Data modyfikacji:

Przesadzanie roślin – jak robić to prawidłowo?

Jeśli chcesz, by twój balkon i ogród wyglądały znakomicie, przygotowania warto rozpocząć już wczesną wiosną. To idealna pora na przesadzanie roślin, które wkrótce staną się znakomitymi ozdobami. Jak przesadzać rośliny w trosce o ich prawidłowy rozwój? Podpowiadamy.
przesadzanie roślin

Dlaczego przesadzanie roślin jest ważne?

Przesadzanie roślin jest konieczne, jeśli chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej. Po mniej więcej 2-3 latach składniki odżywcze zawarte w ziemi po prostu znikają, a te braki trudno uzupełnić, nawet stosując dobre nawozy. Dodatkowo korzenie rośliny stale się rozrastają, a po czasie potrzebują więcej miejsca. Gdy mają zbyt mało miejsca w donicy, grozi im niedotlenienie – a to prosta droga do obumarcia każdej rośliny. Początek tego procesu łatwo rozpoznać – listki żółkną szybciej, kwiaty więdną; krótko mówiąc: roślina marnieje.

Jaką doniczkę wybrać?

Najlepsze donice to te z otworami odpływowymi na dnie. Często wykonane są z mało dekoracyjnego plastiku, dlatego warto wstawiać je do ceramicznych osłonek. Jeśli nie chcesz kupować dwóch donic, możesz postawić na jedną – typowo ozdobną – i samodzielnie wywiercić otwory odpływowe w dnie. Materiał, z jakiego wykonana jest donica, nie ma znaczenia dla kondycji rośliny.

Jeśli przesadzasz roślinę, nowa donica musi mieć średnicę o 1-2 cm większą niż poprzednia. Dzięki temu korzenie na pewno uzyskają odpowiednio wiele miejsca dla optymalnego rozwoju.

Wybierz odpowiednią ziemię

Pamiętaj, że ziemia z ogródka nie nadaje się dla roślin doniczkowych – jest zbyt mało zasobna w składniki pokarmowe. Najlepiej kupić tę wzbogaconą o odpowiednie komponenty. Ziemia dla doniczkowych roślin musi mieć też właściwe pH. Kupując ziemię do kwiatów, zwróć uwagę na opakowanie – tam znajdziesz informację, jakim roślinom jest dedykowana.
 • W większości przypadków, sprawdzi się to neutralne, a więc w zakresie 5,5-6,5.
 • Niektóre rośliny (np. paprocie, draceny) wymagają podłoża torfowego o odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5).
 • Kwiaty, takie jak storczyki, azalie czy hortensje wymagają podłoża o pH bardzo kwaśnym (4). 

Wybierz materiał do drenażu

Mimo że donica posiada otworki odpływowe, warto wykonać drenaż, który zapobiegnie przelaniu rośliny. Na dno donicy możesz wsypać np. keramzyt lub żwirek, które pochłoną nadmiar wilgoci.

Przesadzanie roślin krok po kroku

 1. Wyjmij roślinę ze starej donicy wraz z bryłą korzeniową.
 2. Nową donicę wypłucz pod bieżącą wodą i osusz. Na dno wsyp materiał drenażowy.
 3. Na drenaż wsyp garść nowej, odpowiednio dobranej ziemi.
 4. Usuń z bryły korzeniowej starą ziemię – rób to bardzo delikatnie!
 5. Umieść roślinę w nowej donicy. Rozłóż korzenie.
 6. Zasyp korzenie ziemią, lekko ugnieć i podlej.

Przesadzanie roślin – cenne wskazówki

 • Nie przesadzaj roślin w okresie spoczynku i kwitnienia.
 • Nie przesadzaj bardzo dużych roślin (np. fikusów).
 • Odczekaj miesiąc, zanim dodasz do ziemi nawóz – korzenie mogą wymagać regeneracji i „aklimatyzacji” w nowej ziemi.

Przesadzanie rośliny zajmuje zaledwie chwilę, a pozwoli ci utrzymać ją dłużej w doskonałej kondycji. Pamiętaj, aby robić to wiosną – wtedy twoje rośliny na pewno zdążą doskonale się rozwinąć, by zdobić twój balkon czy ogród w letnie dni.

Zdjęcie: Envato Elements
ranking kosiarek spalinowych

Jaką kosiarkę spalinową wybrać? Ranking produktów

Kosiarki spalinowe to popularne urządzenia ogrodowe, które służą do koszenia trawników. Dzięki swojej mobilności i wysokiej wydajności są często wybierane przez właścicieli dużych posesji oraz profesjonalnych ogrodników. Kosiarki spalinowe wyposażone są w silnik spalinowy, który napędza ostrza tnące umieszczone pod maską urządzenia. To sprawia, że są one znacznie bardziej wydajne niż ich odpowiedniki elektryczne, ale również bardziej skomplikowane w obsłudze i bardziej hałaśliwe. W niniejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzenia.
jak odgrodzić się od sąsiada

Jak odgrodzić się od sąsiada tanio? 

