Data modyfikacji:

Montaż baterii podtynkowej: jak zamontować? O czym trzeba pamiętać?


Montaż baterii podtynkowej bardzo często zostawialiśmy monterowi, który wykonywał nam instalację sanitarną. Jednak czasem tę czynność chcemy wykonać sami. Chociażby z tego powodu, że wykonując „biały montaż”, sami nadajemy swojej łazience charakter. Stąd w tym artykule opowiemy sobie, jak np. wykonać montaż baterii podtynkowej umywalkowej bądź jakie podstawowe zasady powinniśmy zachować przy montażu baterii prysznicowej.
prysznic

Dlaczego bateria podtynkowa?


Baterie podtynkowe dla wielu wydają się bardzo niepraktyczne. Bardzo często kojarzą się ze starymi systemami, które w przypadku awarii wpędzały nas w niemałe kłopoty, ponieważ by usunąć awarię, musieliśmy rujnować część łazienki. Do tego były pozbawione wielu funkcji, o które dziś możemy nasze baterie rozbudować, np. dołączając do niej inne moduły. Nie bez znaczenia jest też estetyczny wygląd. To właśnie on może podkreślić, a czasem nawet nadać charakter naszej łazience, np. retro bądź nowoczesny. To wszystko już zależy od naszej wyobraźni. Na rynku mamy wiele ciekawych tego typu produktów, jak np. bateria prysznicowa Ferro ALGEO BOX bateria podtynkowa natryskowa 2-funkcyjna chrom (BAG7P2BOX) lub bateria umywalkowa Omnires Y Bateria umywalkowa podtynkowa Y1215HBL.

Zasady, jakimi powinniśmy się kierować podczas montażu baterii podtynkowej


Przy montażu baterii podtynkowych podstawową zasadą jest rozmieszczenie poszczególnych elementów w naszej łazience, tak by wykonana do niej instalacja pasowała. Ponadto powinniśmy zadbać o odpowiednią wysokość przyłącza pod baterie. Dlaczego? Inną bowiem wysokość musimy mieć, jeżeli będziemy chcieli zrobić montaż baterii prysznicowej podtynkowej, a inny, jeżeli będziemy chcieli wykonać montaż baterii umywalkowej podtynkowej. Podobną zasadą powinniśmy się kierować przy przygotowaniu otworu pod baterie. Rozmiar bowiem każdej z nich jest ściśle dopasowany pod każdy element łazienkowy.

Na jakiej wysokości montujemy baterie podtynkowe?


Jak już wyżej wspomnieliśmy, przyłącze dla każdego rodzaju baterii podtynkowej należy umieścić na innej wysokości. Wiąże się to m.in. z wysokością elementów wyposażenia łazienki, takich jak wanna, umywalka czy brodzik.

Na jakiej wysokości wykonujemy montaż baterii podtynkowej prysznicowej?


Montaż baterii prysznicowej tego typu wymaga od nas największej precyzji. Wiążę się to m.in. z tym, że wiele elementów kluczowych dla tej baterii mamy rozstawionych w różnych miejscach, jak np. deszczownica. Stąd samą baterię powinniśmy umieścić na wysokości 1,10 - 1,20 m. Dzięki temu osoba biorąca prysznic będzie mieć łatwy dostęp do regulacji wody, z której chce korzystać. Wypust na deszczownicę powinien się znajdować 40 cm wyżej aniżeli jej najwyższy użytkownik. Trochę inaczej sytuacja ma się, gdy montujemy zewnętrzne ramię. Wystarczy wówczas je zamontować na wysokości 2,10 - 2,15 m.

Na jakiej wysokości wykonujemy montaż baterii podtynkowej wannowej?


Montaż baterii wannowej podtynkowej już jest mniej skomplikowany. Inaczej sytuacja ma się w przypadku baterii wannowo-natryskowej. Tu musimy zachować zasady, takie jak w bateriach prysznicowych. Przyłącze dla samej baterii wannowej powinno kształtować się na wysokości około 60 cm nad podłogą. Jednak zdarza się, że wanny montowane są na różnych wysokościach. Wówczas należy zastosować zasadę, by wylewka znajdowała się 10 cm nad górną półką wanny.

Na jakiej wysokości wykonujemy montaż baterii podtynkowej umywalkowej?


Baterię umywalkową montujemy zazwyczaj na wysokości 100 - 120 cm. Jednak tutaj mamy podobną sytuację jak w przypadku wanny. Umywalki bowiem mogą mieć różne rozmiary bądź są na różnych wysokościach zamontowane. Stąd tutaj należy zastosować zasadę, by bateria znajdowała się 25 - 35 cm powyżej górnej krawędzi umywalki.

Na jakiej wysokości wykonujemy montaż baterii podtynkowej bidetowej?


Bidet coraz częściej staje się standardowym elementem wyposażenia łazienki. Jedną z wygodniejszych baterii do bidetu jest bateria podtynkowa, zwana potocznie bidetką. Ich konstrukcję wyposażono w wąż, który pozwala dotrzeć we wszystkie miejsca. Stąd nie ma reguły, na jakiej wysokości powinien być montowany. Przyjmuje się jednak, że nie wyżej niż 50 cm.

Montowanie baterii podtynkowej – krok po kroku


Nim rozpoczniemy montaż naszej baterii, powinniśmy się upewnić, czy są spełnione warunki do jej montażu. Pierwszy z nich to odpowiednia grubość. Powinna ona być na tyle gruba, aby mieściła się w niej głowica baterii. Drugim ważnym warunkiem do spełnienia jest wysokość przyłącza. Następnie należy sprawdzić, czy woda jest prawidłowo podciągnięta. Ciepła powinna być z lewej strony. Jeżeli te wymogi są spełnione, to możemy przystąpić do przygotowania otworu pod głowicę. Jego głębokość powinna być nie mniejsza niż 8 cm. Szerokość i wysokość powinny być dostosowane do szerokości i wysokości baterii oraz rozety maskującej. Następnie osadzamy korpus baterii, po czym należy ją podłączyć do instalacji z wodą. Kolejnym etapem jest próba szczelności połączenia instalacji z baterią. Test ten należy wykonać poprzez napuszczenie do instalacji wody pod ciśnieniem. Jeżeli nigdzie woda nie będzie ciekła, to próbę tę możemy uznać za udaną. W ostatnim etapie prac możemy położyć płytki oraz zamontować rozetę wraz z osprzętem baterii, takim jak wylewki, kurki itp.

Bateria podtynkowa – instrukcja montażu


Stosowanie tych zasad przy podłączaniu tego typu armatury jest bardzo ogólne. Dziś na rynku mamy wiele różnych produktów, które należy podłączyć według innych zasad bądź potrzebują, by przygotować im specjalne warunki pod podłączenie. Stąd, kupując armaturę, przed rozpoczęciem instalacji powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi. Tam z pewnością zostanie nam wyjaśnione np. jak zamontować baterię podtynkową umywalkową bądź jak powinien wyglądać montaż baterii podtynkowej prysznicowej.
Autor: Beniamin Feliksiak