Data publikacji:

Olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to dobry sposób na podkreślenie naturalnego wyglądu drewna, zabezpieczenie materiału przed korozją biologiczną oraz działaniem wilgoci. Co ciekawe, olejowanie parkietu nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem można zrobić to samodzielnie. Zanim jednak złapiesz za wałek lub pędzel do malowania, zobacz, jak przebiega olejowanie podłogi krok po kroku oraz jaki preparat wybrać.

olejowanie podłogi

Dlaczego warto postawić na olej do podłóg?

Oleje do drewna różnią się zasadniczo działaniem od innych szalenie popularnych preparatów do wykańczania podłóg, jakimi są lakiery. Olej nie tworzy na powierzchni materiału powłoki zabezpieczającej, jak to się dzieje w przypadku lakieru. W następstwie olejowania parkietu, środek wnika głęboko w strukturę drewna i naturalnie je impregnuje. W efekcie olejowana podłoga jest zabezpieczona przed działaniem pleśni i grzybów, promieniowaniem UV, a także w pewnym stopniu przed wilgocią. Dlaczego warto postawić na olejowanie podłogi?
  • Możliwość miejscowej renowacji – z czasem na drewnianej podłodze pojawiać się będą rysy i miejscowe przetarcia powierzchni. To naturalny efekt starzenia się materiałów i codziennej eksploatacji. W przypadku olejowanej podłogi, możliwa jest miejscowa renowacja uszkodzeń, co pozwala skutecznie poprawić kondycję posadzki oraz jej wygląd. Taka miejscowa renowacja niestety nie jest możliwa w przypadku podłogi pokrytej lakierem – w tym przypadku niezbędne jest całościowe szlifowanie i nakładanie nowych warstw preparatu.
  • Naturalny efekt – olej do drewna efektownie podkreśla rysunek słojów i wydobywa kolor materiału. Dzięki temu olejowana podłoga prezentuje się naturalnie i jest przyjemna w dotyku. W sprzedaży znajdziesz też oleje z domieszką pigmentów, dzięki którym nieco zmieni się kolor materiału, jednak niezmiennie efekt końcowy wciąż będzie wierny naturze.
  • Olejowanie podłogi to proste zadanie - impregnacja posadzki przy użyciu oleju nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi czy przeprowadzenia długotrwałych przygotowań. Z tym zadaniem z powodzeniem poradzi sobie nawet niedoświadczony domowy majsterkowicz.
Czy olejowanie podłóg ma jakieś wady? Niestety w aranżacji wnętrz nie ma rozwiązań idealnych i na konto olejowanej podłogi również zaliczymy kilka minusów. Przede wszystkim kłopotliwa może okazać się regularna konserwacja. Posadzka wykończona olejem szybciej się zużywa niż lakierowana powierzchnia, co oznacza, że co kilka lat zabieg trzeba powtarzać.

Ponadto w codziennej pielęgnacji trzeba uważać na nadmiar wody podczas mycia podłogi, a najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do olejowanych podłóg – to pozwala uniknąć pojawiania się przebarwień i szybkiego zużywania parkietu. Do tego ważnym elementem jest odkurzanie posadzki, ponieważ drobny piasek czy żwirek przyspieszy niszczenie materiału.

Rodzaje olejów do podłóg

W sprzedaży znajdziesz wiele różnych olejów do podłóg, ale zasadniczo można je podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich wiąże się z uzyskanym efektem wykończeniowym – na rynku dostępne są oleje subtelnie barwiące drewno oraz ich bezbarwne odpowiedniki. W przypadku tych pierwszych warto pamiętać, że zmiana odcienia drewna w wyniku olejowania podłogi będzie delikatna.

Kolejne grupy olejów do podłóg dostępnych na rynku to preparaty twardniejące i nietwardniejące. Te pierwsze powstają na bazie mieszanki naturalnych olejów, uzupełnionej o dodatek żywic oraz rozpuszczalników. Preparaty tego typu solidnie zabezpieczają drewno, a do tego schną dość szybko. Środki twardniejące zaleca się stosować na posadzkach, które będą intensywnie eksploatowane. Warto jednak wiedzieć, że podczas malowania wydzielają dość intensywny zapach, który jednak wietrzeje po kilkudziesięciu godzinach.

Oleje nietwardniejące pozbawione są syntetycznych domieszek, dlatego uznaje się je za produkty bardziej ekologiczne. Niestety przekłada się to na mniejszą efektywność działania – oleje nietwardniejące jedynie częściowo zabezpieczają drewnianą powierzchnię, dlatego specjaliści sugerują, aby po ich zastosowaniu dodatkowo pokryć posadzkę woskiem.

Olejowanie podłogi krok po kroku

  • Przygotowanie posadzki – jeśli czeka cię ponowne olejowanie podłogi, w zasadzie wystarczy ją lekko zmatowić, jeśli posadzka nie jest w złym stanie. Niewielkie rysy czy przebarwienia można usunąć właśnie podczas matowienia starych powłok. Jeśli jednak podłoga wcześniej była pokryta lakierem lub uszkodzenia jej powierzchni są bardzo widoczne, konieczne może okazać się cyklinowanie, czyli solidne szlifowanie. Zadanie to można przeprowadzić przy użyciu szlifierki lub profesjonalnego sprzętu, zwanego cykliniarką. Po zakończonym matowieniu lub cyklinowaniu podłogę trzeba dokładnie odpylić i umyć.
  • Olejowanie podłogi przeprowadza się dwiema metodami – na zimno lub na gorąco. Z tej pierwszej techniki może skorzystać każdy, ponieważ nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nanieść olej na podłogę za pomocą wałka lub pędzla. Druga technika to olejowanie na gorąco i z reguły korzystają z niej specjaliści, którzy w swoim warsztacie posiadają specjalne nagrzewnice.
Podczas olejowania podłogi nakłada się przynajmniej dwie warstwy preparatu. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu czasu między kolejnymi warstwami oraz o tym, że środek zaaplikowany na posadzkę pełnię swoich właściwości uzyskuje dopiero po pewnym czasie. Informacje na ten temat są właściwe dla poszczególnych preparatów i znajdziesz je na opakowaniu.