowania ciekawych dekoracji.

Często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie na blacie konsolki efektownej lampki stołowej z kloszem. Dzięki temu światło padające z lampki odbija się dodatkowo w lustrze, co pomaga jeszcze lepiej doświetlić przedpokój. A musisz przecież pamiętać, że najczęściej przedpokoje to kiepsko oświetlone pomieszczenia, gdzie brakuje źródła naturalnego światła, czyli okna.

Wieszak z lustrem

Jeśli cenisz sobie naprawdę praktyczne rozwiązania lub urządzasz naprawdę niewielki przedpokój, w którym trudno wygospodarować dodatkowe miejsce na lustro, dobrym pomysłem mogą być zestawy mebli. W sprzedaży znajdziesz np. modele wieszaków wyposażone w zabudowę z szafką oraz lustrem. To praktyczny zestaw, który pozwoli dobrze wyposażyć przedpokój we wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty.

Modele tego typu z reguły utrzymane są w dość minimalistycznym wzornictwie, dlatego możesz je łatwo dopasować do stylu całego mieszkania. Ale na rynku dostępne są też wieszaki z lustrami o dekoracyjnym wykonaniu, które swoją formą przypominają niemal instalacje artystyczne.


Przeczytaj także:
 1. Kilka dobrych rad dotyczących wyboru lustra do łazienki
 2. Lustro w mieszkaniu. Gdzie powiesić i jakie kupić?
 3. Przedpokój. Inspiracje i pomysły na aranżacje. Jak urządzić przedpokój?
 4. Triki na optycznie powiększenie wnętrza


Autor: Kamila Zalińska-Woźny