Data publikacji:

Pasy na ścianie. Jak wykonać efektowną ścianę w paski?

Pasy na ścianie to efektowna dekoracja, która całkowicie odmieni wnętrze. Co więcej, za pomocą pasków możemy optycznie wydłużyć ścianę od sufitu do podłogi albo poszerzyć którąś ze ścian. Sprawdź, jak osiągnąć najlepszy dla własnego mieszkania rezultat i w jaki sposób namalować pasy.
ściana w paski

Paski na ścianie – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zastanawiasz się, czy pasy na ścianie to dobry pomysł? W takim razie musisz wiedzieć, że jest to ponadczasowe rozwiązanie o wielu zaletach. Za co dokładnie cenią je projektanci wnętrz?

Ściana w paski nadaje charakter wnętrzu

Jeśli czasem masz wrażenie, że twojemu wnętrzu brakuje polotu, jest mdłe lub bez wyrazu, zlikwidujesz ten problem właśnie pasami. Taka dekoracja od razu zwraca na siebie uwagę i sprawia, że pomieszczenie staje się inne niż wszystkie. Możesz też całkiem poszaleć i wybrać asymetryczne pasy na ścianie – to idealne rozwiązanie dla odważnych.

Pasy na ścianie pasują do każdego stylu

Nieważne, czy twoje wnętrze utrzymane jest w stylu nowoczesnym, prowansalskim, klasycznym, czy skandynawskim – paski i tak będą prezentować się absolutnie świetnie. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to o odpowiedniej kolorystyce. Jeśli na przykład preferujesz delikatne, romantyczne wnętrza, to wybierz np. paski kremowe i w odcieniu pudrowego różu.

Pasy idealnie łączą się z innymi dekoracjami i motywami

Paski to chyba jedyna dekoracja, która tak świetnie komponuje się z innymi. Możesz połączyć je z motywem kwiatowym czy choćby z kropkami, a efekt i tak będzie oszałamiający! Oczywiście należy pamiętać, że wskazany jest umiar – jeśli pasy pojawią się na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, może zrobić się nieco… przytłaczająco.

Ściana w pasy może zmienić proporcje pomieszczenia

Jeśli wybierzesz pionowe pasy na ścianie, optycznie „podniesiesz” sufit i sprawisz, że całe wnętrze będzie wydawało się wyższe (im cieńsze paski, tym mocniejszy efekt). Z kolei ściana w pasy poziome pozwoli poszerzyć pokój – dlatego to rozwiązanie cenią sobie właściciele małych pokoi w kształcie prostokątów (pasy powinny znaleźć się na węższej ścianie).

Jak namalować pasy na ścianie?

Namalowanie pasów na ścianie może wydawać się banalnie proste, ale wcale takie nie jest – zignorowanie ważnych zasad może poskutkować krzywiznami albo brzydkimi zaciekami. Jak namalować pasy na ścianie, żeby tego uniknąć? Wystarczy postępować według poniższej instrukcji.
  1. Przygotuj niezbędne akcesoria: dwie farby w wybranych kolorach, taśmę malarską, poziomicę (najwygodniejsza jest laserowa) oraz wałek. Pamiętaj, że wałek powinien być nieco węższy niż planowana szerokość jednego paska.
  2. Na całą ścianę nałóż podkład, czyli jaśniejszą z farb.
  3. Wyznacz pion oraz określ położenie pasów. W tym celu użyj poziomicy. Upewnij się dwukrotnie, że wszystkie pomiary są właściwe.
  4. Naklej taśmę malarską, na koniec wszędzie ją dociśnij.
  5. Pomaluj ścianę jeszcze raz, ponownie używając pierwszej farby. Podcieknie ona w miejscach, w których taśma ściśle nie dolega do ściany. Dzięki temu kolejna farba nie stworzy już zacieków.
  6. Namaluj pasy drugą farbą.
  7. Poczekaj chwilkę i zdejmij taśmę. Pamiętaj, żeby to zrobić, zanim farba wyschnie.

Pasy na ścianie – a może tapeta?

Jeżeli nie chcesz malować, to zawsze możesz wybrać tapetę w pasy – z jej nałożeniem poradzi sobie nawet laik, ponieważ w tym przypadku nie ma przesunięcia wzoru. Pamiętaj jednak, aby wybrać produkt na flizelinie. To właśnie ona sprawia, że zarówno nakładanie tapety, jak i późniejsze jej ściąganie, jest dziecinnie proste.
Autor: R. Wojtaś