Mimo ogromnej popularności minimalistycznych oraz nowoczesnych aranżacji wnętrz, wiele osób wciąż stawia na przytulną i eklektyczną stylistkę typu vintage. Radzimy więc, jak samodzielnie stworzyć pokój w stylu retro.
Trudno do końca scharakteryzować stylistykę typu retro. Warto jednak podkreślić, że wnętrza tego typu nie starają się w żaden sposób dokładnie odtworzyć jakieś konkretnej epoki lub mody. Mamy tu do czynienia ze stylem eklektycznym, w którym dowolnie mieszają się i spotykają elementy, których narodzin często dzielą dziesiątki lat. Stylistyka retro jest też nieodmiennie związana z kulturą i historią naszego kraju. W dużej mierze determinują to, jakie antyki oraz konkretne typy wiekowych mebli i bibelotów znajdziemy na targach staroci lub wygrzebiemy ze strychu. Tego typy przedmioty są niezwykle ważne, bowiem nadają wnętrzom charakter i autentyczność.
Inne wyobrażenie o stylu retro będzie miał więc Brytyjczyk urządzający domek, a inne Amerykanin przygotowujący apartament w mieście. Wiele zależy też od naszych zainteresowań i gustu. Retro to nie tylko wystrój rodem z XVIII-wiecznego pałacyku lub XIX-wiecznej rezydencji. Pomieszczenia mogą czerpać inspirację z estetyki art deco albo tej pochodzącej lat 50., 60. i 70., a więc czasu intensywnego rozwoju wnętrzarskiego designu. Jeżeli mowa o lokalnym kolorycie, w Polsce wiele osób odwołuje się np. do najlepszych wzorców wprost z PRL-u. Co najważniejsze, wszystkie te wpływy można ze sobą mieszać i łączyć, tworząc naprawdę interesujące efekty.
Przed przystąpieniem do urządzenia pokoju retro trzeba mieć w głowie pewną wizję tego, co chcemy osiągnąć. Eklektyzm stylu ma bowiem swoje granice, jeżeli każdy mebel lub dodatek w pomieszczeniu będzie reprezentował zupełnie inną estetykę, we wnętrzu zapanuje kompletny chaos. Wybranie jednej lub kilku konkretnych inspiracji jest więc kluczowe i ułatwi nam zadanie podczas zakupów oraz remontu. Jeżeli podoba nam się np. moda i styl dwudziestolecia międzywojennego, staramy się znaleźć meble i dodatki, które choć w części współgrają z tego typu pomieszczeniem. Nie muszą to być antyki, wystarczy tylko, by duchem dopasowywały się do naszego planu. To samo dotyczy tapet, podłóg czy farb.
Dobrym pomysłem są też meble z kutego i wyginanego metalu, chodzi tu np. o łóżka z dekoracyjnymi ramami lub niewielkie szafki nocne. Uzupełnieniem pokoju są tradycyjne sofy i fotele z podłokietnikami, ma których nie może zabraknąć dużej liczby wygodnych poduszek.
Niezwykle ważną rolę w budowaniu klimatu retro pełnią też tkaniny. Na stołach, krzesłach i sofach pojawiają się więc misternie dekorowane koronkowe obrusy i narzuty. W oknach zawieszamy kwiatowe firany oraz jasne zasłony wykonane z wysokiej jakości materiałów.