Data modyfikacji:

Mycie okien – najważniejsze zasady i przydatne akcesoria

Ty też masz ochotę wiać, gdzie pieprz rośnie na dźwięk słów „mycie okien”? Spokojnie, zanim weźmiesz nogi za pas, przekonaj się, jak ułatwić sobie ten niewdzięczny element porządków w domu. Bo musisz wiedzieć, że mycie okien wcale nie musi być takie straszne.

Mycie okien może przysporzyć wielu dylematów. Jak myć okna, czym je czyścić lub nawet więcej – czy w ogóle warto myć okna? I nawet jeśli jesteś jednym z tych, którzy twierdzą, że święta mogą się spokojnie odbyć niezależnie od kondycji okien, musisz przyznać,  że czasem trzeba umyć szyby. A gdy już weźmiesz się za to nieprzyjemne zadanie, postaraj się zastosować kilka sprawdzonych trików i akcesoriów, dzięki którym mycie okien będzie nieco przyjemniejsze.

Przeczytaj też: 6 miejsc, o których zapominasz podczas sprzątania domu

Mycie okien a pogoda

Czy wiesz, że zanim zaczniesz myć okna, należy najpierw sprawdzić prognozę pogody? Otóż aura na zewnątrz ma duży wpływ na jakość pracy, jaką wykonasz przy myciu szyb. Przede wszystkim unikaj zbyt mocnego słońca i wysokich temperatur. W takich warunkach środki czyszczące szybciej wysychają. W efekcie zamiast idealnie wypolerować szyby, będziesz walczyć z pojawiającymi się w nieskończoność smugami.

Nie myśl jednak, że upiecze ci się w zimie. Niskie temperatury też nie sprzyjają myciu okien. Po pierwsze możesz się łatwo przeziębić i wychłodzić mieszkanie, co później wiąże się z odkręceniem grzejnika na maksa. Po drugie otwierając okna w zimny dzień sprawisz, że szyba zaparuje. W rezultacie będziesz musiał się znacznie więcej namęczyć, aby doprowadzić okna do porządku. To z kolei na pewno nie przekona cię do kolejnego mycia okien, gdy zajdzie taka potrzeba. Jakie są zatem optymalne warunki do porządków w domu obejmujących również okna? Wybierz pochmurny dzień, kiedy temperatura powietrza sięga około 10-15 stopni Celsjusza.

Mycie okien octem, czyli domowe środki czyszczące

Ty też masz w swoim domu taki schowek, który aż pęka w szwach od różnego rodzaju butelek ze środkami czyszczącymi? Inny preparat do sprzątania toalety, kolejny do kuchni, a jeszcze inny do mycia okien? Nie dość, że za to wszystko trzeba zapłacić to jeszcze znaleźć miejsce na przechowywanie niemałych zazwyczaj butelek. Bez sensu!

Lepszym rozwiązaniem są domowe środki czyszczące. Wykorzystasz je nie tylko podczas mycia okien, ale też w trakcie większych porządków w domu. Chodzi oczywiście o wodę z octem. Nie obawiaj się nieprzyjemnego zapachu – aromat octu zniknie już po kilku godzinach. Żeby jednak zminimalizować przykre doznania podczas mycia, możesz dodać do swojego domowego preparatu nieco soku z cytryny. Mycie okien octem jest równie skuteczne, jak stosowanie środków chemicznych. Zamiast takiego domowego preparatu możesz tez zastosować zwykły płyn do naczyń rozcieńczony w proporcji 1:3 z ciepłą wodą. Mieszankę wystarczy przelać do spryskiwacza i można brać się do dzieła.

Przeczytaj też: 5 błędów podczas sprzątania domu, przez które nigdy nie wygrasz walki z kurzem

Porządki w domu tylko z solidnym wsparciem

Dotychczas podczas mycia okien stosowałeś zwykłą bawełnianą ściereczkę? Nic dziwnego, że usunięcie wszystkich smug wydawało się niemożliwe, a na szybach dodatkowo zostawały niewielkie strzępki materiału. Znacznie lepszym sposobem na porządki w domu i sprzątanie, są nowoczesne rozwiązania. W przypadku mycia okien masz kilka opcji do wyboru. Pierwsza to ściereczka z mikrofibry. Materiał ten dzięki swoim właściwościom przyciąga zabrudzenia, więc nie zostają one na czyszczonej powierzchni. W rezultacie cała ta zabawa z czyszczeniem i polerowaniem okien będzie znacznie łatwiejsza.

Ale jeśli chcesz naprawdę ułatwić sobie zadanie, sięgnij po myjkę do okien. Możesz postawić na zwykły ręczny sprzęt, który kosztuje nawet kilka złotych. Myjki są poręczne i łatwo się nimi operuje – częścią z gąbką dokładnie wyszorujesz okno, z kolei za pomocą ściągaczki pozbędziesz się piany. Teraz zostaje już tylko chwila polerowania i gotowe.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są myjki elektryczne. Są one wyposażone w zbiornik, do którego zasysana jest woda i piana zebrane z okna. Dzięki temu piana nie kapie na parapet i podłogę. W efekcie oszczędzisz czas, jaki musiałbyś przeznaczyć na czyszczenie tych powierzchni.

Zwiększ swój zasięg

Dlaczego większość z nas tak bardzo nie lubi mycia okien? Bo to niezła gimnastyka. Jeśli w twoim domu znajdują się modne duże okna, to wyczyszczenie szyb może być sporym wyzwaniem. Ale mycie okien wcale nie musi przypominać wyczerpującego maratonu z płynem czyszczącym i myjką w ręku. Możesz sobie znacznie ułatwić to zadanie chociażby dzięki kijom teleskopowym do myjek. Taki niewielki gadżet zwiększy twój zasięg, więc nie będziesz musiał cudować i skakać po krzesłach czy parapetach, aby dotrzeć w najdalsze zakątki okien. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem mogą być niewielkie schodki lub drabina.

Jak widzisz, nie taki diabeł straszny. Mycie okien octem, myjka oraz kij teleskopowy to sprytne triki, dzięki którym szybko uporasz się z zabrudzonymi szybami. A przez jasne i czyste okna więcej światła będzie wpadało do twojego mieszkania.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny