Data publikacji:

Oczko wodne w ogrodzie: budowa krok po kroku. Poradnik

Oczko wodne w ogrodzie? Dlaczego nie! Z roku na rok staramy się coraz bardziej upiększyć nasze najbliższe otoczenie. Mnogość roślin, krzaczków, rabat nie może jednak rosnąć w nieskończoność. Jednym z ciekawszych pomysłów jest budowa oczka wodnego. Jak zbudować oczko wodne krok po kroku?
oczko wodne

Przygotowanie do budowy oczka wodnego

Samodzielne stworzenie pięknego oczka wodnego to duże wyzwanie, które wymaga od nas dokładnego planowania. Co na początek? Jak duże ma być oczko wodne? Gdzie dokładnie może być zlokalizowane, by z jednej strony pięknie wyglądało, a z drugiej było umiejscowione w miejscu praktycznym? To ważne aspekty, bez których nie możemy przejść do szczegółowego planowania.

Kolejne etapy to stworzenie projektu aranżacji, w którym to znaleźć powinny się wszystkie elementy ozdobne. To, jak dużo ozdób znajdzie się w naszym oczku, zależy przede wszystkim od jego wielkości, która powinna być ściśle uzależniona od wielkości samego ogrodu. W tym obszarze zasada jest bardzo prosta - im mniejszy ogród, tym mniejsze oczko wodne. Jeśli w maleńkim ogródku zdecydujemy się zbudować bardzo duże oczko wodne, możemy zaburzyć estetyczną stylistykę ogrodu, co wpłynie na jego postrzeganie. 

Lokalizacja oczka wodnego w ogrodzie

W jaki sposób zlokalizować oczko wodne w swoim ogrodzie? To w reguły zależy od ukształtowania terenu naszego ogrodu. Jeśli teren naszej oazy spokoju jest mocno pofałdowany, możemy skoncentrować się na miejscu, gdzie jest najniżej. Ze względu na potrzebę zainstalowania pompy elektrycznej oczko powinno znajdować się relatywnie blisko domu, co ułatwia wykonanie odpowiedniego przyłącza elektrycznego.

Pamiętajmy również o nasłonecznieniu naszego oczka wodnego - ze względu na rośliny wodne, które potrzebują odpowiedniego naświetlenia do rozwoju. Czy to wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji naszego oczka wodnego? Warto przyjrzeć się drzewom umiejscowionym w pobliżu oczka - spadające liście w okresie jesiennym mogą przysporzyć nam dodatkowej pracy i problemów, które z pewnością będziemy chcieli ominąć w przyszłości. 

Wybór odpowiedniej technologii budowy oczka wodnego

Specyfika budowy oczka wodnego ściśle zależy od technologii, jaką obierzemy. Najłatwiejszy sposób na realizację prac związanych z oczkiem wodnym to stworzenie oczka z gotowych elementów, co jest doskonałym pomysłem w przypadku najmniejszych wariantów. Jak wykonywane są takie gotowe oczka? Z pomocą żywicy poliestrowej. W takiej sytuacji nasza praca tak naprawdę ogranicza się do wykopania dołu o odpowiedniej powierzchni oraz do utwardzenia samego dołu.
Inny wariant to gotowe oczko wodne stworzone z elastycznego kauczuku. W tym przypadku kauczuk świetnie nada się na nieregularne kształty oczka wodnego. Ze względu na bardzo elastyczny materiał możemy z powodzeniem przypasować go nawet do mniej utwardzonych podkopów, co pozytywnie wpłynie na dopasowanie materiału do podłoża.

Jeśli oczko wodne ma mieć większy rozmiar, musimy wykorzystać specjalną formę, której celem jest zakrycie dna. Jaką technologię budowy oczka wodnego wybrać? To zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji, ale też możliwości przestrzennych naszego ogrodu. 

Budowa w praktyce - wytyczenie oczka i wykop dołu

Zacznijmy od samodzielnej budowy oczka wodnego. Co na początek? Wytyczenie granic wykopu, w którym docelowo ma znaleźć się nasz estetyczny obiekt dekoracyjny. W tej sytuacji powinniśmy wykorzystać sznurek bądź inne urządzenie, które pozwoli nam na stworzenie obrysu. Istotne jest jednak, by obrys był wykonany dla dokładnie każdej strefy głębokości.

Gdy obrys zostanie zrealizowany, możemy przejść do procesu wykopania naszego dołu. Na tym etapie musimy szczególnie dużą uwagę skupić na konkretnych strefach głębokości - tutaj powinniśmy stosować poszczególny etap każdej głębokości poważnie.

W wytyczeniu głębokości z pewnością pomoże nam folia, której elastyczność pozwoli na poradzenie sobie z wszystkimi, nawet najmniejszymi różnicami poziomów. Wykopanie dołu pod oczko wodne wiąże się również z oczyszczeniem terenu ze zbędnych kamieni, korzeni i innych niepotrzebnych z punktu widzenia budowy oczka wodnego elemntów. 

Budowa w praktyce - rozłożenie podkładu i nasadzenie roślin

 Przejdźmy do kolejnych etapów budowy oczka wodnego w naszym ogrodzie. Po wykopie musimy odpowiednio przygotować dno. Dobrym pomysłem jest utwardzenie podłoża przy użyciu piasku w warstwie przynajmniej 10-centymetrowej. Po co nam piasek na dnie oczka? Ze względu na ochronę folii. Piasek w skuteczny sposób zminimalizuje ryzyko uszkodzenia jakże potrzebnej folii, która powinna być obłożona właśnie takim materiałem.

Na rynku znajdziemy bardzo dużo ofert folii, które spełnią nasze potrzeby względem oczka wodnego. Im lepsza jakość folii, tym większa wytrzymałość, ale i żywotność naszego oczka wodnego. Jak powinna być ułożona nasza folia w oczku wodnym? Z należytą starannością, wpasowując ją do każdego, nawet najmniejszego zagłębienia w oczku wodnym. Pamiętajmy o zakładce w wysokości co najmniej 20 centymetrów, która powinna być zastosowana w przypadku każdego brzegu.

 Swoją pracę nad oczkiem wodnym możemy zakończyć wyposażeniem go w kamienie. Wzmocnienie linii brzegowej możemy wykonać, właśnie stosując jak największe kamienie, układając je po zewnętrznym obrysie naszego oka. Kolejny etap to wysypanie drobniejszych kamieni i żwiru, a także wpompowanie wody. Ostatni etap to umieszczenie roślin wodnych i wpuszczenie pięknych ryb ozdobnych.

Oczko wodne - czy potrzebujemy pozwolenia na budowę?

Jak wygląda kwestia prawna związana z budową oczka wodnego w swoim ogrodzie? Kilka lat temu w tym obszarze miała miejsce nowelizacja ustawy, zgodnie z którą obecnie każde oczko wodne, które nie przekracza powierzchni 50 metrów kwadratowych, nie podlega konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to o tyle pozytywne rozwiązanie, że prawdę powiedziawszy, mało kto decyduje się na wybudowanie oczka wodnego o powierzchni przekraczającej taki rozmiar.

Właściciel działki, który pragnie wybudować w swoim ogrodzie skromne oczko wodne, nie musi tak naprawdę wykonywać żadnych działań mających na celu sformalizowanie tego faktu. Jedyne, co musimy zrobić, to wysłać zgłoszenie do stosownego urzędu miasta. Jak wygląda proces wysyłania zgłoszenia? Wystarczy, że po wysłaniu lub dostarczeniu konkretnego dokumentu odczekamy 30 dni. Po tym czasie, w przypadku braku jakiejkolwiek odpowiedzi, będziemy mogli bez obaw przystąpić do prac budowlanych. Jeśli jednak zbiornik zgodnie z planem ma przekroczyć powierzchnię 50 metrów kwadratowych, niezbędne jest dopełnienie wielu formalności, których zwieńczeniem będzie uzyskanie niezbędnego pozwolenia na budowę. 

Samodzielna budowa oczka wodnego czy pomoc wyspecjalizowanej ekipy?

To odwieczne pytanie każdego właściciela, który planuje wzbogacenie swojego ogrodu o oczko wodne. Wykonać pracę samodzielnie czy skorzystać z oferty firmy, która wykona wszystkie niezbędne prace samodzielnie za opłatą?

Jak zwykle, odpowiedź na to pytanie zależy od nas. Czy mamy dostatecznie dużo czasu na samodzielne wykonanie pracy? Czy dysponujemy stosownymi narzędziami? Czy mamy jakąkolwiek wiedzę i umiejętności manualne umożliwiające nam wykonanie oczka wodnego? Jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić tę pracę profesjonalistom, którzy oczko wodne wybudują w bardzo krótkim czasie i w bardzo wysokiej jakości, czego nie możemy być pewni w przypadku samodzielnego przystąpienia do prac bez odpowiedniego przygotowania.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski