Data modyfikacji:

Pokój dziecka na poddaszu: aranżacje, inspiracje

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu? Jakie kolory i dekoracje wybrać oraz przede wszystkim – co umieścić przy ściance kolankowej? Jeśli właśnie planujesz wystrój pomieszczenia ulokowanego na strychu, zobacz pomysły na pokój dziecka na poddaszu.

pokój dziecka na poddaszu

Urządzamy pokój dziecka na poddaszu

Poddasze to szczególna część w domu czy mieszkaniu. Niska ściana kolankowa oraz sufit opadający skośnie zgodnie z biegiem połaci dachu sprawiają, że rzeczywista przestrzeń jest mniejsza, niż wskazywałby na to metraż liczony po podłodze. Adaptacja poddasza może być zatem sporym wyzwaniem.

Dodatkowo wspomniane elementy architektury utrudniają rozmieszczenie mebli i niektórych elementów wystroju. Ale poddasze ma też wiele zalet – zróżnicowany wygląd pomieszczenia i przede wszystkim duża ilość światła za sprawą osadzonych w suficie okien połaciowych. Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Zobacz propozycje aranżacji

Pokój dla dziecka na poddaszu – kolory

Aranżację pokoju dziecka na poddaszu warto zacząć od wyboru kolorystyki. W pokoju dziecięcym nie ma miejsca na nudę, dlatego wybierając kolor ścian, warto postawić na ciekawą barwę, która sprawi, że pomieszczenie nabierze charakteru. Przy urządzaniu pokoju dziecka na poddaszu warto pamiętać, aby sufit opadający skośnie ku ścianie kolankowej pomalować na jasny kolor.

Ciemna barwa w tym miejscu mogłaby przytłoczyć aranżację pokoju dziecięcego na poddaszu i dać niekorzystny, ponury efekt. Lepszym pomysłem jest ozdobienie skosu za pomocą różnych dekoracji, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Aranżacja ścianki kolankowej w pokoju dziecka na poddaszu

Niewysoka ścianka kolankowa jest największym wyzwaniem w stylizacji pomieszczeń osadzonych na poddaszu. Na szczęście w wypadku pokoju dla dziecka na poddaszu sprawa jest nieco łatwiejsza.

Wszystko oczywiście przez wzgląd na wzrost twojej pociechy. Nawet jeśli ścianka jest niska i jej wysokość to około 100 cm, możesz to miejsce wykorzystać w efektywny sposób.

Przeczytaj również: Łazienka na poddaszu – aranżacje, inspiracje

Łóżko lub leżanka w pokoju dziecka na poddaszu

Klasyczne łóżko dziecięce z powodzeniem zmieści się nawet pod niewysoką ścianką. Zwłaszcza jeśli w aranżacji pokoju dziecięcego kierować się będziesz wytycznymi Marii Montessori.

Zgodnie z zasadami wypracowanymi przez włoską pedagog w pokoju dziecięcym nie powinny znajdować się żadne bariery utrudniające maluchom swobodne korzystanie ze sprzętów. Łóżko w takim wydaniu powinno być zatem dość nisko osadzone, żeby dziecko mogło swobodnie na nie wchodzić. Alternatywą może być dodatkowa leżanka.

Jak urządzić miejsce zabaw w pokoju dla dziecka na poddaszu?

W podobny sposób miejsce przy ściance kolankowej można zaaranżować jako przestrzeń do zabaw. Niewysoki stolik z krzesłem czy modny namiot tipi będą dobrym rozwiązaniem.

Półki i szafki w pokoju dziecięcym na poddaszu

To dobry sposób, aby efektywnie wykorzystać dostępne miejsce nawet w szerszej perspektywie, gdy twój maluch podrośnie. Półki lub szafki czy wręcz zabudowa meblowa przy ściance kolankowej sprawdzą się świetnie.

Przeczytaj także: Jak zaaranżować pokój dziecięcy wg metody Montessori?

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Dekoracja skosów

Skośnie opadająca połać dachu nie musi pozostać zupełnie białą płaszczyzną jak sufit w klasycznym wydaniu. W tym miejscu warto puścić nieco wodze dekoracyjnej fantazji i dodać ciekawe ozdoby. Co sprawdzi się w tej roli w przypadku pokoju dziecięcego na poddaszu?

Świetnym tropem będzie ciekawie zdobiona tapeta lub naklejki ścienne. Te ostatnie dają subtelny efekt dekoracyjny, dzięki czemu dekoracja nie przytłoczy aranżacji. W sprzedaży znajdziesz wiele atrakcyjnych naklejek, np. z motywem kwiatowym, które sprawdzą się, jeśli urządzasz pokój dziecięcy na poddaszu dla dziewczynki.

Bardzo modne są minimalistyczne naklejki i tapety utrzymane w estetyce skandynawskiej. Składają się na nie np. kropelki, plusy czy chmurki lub podobizny zwierząt.