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych lub działek zastanawia się, jak skutecznie i tanio odgrodzić się od sąsiadów. Nawet jeżeli są oni najbardziej przyjacielskimi osobami na świecie, każdy potrzebuje odrobiny spokoju oraz prywatności w domu i ogrodzie. W artykule przedstawiamy kilka popularnych pomysłów na wykonanie szczelnego płotu, bez potrzeby wydawania dużych pieniędzy na jego przygotowanie. 
jaka piła spalinowa stihl czy husqvarna

Jaka piła spalinowa: Stihl czy Husqvarna?

Piła spalinowa jest narzędziem sprawdzającym się w bardzo wielu sytuacjach. Będzie niezastąpioną pomocą w trakcie prac budowlano-remontowych, zwłaszcza gdy wymagają one obróbki drewna, jak również pielęgnacji ogrodu i wypełniania innych obowiązków, takich jak przygotowywanie opału. Producenci sprzętu tego typu oferują duży wybór sprzętu w różnych cenach, a w artykule porównujemy ofertę marek Stihl i Husqvarna.
rozdrabniacz do gałęzi frezowy ranking

Jaki rozdrabniacz do gałęzi frezowy wybrać? Ranking produktów 

Rozdrabniarki są niezwykle przydatnymi narzędziami, które znajdują miejsce w każdym większym ogrodzie wymagającym regularnej pielęgnacji, polegającej na przycinaniu i usuwaniu gałęzi drzew i krzewów. Sprzęt pozwala bardzo szybko zmniejszyć objętość zebranych zielonych odpadów, dokładnie je mieląc na drobne zrębki. Tak powstały materiał da się użyć jako ściółkę lub dodać do kompostownika. Podpowiadamy, jaki rozdrabniacz do gałęzi frezowy wybrać.
drenaż do kwiatów

Co to jest i jak zrobić drenaż do kwiatów? Poradnik ogrodniczy

Pierwszy raz słyszysz o drenażu do kwiatów? To metoda, dzięki której możesz zapewnić swoim roślinom dostęp do tlenu oraz jednocześnie ochronić je przed nadmiernym przelaniem, które może doprowadzić do gnicia i obumierania korzeni. Możesz wykorzystać do tego różne produkty – od popularnego keramzytu, aż po piasek. Co to jest i jak zrobić drenaż do kwiatów? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
jak przesadzić aloes

Jak i kiedy przesadzić aloes? Poradnik

Czy wiesz, że rośliny doniczkowe potrzebują regularnego przesadzania? W przypadku aloesu nie jest inaczej, zwłaszcza jeśli zależy ci na tym, aby jego liście były coraz dłuższe, a on sam osiągnął maksymalną wysokość, która w przypadku gatunku zwyczajnego wynosi nawet 100 cm. Jak się jednak okazuje, należy robić to w odpowiedni sposób i we właściwym momencie. Jak przesadzić aloes i kiedy najlepiej to robić? Znamy odpowiedź.
jak stosować keramzyt do kwiatów

Jak stosować keramzyt do kwiatów? Poradnik ogrodniczy

Chcesz zadbać o swoje kwiaty doniczkowe? W takim razie dobrym wyborem jest zainwestowanie w keramzyt, który możesz wykorzystać na wiele sposobów – od wykonania drenażu, aż po zamiennik kory. Co to jest keramzyt, do jakich kwiatów warto go stosować i ile należy go wsypać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.
monstera

Ukorzenianie monstery: poradnik. Jakie produkty będą niezbędne?

Monstera, znana również jako "roślina sercowata", zdobyła serca wielu miłośników roślin domowych dzięki swoim pięknym, rozłożystym liściom i niezwykłej łatwości pielęgnacji. Jednakże, jeśli jesteś dumnym właścicielem monstery, zapewne zastanawiasz się, jak ją rozmnożyć i ukorzenić, by cieszyć się nowymi sadzonkami, które możesz umieścić w różnych pomieszczeniach swojego domu lub podarować rodzinie czy przyjaciołom. W tym artykule odkryjemy tajemnice ukorzeniania monstery i przekształcimy cię w prawdziwego specjalistę od pielęgnacji tej uroczej rośliny. Czas zabrać się za pracę i sprawić, by sadzonki monstery były silnie ukorzenione.