Data modyfikacji:

Monstera - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Monstera to jeden z popularniejszych kwiatów, jaki możemy znaleźć w Polskich domach. Koszt monstery nie jest duży, a dobrze pielęgnowana, wynagrodzi nam przepięknym i estetycznym wyglądem. Jak pielęgnować monsterę?
monstera

Monstera - piękna ozdoba każdego domu

Monstera to, jak wcześniej wspomniano popularna roślina, która na dobre zadomowiła się w naszych domach i mieszkaniach. Choć docelowo kwiat ten pochodzi z Ameryki Południowej, to obecnie nie ma żadnego problemu, by kupić jedną z jej odmian w doniczce. Czym charakteryzuje się monstera?

Przede wszystkim dużymi, charakterystycznymi liśćmi, które swoim kształtem przypominają serce. Liście te w czasie kwitnienia nabierają bardzo głębokiego, zielonego koloru a charakterystyczne wyrwy i wycięcia w liściach stanowi o wyjątkowości tej rośliny. Monstera doniczkowa to niezwykle wdzięczny kwiat, który jest bardzo prosty w utrzymaniu. A zatem jeśli chcemy rozpocząć przygodę z pielęgnacją kwiatów, monstera będzie stanowiła dobry, zachęcający do pogłębiania swojej wiedzy początek.

Odmiany monstery

Monstera to roślina, która występuje w ponad trzydziestu wariantach. Nie każda jest tak wdzięczna, jak te, które spotykamy w naszych domach, dlatego ograniczymy się jedynie do opisania tych najważniejszych, które powszechnie występują w sprzedaży. Najpopularniejsze odmiany monstery to:
  • Monstera dziurawa - To najpopularniejsza odmiana monstery, której cechą charakterystyczną są duże liście w kształcie serca, a także dziury, które często występują w ciekawych formach i kształtach. To właśnie monstera dziurawa osiąga największe rozmiary i stanowi wizytówkę naszych mieszkań.
  • Monstera monkey mask - Ten typ monstery osiąga znacznie mniejsze rozmiary, choć wciąż utrzymuje sercowaty kształt liści ozdobionych licznymi dziurami. Im starsza monstera, tym liczba i wielkość dziur jest coraz większa.
  • Monstera minima - Monstera minima to najmniejszy z dostępnych w Polsce wariantów tej rośliny. Jednak wiele osób uważa właśnie tę odmianę za najpiękniejszą. Oryginalny kształt, głęboka zieleń, a także zdecydowanie najmniejsze wymagania co do uprawy zachęcają do wyboru właśnie tej opcji monstery.

Pielęgnacja monstery

W jaki sposób pielęgnować monsterę, by była ona piękna i zdrowa? Na szczęście w tym aspekcie nie mamy zbyt wiele do zrobienia. Zacznijmy od ustawienia monstery i jej podlewania. Monstery w swoim naturalnym środowisku rosną w okolicach drzew, które dają im odpowiednią ochronę przed bezpośrednim słońcem. W naszych domach powinniśmy stosować podobne podejście, nieco zakrywając roślinę przed jasnymi promieniami. Świetne miejsce na monstery to okolice oddalone mniej więcej 3 metry od okna. Monstera charakteryzuje się pięknymi, zielonymi liśćmi, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią temperaturę dla niej. Optymalna temperatura dla rośliny to około 18-24 stopnie Celsjusza.

A w jaki sposób podejść do podlewania monstery? Latem monsterę podlewa się raz w tygodniu. Zimą możecie podlewać ją jeszcze rzadziej, np. raz na półtora tygodnia lub raz na dwa tygodnie. Pod tym względem monstera nie jest dość wymagająca. Nie zapominajcie o regularnym zraszaniu – należy robić to dwa razy w tygodniu i używać do tego miękkiej, przegotowanej letniej wody.

Liście twojej monstery robią się brązowe na końcach? Być może za rzadko ją zraszasz. Liście twojej monstery żółkną? Prawdopodobnie ma nadmiar wody.

Mimo prawidłowego podlewania, wasza monstera marnieje w oczach? Skorzystajcie z kuli do nawadniania roślin. Najczęściej korzysta się z nich podczas dłuższych wyjazdów, ale śmiało możecie używać też ich na co dzień. Jak to działa? Monstera po prostu sama pobiera odpowiednią ilość wody z wbitej w ziemię kuli. Wygodne, prawda? A jakie skuteczne!

Jaka ziemia dla monstery?

Monstera, jak już wspominaliśmy jest mało wymagającą rośliną, która nie stawia przed nami dużych wymagań względem ziemi. Jaką ziemie wybrać do naszej doniczkowej monstery? Najlepszy pomysł to takie podłoże, które z jednej strony gwarantuje nam optymalną wilgotność ale i przepuszczalność. A zatem kompost lub torf z domieszką perlitu, piasku i keramzytu najlepiej sprawdzi się w przypadku monstery. Wybierając ziemię, zwróć również uwagę na dodatek zrębek kokosowych – te pozwolą utrzymać odpowiednią wilgotność w donicy. W sklepach znajdziesz też podłoża z nawozami, które powoli się uwalniają. To świetna propozycja dla osób nie znających się na nawożeniu.

Przesadzanie i rozmnażanie monstery

W jaki sposób przesadzać i rozmnażać naszą monsterę? Przesadzanie możemy ograniczyć do jednokrotnego procesu, wykonywanego wiosną. Szczególnie istotne, by przesadzanie monstery odbywało się w okresie wiosennym. W takim przypadku nasza monstera powinna być przesadzona do większej doniczki, która da odpowiednią przestrzeń do dalszego rozwoju. Im starsza monstera, tym przesadzanie może by wykonywane rzadziej.

Bez względu na to, jak często przesadzamy monsterę, powinniśmy zawsze zadbać o to, by woda służąca do podlewania rośliny zawsze miała odpowiedni odpływ, który przeciwdziała przegniciu pędów. Pamiętajmy także o tym, że monstera rozwija się w sposób bardzo dynamiczny, a szybko rosnące pnącza potrzebują podpory. W tym celu warto zastosować odpowiednie paliki i podpory bambusowe, które znacznie zwiększą estetykę naszej rośliny.

Jak wygląda proces rozmnażania monstery? To roślina, która jest niezwykle łatwa do rozmnażania, a możemy tego dokonać poprzez odcięcie sadzonek z części wierzchołkowej rośliny. Sadzonki możemy ukorzenić zarówno w wodzie, jak i w ziemi cechującej się odpowiednią wilgotnością. Rozmnażanie monstery do bardzo przyjemny proces, który nie powinien sprawić problemu nawet tym osobom, które nigdy wcześniej nie miały okazji realizowanie tego typu czynności.

Gdzie kupić monsterę?

Ze względu na bardzo duże walory estetyczne i małe wymagania związane z procesem pielęgnacji monstery, coraz więcej osób pragnie mieć tą roślinę także w swoim domu. Na szczęście w dzisiejszych czasach zakup monstery nie wiąże się z dużym wydatkiem, a zawdzięczamy to bardzo dużej dostępności rośliny. Monsterę możemy zakupić obecnie w każdym sklepie budowlanym, a także w innych miejscach, które zajmują się sprzedażą roślin doniczkowych. Zarówno sama roślina, jak i odpowiednie środki nawożące są ogólnie dostępne. A zatem jeśli jeszcze nie mamy w domu monstery, czas to nadrobić i rozpocząć swoją przygodę z pielęgnacją roślin.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując monsterę?

Liście monstery należy raz w tygodniu oczyszczać z kurzu. Mimo że jest to dość odporna i trwała roślina, to nadmiar kurzu może wysuszyć jej liście.

Monstera to roślina tropikalna, więc ceni sobie dużą wilgotność powietrza. W waszym mieszkaniu powietrze jest wyjątkowo suche? Postawcie przy monsterze nawilżacz. Pod rośliną możecie położyć też pojemnik wypełniony wodą.

Nie możecie też dopuścić do tego, aby na spodku doniczki, w której jest monstera, znajdowała się woda. Gdy po podlaniu zobaczycie jej wyciek, wylejcie wodę ze spodka. Następnie co jakiś czas sprawdzajcie, czy woda ponownie się tam nie zgromadziła i w razie konieczności ponownie ją wylejcie. Czy monsterę trzeba podcinać? Nie. W tym przypadku roślina nie jest skomplikowana.

Monstera to idealna roślina do mieszkań czy biur. Nie wymaga zbyt częstego podlewania ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym jest wytrzymała, a więc wdzięczna w uprawie – nawet dla osób, które nie mają tzw. „ręki do roślin”. A wy, macie monstery w swoich domach? Jak o nie dbacie? Stosujecie się do powyżej opisanych zasad?
Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski