Data modyfikacji:

Montaż grzejnika: kompleksowy poradnik 


Montaż grzejnika? – na pierwszy rzut oka wykonanie tej czynności wydaje się banalnie proste. Wystarczy kaloryfer połączyć z dwoma przewodami instalacji centralnego ogrzewania i gotowe! Nasz odbiornik ciepła może grzać. Ale czy na pewno? No, niestety nie! By nasz kaloryfer właściwie działał, muszą być spełnione pewne wymogi. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie to warunki, to zostań z nami, bo powiemy sobie o nich w dalszej części artykułu
termostat

Zasady montażu grzejnika


By podłączyć jakikolwiek grzejnik, najpierw powinniśmy się zapoznać z zasadami działania centralnego ogrzewania oraz z tym, czy nasz kaloryfer, który wybraliśmy, ogrzeje nasze pomieszczenie. Ważną informacją jest również to, czy odbiornik ciepła, który zamierzamy przyłączyć, jest przystosowany do bocznego podłączenia, czy dolnego z możliwością podłączenia bocznego? W innym wypadku możemy narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności oraz dodatkowe koszty.

Dziś większość nowoczesnych instalacji grzewczych wyposaża się w pompy, które wymuszają obieg nośnika ciepła w instalacji. Pomimo iż posiadamy taką pompę, to nie zwalnia nas z obowiązku zachowania spadów w naszych odbiornikach ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego by nie zapowietrzyć grzejnika. Ponadto każdy kaloryfer dla bezpieczeństwa warto wyposażyć w odpowietrznik. Podczas podłączania kaloryfera powinniśmy także wykonać montaż termostatu grzejnika. Dzięki niemu będziemy mogli regulować temperaturę w pomieszczeniu, a tym samy oszczędnie gospodarować energią cieplną.

Gdzie montujemy grzejniki?


Przed montażem odbiorników ciepła powinniśmy dokładnie rozplanować, gdzie zamierzamy je podłączyć. Stąd najczęściej wykonujemy montaż grzejnika pod parapetem. Dzięki temu nie ogrzewamy sufitu, a skumulowane powietrze wchodzi do pomieszczenia. Ważnym miejscem, gdzie powinien znajdować się kaloryfer, jest łazienka. Tam najczęściej przewidziany jest montaż grzejnika drabinkowego, który może pełnić również rolę suszarki, oraz montaż grzejnika podłogowego.

Jak wykonać montaż grzejnika CO?


Większość grzejników wygląda tak samo. Ma cztery wloty, z czego dwa należy podłączyć do instalacji, jeden zaślepić, a do drugiego wkręcić odpowietrznik. Tylko żeby to zrobić prawidłowo, powinniśmy się najpierw zapoznać z naszą instalacją, w jaki sposób pozwala nam podłączyć kaloryfer.

Jak montować grzejniki bocznego podłączenia?


To najbardziej tradycyjne połączenie odbiorników ciepła z instalacją CO. W tego typu obiegach zasilanie ciepłą wodą biegnie górą, natomiast dolnym przewodem odprowadzamy wodę z powrotem do kotła. Kaloryfer powinien być ustawiony z lekkim spadkiem do pionu centralnego ogrzewania, tak by odpowietrznik był w najwyższym punkcie grzejnika. W ten sposób podczas wypełniania wodą instalacji będziemy mogli grzejnik odpowietrzyć. Na rynku mamy wiele tego typu odbiorników ciepła. Najczęściej z bocznym podłączeniem można wykonać montaż grzejnika stalowego lub montaż grzejnika panelowego. Jedną z takich propozycji jest grzejnik Luxrad Niagara Podwójna 1800x445. To bardzo elegancki kaloryfer, o mocy grzewczej 1621 W. Inną ciekawą propozycją jest montaż grzejnika płytowego z podłączeniem Purmo Compact C22 450x600. Jest to kaloryfer konwekcyjny o mocy grzewczej 808 W.

Jak wykonać montaż grzejnika z dolnym zasilaniem?


To bardziej nowoczesna forma podłączenia odbiornika ciepła. Wykonuje się je zazwyczaj, gdy nasze przewody instalacyjne biegną równolegle w podłodze lub po dolnej części ściany. Kaloryfery te zazwyczaj podłączamy za pomocą specjalnego panelu przyłączeniowego. Przy montażu tego typu grzejnika należy zwrócić uwagę, by nie pomylić zasilania z powrotem. Wykonując montaż grzejnika aluminiowego z dolnym zasilaniem, warto zwrócić uwagę na naszą rodzimą produkcję, czyli odbiornik ciepła KFA G500F/D 789-101-44, to ładny biały produkt Armatury Kraków o mocy grzewczej 1120 W.

Jak podłączyć grzejniki podłogowe?


Ogrzewania podłogowe są coraz popularniejsze w naszych domach. Najczęściej wykonujemy tu montaż grzejnika kanałowego. Ogrzewanie podłogowe, a szczególnie kanałowe, powinniśmy zaplanować jeszcze przed budową domu. Wynika to z tego, że podczas budowy powinniśmy przygotować otwór odpowiedniej wielkości pod kanał, gdzie jeszcze musi być miejsce na izolację. Gdy kanał mamy przygotowany, dopiero w nim podłączamy system grzewczy. Powinien on być wyposażony w jedno ręczne odpowietrzenie. Jednym z ciekawszych grzejników kanałowych na naszym rynku jest Verano Grzejnik Kanalowy Vk15380 387W, to odbiornik ciepła o mocy 387 W. Inną ciekawą propozycją wśród tego typu grzejników jest Regulus SOLO R3 400x250x1300.

Montaż grzejnika łazienkowego w bloku


W blokach mieszkalnych, szczególnie w tych z wielkiej płyty, łazienki nie należą do największych. Z powodu małej ilości miejsca, za utrzymywanie temperatury w nich odpowiedzialne często są piony CO. Jednak taki typ ogrzewania może być niewystarczający, zaś na montaż zwykłych kaloryferów nie decydujemy się, gdyż zajmują dużo cennego miejsca. Stąd doskonałą alternatywą dla zwykłych odbiorników ciepła mogą być grzejniki drabinkowe. Zajmują one nie tylko mało miejsca, ale również mogą służyć za suszarkę. Te grzejniki zazwyczaj montuje się z dolnym zasilaniem.

Informacja od producenta ważnym źródłem wiedzy o produkcie


Stosowanie tych zasad przy podłączaniu naszych odbiorników ciepła, o których mówiliśmy, jest bardzo ważne. Jednak powinniśmy także zwrócić uwagę na wszelkie zasady montażu i eksploatacji, które są załączone w instrukcji przez producenta do produktu, który zakupiliśmy. Wiąże się to nie tylko z gwarancją, jaką otrzymaliśmy na grzejnik, ale także z jego prawidłowym funkcjonowaniem podczas jego użytkowania. To pozwoli nie narazić się nam na dodatkowe niepotrzebne koszty.
Autor: Beniamin Feliksiak