Przędziorki to powszechnie występujące szkodniki atakujące rośliny doniczkowe. Owady są trudne do wypatrzenia ze względu na niewielkie rozmiary, jednak w miejscach ich bytowania pojawiają się charakterystyczne białe pajęczynki. Następnie stan liści zaczyna się pogarszać. Powstają na nich przebarwienia, a roślina stopniowo obumiera. Co stosować na przędziorki i jak z nimi walczyć? Sprawdź, jak wybrać preparat na przędziorki.
Przędziorki powinno się zwalczać, gdyż żywią się sokami występującymi w liściach roślin. Samo usuwanie nici pozostawianych przez przędziorki nie wystarczy, gdyż ważne jest pozbycie się osobników niszczących liście.
Preparat na przędziorki jest skutecznym sposobem na poprawę wyglądu rośliny oraz jej ochronę przed obumarciem. Bez zastosowania jakiegokolwiek środka zwalczającego owady kwiat doniczkowy będzie nadawał się wyłącznie do wyrzucenia. Niemożliwe będzie nawet wyhodowanie nowej szczepki.
Sprawdź, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie
Preparaty na mszyce i przędziorki są jednymi z najczęściej poszukiwanych środków owadobójczych w sklepach ogrodniczych. Oba szkodniki występują powszechnie na większości uprawianych roślin. Dodatkowo często żyją blisko siebie i atakują sąsiadujące rośliny. Stąd oprysk na przędziorki jest zwykle stosowany równolegle z opryskiem na mszyce. Środki działające na oba owady sprawdzają się w takich przypadkach najlepiej, gdyż ograniczają liczbę niezbędnych prac ogrodniczych.
Preparaty na zwalczanie przędziorka i mszyc powinno się stosować profilaktycznie, zanim pojawią się oznaki zaatakowania rośliny przez szkodniki. Oprysk przeprowadzony w ciepły i bezdeszczowy dzień jest najskuteczniejszym sposobem na mszyce. Preparat na przędziorki i mszyce powinno się rozpylać o poranku lub przed zmierzchem. Nigdy nie powinno się tego robić w samo południe, gdy słońce zbyt mocno świeci.
Na przędziorki można zastosować ekologiczne, domowe sposoby. Ich skuteczność zależy głównie od liczby szkodników i stopnia uszkodzenia liści rośliny. Łatwy do przygotowania środek na przędziorki wykonuje się z oleju roślinnego. Wystarczy posmarować górną i dolną część liści olejem rzepakowym, lnianym lub słonecznikowym. Tłusta warstwa oblepia przędziorki i uniemożliwia im oddychanie. Olejowy preparat na przędziorka działa jeszcze skuteczniej, gdy podniesie się wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Domowym preparatem na przędziorka jest również wyciąg z czosnku lub łusek cebuli. Główkę czosnku lub łuski z 2-3 cebul rozgniata się w moździerzu, zalewa zimną wodą i odstawia na kilkanaście godzin. Gdy w zalewie pojawią się bąbelki powietrza, powinno się ją odcedzić i wykorzystać do wykonania oprysku. Zabieg powtarza się co 21 dni.
Jeśli na roślinie rozprzestrzeniły się przędziorki, środek do ich zwalczania powinien być bezpieczny, lecz intensywny. W takich przypadkach nie wystarczy sięgnięcie po domowe metody.
Preparaty na przędziorka są przystosowane do usuwania szkodnika w konkretnej fazie wzrostu. Inne środki stosuje się na larwy i jaja, a inne na nimfy i dorosłe osobniki. Powinno się zatem pamiętać, że jeden preparat na przędziorki na iglakach lub innych roślinach może nie wystarczać. Ze względu na to, że szkodniki szybko uodparniają się na działanie chemicznych związków, co jakiś czas wskazane jest sięganie po nowy, niestosowany wcześniej preparat na przędziorka sosnowca.
W przypadku środków chemicznych powinno się stawiać na substancje bezpieczne dla pożytecznych owadów. Ich skład powinien oddziaływać wyłącznie na szkodniki. Dobrym wyborem są zatem preparaty na przędziorki o tłustej konsystencji, zawierające naturalne aromaty odstraszające owady niszczące rośliny.
Zdjęcie: Envato Elements