Data publikacji:

Okapy kuchenne kominowe 60 cm - ranking. Jaki okap kuchenny kominowy wybrać?


Okap to urządzenie, którego głównym zadaniem jest unicestwienie przykrych zapachów dochodzących z kuchni, w której gotowane były posiłki. Między innymi zapach oleju w niewentylowanej kuchni może utrzymać się godzinami. By temu zapobiec, warto rozejrzeć się za dobrym okapem kominowym. Dlaczego warto postawić na tego typu urządzenia, jak wybrać najlepszy model i który z okapów dostępnych na rynku wart jest uwagi?
kobieta w kuchni

Dlaczego warto postawić na dobry okap kominowy?


Wymiana poglądów i argumentów pomiędzy sympatykami okapów podszafkowych oraz kominowych zdaje się nie mieć końca. My postaramy się podać argumenty, które jednak skłonią nas ku wariantowi kominowemu. Dlaczego warto postawić na okap kominowy?

Przede wszystkim wydajność. Nic nie może równać się efektywności usuwania przykrego zapachu okapu kominowego. Oczywiście urządzenia podszafkowe również wykonują cyrkulację powietrza odpowiednio szybko, jednak zgodnie z opinią ekspertów, to właśnie okap kominowy króluje w tym wyścigu. Dodatkowo równie dobrze, jak wariant podszafkowy, okapy kominowe mogą być bez problemu wkomponowane w każdą, nawet najmniejszą kuchnię. Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowania okapu skośnego, który idealnie wkomponuje się w kuchnię o nieregularnych kształtach.

Warto wspomnieć jeszcze o bardzo szerokim wyborze okapów kominowych w praktycznie każdej półce cenowej. Bez względu na to, ile chcemy wydać na okap, w kategorii okapy kominowe z pewnością znajdziemy urządzenie odpowiadające naszym potrzebom. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okapu kominowego?


Decydując się na zakup okapu kominowego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które z pewnością pomogą nam w tej decyzji. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wymiar naszego okapu kominowego. Na rynku mamy dostęp do urządzeń, których szerokość łatwo dostosować do wymiarów kuchni - od 50 do nawet 150 centymetrów. Przy tym jednak głębokość z reguły jest ustanowiona na standardowe 50 centymetrów od ściany. Jeśli chcemy jednak wybrać produkt, którego głębokość jest niestandardowa, nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Kolejna kwestia to wydajność okapu kominowego. W tym aspekcie okapy kominowe królują na rynku, dlatego bez problemu znajdziemy produkt, który posiada wydajność co najmniej 120 metrów kwadratowych oczyszczania na godzinę, co wystarczy na bardzo dużą kuchnię. Nie możemy zapomnieć również o hałasie, jaki generuje okap kuchenny. Starajmy się znaleźć takie urządzenie, którego wartość decybeli podczas pracy nie przekracza 50. 

Podstawy montażu okapu kominowego w domu


Jeśli montażem okapu kominowego zajmujemy się samodzielnie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które ułatwią nam prace montażowe i zagwarantują nam dodatkowo bezpieczeństwo podczas tego zajęcia.

Przede wszystkim wytrzymałość ściany. Pamiętajmy o tym, że okap kominowy to solidne urządzenie, którego ciężar może utrzymać tylko wytrzymała ściana. Jeśli ściana kuchenna jest wykonana z płyty gipsowej, istnieje ogromne ryzyko fiaska takiej operacji. Okapy kominowe są ponadto przyłączane do wentylacji. Dlatego też otwór powinien być precyzyjnie dopasowany do rury, która prowadzi właśnie do instalacji wentylacyjnej. Przy połączeniu tych dwóch elementów, pamiętajmy o prostowaniu przewodu oraz odpowiednim zamaskowaniu go, co wpłynie pozytywnie na estetyczny odbiór pomieszczenia.

W końcu zasilanie. Kabel zasilający okap jest w większości przypadków zakończony wtyczką, dlatego też już zawczasu powinniśmy pomyśleć o gniazdku umiejscowionym w okolicach lokalizacji naszego okapu.

Ranking okapów kominowych 60 cm


Amica OKP6241S


Okap marki Amica to sprzęt, który skutecznie oświetli twoje miejsce gotowania dzięki nowoczesnemu oświetleniu LED. Urządzenie to pozwala nam na trzy stopnie pracy wentylatora dostosowane do pary i innych zapachów generowanych podczas gotowania. Dużą zaletą tego urządzenia jest szerokie zastosowanie - zarówno jako okap podłączony do komina wentylacyjnego, jak i urządzenie działające w obiegu zamkniętym. 

Electrolux LFV616K


Urządzenie marki Electrolux to propozycja dla wymagających klientów, którzy pożądają nowoczesnych technologii w swojej kuchni. To właśnie zapewnia nam okap LFV616K. Technologia Hob2Hood w sposób automatyczny dostosowuje wszystkie ustawienia do temperatury gotowania. To jednak nie wszystko. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w technologię Breeze, która bez żadnego hałasu utrzyma świeże powietrze w twojej kuchni bez względu na to, co wcześniej było gotowane. 
Autor: Norbert Rukowski