Data publikacji:

Pokój w stylu retro – jak urządzić pokój w styl retro?

Mimo ogromnej popularności minimalistycznych oraz nowoczesnych aranżacji wnętrz, wiele osób wciąż stawia na przytulną i eklektyczną stylistkę typu vintage. Radzimy więc, jak samodzielnie stworzyć pokój w stylu retro.

retro pokój
Obecnie dominującymi trendami w urządzaniu wnętrz są style skandynawskie i minimalistyczne, które stawiają na prostotę oraz oszczędność. Nie wszyscy są jednak fanami tego typu rozwiązań i odbierają je jako zbyt sterylne, zimne oraz bezosobowe. Dlatego też dużym powodzeniem cieszy się stylistyka vintage, pozwalająca wrócić do wzorów z przeszłości. Dobrze urządzony pokój w stylu retro powinien być jasny i przytulny, zachęcając do spędzania w nim wolnego czasu.

Styl retro – ogólna charakterystyka

Trudno do końca scharakteryzować stylistykę typu retro. Warto jednak podkreślić, że wnętrza tego typu nie starają się w żaden sposób dokładnie odtworzyć jakieś konkretnej epoki lub mody. Mamy tu do czynienia ze stylem eklektycznym, w którym dowolnie mieszają się i spotykają elementy, których narodzin często dzielą dziesiątki lat. Stylistyka retro jest też nieodmiennie związana z kulturą i historią naszego kraju. W dużej mierze determinują to, jakie antyki oraz konkretne typy wiekowych mebli i bibelotów znajdziemy na targach staroci lub wygrzebiemy ze strychu. Tego typy przedmioty są niezwykle ważne, bowiem nadają wnętrzom charakter i autentyczność.

Inne wyobrażenie o stylu retro będzie miał więc Brytyjczyk urządzający domek, a inne Amerykanin przygotowujący apartament w mieście. Wiele zależy też od naszych zainteresowań i gustu. Retro to nie tylko wystrój rodem z XVIII-wiecznego pałacyku lub XIX-wiecznej rezydencji. Pomieszczenia mogą czerpać inspirację z estetyki art deco albo tej pochodzącej lat 50., 60. i 70., a więc czasu intensywnego rozwoju wnętrzarskiego designu. Jeżeli mowa o lokalnym kolorycie, w Polsce wiele osób odwołuje się np. do najlepszych wzorców wprost z PRL-u. Co najważniejsze, wszystkie te wpływy można ze sobą mieszać i łączyć, tworząc naprawdę interesujące efekty.

Pokój w stylu retro – co należy wiedzieć?

Przed przystąpieniem do urządzenia pokoju retro trzeba mieć w głowie pewną wizję tego, co chcemy osiągnąć. Eklektyzm stylu ma bowiem swoje granice, jeżeli każdy mebel lub dodatek w pomieszczeniu będzie reprezentował zupełnie inną estetykę, we wnętrzu zapanuje kompletny chaos. Wybranie jednej lub kilku konkretnych inspiracji jest więc kluczowe i ułatwi nam zadanie podczas zakupów oraz remontu. Jeżeli podoba nam się np. moda i styl dwudziestolecia międzywojennego, staramy się znaleźć meble i dodatki, które choć w części współgrają z tego typu pomieszczeniem. Nie muszą to być antyki, wystarczy tylko, by duchem dopasowywały się do naszego planu. To samo dotyczy tapet, podłóg czy farb.

Kolory w pokoju retro

To, jakie kolory zdominują nasz pokój w stylu retro, zależy w dużej mierze od naszego planu i inspiracji. Dla zasady, wnętrza w stylu retro stawiają na komfort i przytulność, tak więc dominują w nich jasne barwy, a więc biel, sepie, popiele, a także pastelowe żółcie, róże, błękity i zielenie. Z pewnością powinniśmy unikać głębokich czerni i szarości oraz innych mocno kontrastujących ze sobą barw. W wielu aranżacjach ważnym akcentem w pokoju będzie też naturalne drewno.

Ściany i podłogi w pokoju retro

W bardzo klasycznych pokojach retro, na ścianach pojawiają się dekoracyjne tynki, farby strukturalne, albo tapety w tradycje kwiatowe i geometryczny wzory. W tego typu pomieszczeniach instaluje się też ozdobne listwy przy podłogowe oraz podsufitowe, a nawet drewniane boazerie typu angielskiego. Nie można też nie wspomnieć o drewnianych ramach drzwiowych i okiennych dekorowanych żłobionymi rzeźbieniami.
Jeżeli chodzi o podłogi to stawiamy zazwyczaj na lakierowane parkiety z desek lub wysokiej jakości panele. Praktycznie obowiązkowym elementem na posadzce są dywany. Mogą to być zarówno proste chodniki (bardziej modernistyczna estetyka), jak i klasyczne perskie modele z frędzlami.

Umeblowanie w pokoju retro

W tradycyjnych pokojach retro pojawiają się klasyczne drewniane meble używające wzorów zaczerpniętych z XIX lub XVIII wieku. Szafki, kredensy mają kunsztownie zdobione fronty i nóżki, posiadają też najczęściej naturalną fakturę drewna lub są pomalowane na jednolite jasne kolory. W kobiecym pokoju ciekawym elementem będzie np. toaletka z wbudowanym lustrem.

Dobrym pomysłem są też meble z kutego i wyginanego metalu, chodzi tu np. o łóżka z dekoracyjnymi ramami lub niewielkie szafki nocne. Uzupełnieniem pokoju są tradycyjne sofy i fotele z podłokietnikami, ma których nie może zabraknąć dużej liczby wygodnych poduszek.

Oświetlenie w pokoju retro

W przypadku oświetlenia pokoju retro mamy ogromny wybór możliwości i spore pole do popisu. Poza dużymi wiszącymi lampami z giętego metalu lub kryształowymi żyrandolami, na ścianach zawisnąć mogą też kinkiety ze szklanymi kloszami. Dodatkowe światło do czytania dostarczy np. stojąca lampa z abażurem wykonanym z tkaniny.

Dodatki w pokoju retro

Wnętrza pokoju w stylu retro pełne są przeróżnych drobiazgów i ozdób, często zbieranych latami przez właściciela. Wśród najczęściej spotykanych akcesoriów należy wymienić różnego rodzaju miski, wazony czy niewielkie dzieła sztuki. Na ścianach w ozdobnych ramach zawisnąć mogą też obrazki, grafiki, prywatne zdjęcia lub plakaty (np. stare reklamy z początku wieku).

Niezwykle ważną rolę w budowaniu klimatu retro pełnią też tkaniny. Na stołach, krzesłach i sofach pojawiają się więc misternie dekorowane koronkowe obrusy i narzuty. W oknach zawieszamy kwiatowe firany oraz jasne zasłony wykonane z wysokiej jakości materiałów.