Data modyfikacji:

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak dobrać oświetlenie łazienkowe nad lustrem? Jaka liczba punktów świetlnych będzie optymalna i gdzie je rozmieścić? Jeśli szukasz pomysłu na dobre oświetlenie tej strefy w łazience, poniżej znajdziesz kilka pomysłów na dobór opraw i ich umiejscowienie.

Skuteczne oświetlenie łazienki nie jest sprawą oczywistą. Nawet w niewielkim pomieszczeniu główny punkt świetlny to za mało. Tradycyjnie urządzając łazienkę, powinniśmy zaplanować strefowe oświetlenie, czyli źródło światła dla całości wnętrza, kabiny prysznicowej i wanny oraz oświetlenie lustra. Skupmy się dziś na oświetleniu łazienkowym nad lustrem. To bardzo ważny element oświetleniowej układanki w aranżacji wnętrza, nie tylko przez wzgląd na walory dekoracyjne – źle dobrane oświetlenie może utrudniać swobodne wykonywanie czynności kosmetycznych.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem – liczba punktów świetlnych?

Oświetlenie łazienkowe nad szafką z lustrem powinno równomiernie oświetlać twarz, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania makijażu, golenia się czy w trakcie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest zatem montaż dwóch źródeł światła po bokach lustra, co zapewni dobre oświetlenie postaci stojącej przed lustrem. Nie jest to jednak jedyny trop – w doborze oświetlenia łazienkowego nad lustrem do dyspozycji masz jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań.

Pomysły na oświetlenie

  • Podświetlane lustro – to szczególnie ciekawe rozwiązanie, które daje nie tylko wyjątkowy efekt wykończeniowy, ale też świetnie sprawdza się w praktyce. Podświetlane ramy luster przypominają modele, jakie stosowane są w salonach kosmetycznych. Dzięki nim twarz jest równomiernie oświetlona, co jest szalenie przydatne w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, lustro w podświetlanej ramie zaakcentuje strefę umywalkową na tle całego wnętrza. To dobry krok, jeśli urządzasz przestronną łazienkę.

  • Wiszące lampy sufitowe – rozwiązania tego typu sprawdzają się w stylizacji różnych pomieszczeń, np. kuchni, sypialni, czy łazienki właśnie. Lampy sufitowe zamontowane na długich przewodach mogą pełnić funkcję lampek nocnych, oświetlenia blatu roboczego w kuchni czy właśnie oświetlenia łazienkowego nad lustrem.
To nie tylko dobry sposób na równomierne oświetlenie twarzy przy zwierciadle, zwłaszcza jeśli postawisz na dwie lampy. Aranżacja oświetlenia łazienkowego nad lustrem z lampami wiszącymi w roli głównej prezentuje się szalenie ciekawie. Szczególnie dobry efekt mogą dać lampy utrzymane w industrialnej estetyce. W sprzedaży znajdziesz wiele efektownie wykończonych modeli, które dodadzą charakteru całej stylizacji.
  • Kinkiety po obu stronach lustra – oświetlenie łazienkowe nad lustrem w takim wydaniu to aranżacyjny klasyk. Warto postawić na modele, w których świetlówki osłonięte są kloszem, dzięki czemu światło z nich padające zostanie zmiękczone i nie będzie razić wzroku. 
  • Lampa ścienna nad lustrem – to bardzo często stosowane rozwiązanie. Warto jednak postawić na model lampy, który będzie wyposażony w kilka źródeł światła osadzonych w pewnej odległości od siebie. W przeciwnym razie ostre światło padające z jednej świetlówki położonej centralnie powyżej twarzy, może prowadzić do powstawania nieestetycznych cieni. To z kolei może utrudnić zabiegi kosmetyczne, np. precyzyjny makijaż.
Na koniec warto jeszcze dodać, że poszukując lamp, kinkietów czy oświetlenia dekoracyjnego do swojej łazienki, przekonaj się, czy są przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Taka informacja powinna być zawarta na opakowaniu i oprawie.
Autor: Kamila Zalińska-Woźny