Data publikacji:

Jak wykorzystać popiół drzewny w ogrodzie?

Popiół drzewny to skutek uboczny używania pieca, kominka lub grilla. Wiele osób po prostu wyrzuca go na śmietnik. Zupełnie niesłusznie, ponieważ popiół drzewny jako nawóz sprawdzi się znakomicie. Jak go wykorzystać? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

popiół drzewny

Popiół drzewny – skład, który kochają rośliny

Popiół powstający po spaleniu drewna przez wiele osób traktowany jest jako odpad. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedynie bezwartościowy pył, a mieszanka minerałów, które mogą zasilić przydomowy ogródek. W popiele znajdują się magnes, krzem, fosfor, wapń i wiele innych. Dodatkowo pH popiołu drzewnego wynosi 11-13, dlatego świetnie nadaje się do odkwaszania gleby.

Popiół drzewny – właściwości

Nawożenie popiołem to wcale nie nowa praktyka. Była stosowana na roli już setki lat temu. Co powinno przekonać każdego ogrodnika do jej wypróbowania?

  • Minerały zawarte w popiele odżywiają rośliny, pobudzają je do wzrostu i zapewniają odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. To także sprawdzony sposób na ochronę roślin przed chorobami.
  • Dzięki temu, że popiół drzewny ma bardzo miałką konsystencję, rośliny bez problemu radzą sobie z pobieraniem składników odżywczych w nim zawartych.
  • Popiół to naturalny i biodegradowalny nawóz, który sprawdzi się w ekologicznej uprawie roślin. Stosując go, możesz być całkowicie spokojny o środowisko oraz jakość swoich upraw.
  • Jeśli palisz drewno regularnie, masz okazję zyskać doskonałej jakości nawóz dla roślin zupełnie za darmo.

Popiół drzewny – zastosowanie. Jak nawozić popiołem?

Aby przygotować nawóz z popiołu drzewnego, będziesz potrzebować jedynie popiołu (z naturalnego, niemalowanego drewna), resztek organicznych z kompostownika lub miękkiej wody. Wymieszaj z nimi nieco popiołu, a następnie po prostu nanieś na ziemię.

Przed nawożeniem warto sprawdzić pH gleby, ponieważ popiół działa odkwaszająco. Nie należy używać go więc na mocno zasadowych terenach. Wartość pH gleby sprawdzisz za pomocą prostego testera podłoża.

Popiołem drzewnym możesz nawet posypać naziemne części roślin. To skutecznie uchroni je przed atakiem ślimaków w ogrodzie, mszyc oraz innych pasożytów.

Jaki popiół drzewny jako nawóz jest najbardziej wartościowy?

Z każdego rodzaju drewna powstaje popiół o odmiennych właściwościach. Najwięcej składników mineralnych ma popiół z drzew liściastych, takich jak brzoza, dąb czy lipa.

Okres nawożenia roślin popiołem

Kiedy najlepiej używać popiołu drzewnego jako nawozu? Sięgnij po niego wiosną lub późną jesienią. To właśnie wtedy rośliny potrzebują silnego odżywienia. Nawożenie roślin popiołem możesz stosować przez cały okres wegetacyjny roślin.

Popiół drzewny – pod jakie rośliny go stosować?

Nawóz z popiołem świetnie odżywi rośliny kwitnące, a także owocowe i warzywne. Popiół drzewny możesz stosować pod pomidory, maliny, ogórki, róże, wrzosy i wiele innych. Warto zastosować go również na trawniku – dzięki zastrzykowi minerałów urośnie gęstszy i silniejszy.

Pamiętaj, że nie każda roślina dobrze znosi nawóz z popiołu. Ze względu na silne działanie odkwaszające, jego używanie jest niewskazane w przypadku azalii, borówek, jagód goi oraz iglaków.

Popiół drzewny – prosty i tani sposób na piękny ogród

Nie wyrzucaj popiołu z kominka lub ogniska – wykorzystaj go do nawożenia swojego ogródka. Zaoszczędzisz na sklepowych nawozach i dostarczysz swoim roślinom składników odżywczych w stuprocentowo naturalnej mieszance.

Zdjęcie: Envato Elements