Data modyfikacji:

Rozmiary pościeli. Jak wybrać odpowiedni?

Wybór pościeli może okazać się nie lada wyzwaniem. Rozmaite wzory, kolory to wbrew pozorom nie jest największa zagadka. Źle dobrana pościel może wpłynąć na jakość naszego wypoczynku. Zbyt mała kołdra może niewystarczająco okryć ciało, zbyt długa może się plątać i zawijać w czasie snu. Najlepiej wybrać rozmiar pościeli odpowiedni nie tylko dla naszych potrzeb, ale też przystosowany do materaca, który użytkujemy.
rozmiary poscieli

Jaki rozmiar wybrać?

Wybór pościeli powinien być dostosowany przede wszystkim do łóżka, jakim dysponujemy. Inną użyjemy do jednoosobowego, inną do sofy, a jeszcze inną do łoża małżeńskiego. Aby odpowiednio dobrać pościel, warto wiedzieć, jakim łóżkiem dysponujemy. Aby ułatwić wybór, producenci na opakowaniach swoich produktów zamieszczają informacje, na jakie wymiary łóżek dana pościel będzie odpowiednia. Wymiary najczęściej podawane są w centymetrach. Pierwsza wartość liczbowa oznacza szerokość łóżka, druga jego długość. Standardowym, a tym samym najbardziej obfitym we wzory modelem jest pościel 160 x 200. Oznacza to, że pościel pasuje na szerokość 160 cm oraz na długość 200 cm.

Warto poznać też własne preferencje. Niektórzy lubią być szczelnie okryci kołdrą, inni wolą krótsze egzemplarze, które nie zawijają się w nogach. Wybór należy również dostosować do potrzeb partnera, w przypadku łóżek dwuosobowych czy małżeńskich. Odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie, czy preferujemy dwie oddzielne kołdry, czy jedną wspólną, ale znacznie większą?

Jakie rozmiary pościeli?

Poniżej znajdują się najczęściej spotykane i najchętniej kupowane egzemplarze, które przypadają do gustu większości, nawet tych wymagających użytkowników.
  • Pościel 140 x 200 – najlepszy wybór dla nastolatka czy osoby zamieszkującej samotnie. Pasuje na większość jednoosobowych łóżek, zapewniając wysoką jakość snu. Znajdzie swoje zastosowanie na łóżkach od 80 x 200 do 140 x 200 centymetrów.
  • Pościel 160 x 200 – model uważany za standardowy. Spotykany najczęściej, tym samym zaopatrzony w największe możliwości wyboru kolorów i wzorów. Pasuje zarówno na większe łóżka jednoosobowe, jak i na mniejsze łoża dwuosobowe. Idealnie sprawdzi się również na rozkładanych kanapach czy sofach.
  • Pościel 200 x 220 lub 220 x 200 – największy rozmiar pościeli, dedykowany głównie parom do łóżek małżeńskich. Jest szersza niż standardowe egzemplarze, ale też dłuższa niż pozostałe. Zapewnia wysoki komfort snu nawet wysokim osobom, dzięki swoim sporym rozmiarom. Pościel spotykana jest w dwóch wariantach oznaczeń. Warto spojrzeć, który oznacza szerokość, a który długość. Teoretycznie, obrócenie pościeli o 90 stopni rozwiąże problem dopasowania do kołdry czy łóżka. Pamiętać należy jednak, że w przypadku pościeli bogato zdobionych w przeróżne wzory, one również zostaną obrócone zgodnie z kierunkiem. Dodatkowo zamknięcia guzikami czy zamkiem, zamiast znajdować się na dole, w nogach, zmienią swoje położenie na bok pościeli.

Pościel na poduszki występuje w Polsce najczęściej w czterech wariantach: 70 x 80, 50 x 60, 50 x 50 oraz 40 x 40. Dwa pierwsze to najczęściej spotkane rozmiary poduszek sypialnych. Dwa pozostałe to małe poduszki, tzw. jaśki, oraz egzemplarze służące do dekoracji.

Jeżeli chodzi o prześcieradło, wymiar zawsze podawany jest na wymiar łóżka. W przypadku klasycznych prześcieradeł, biorąc egzemplarz oznaczony 160 x 200, należy spodziewać się idealnego dopasowania „na styk” do takiego samego łóżka. Prześcieradła z gumką wyposażone są w zapas, często około 20 cm, dzięki czemu bez obaw pasować będą nawet do grubszych materacy o podanych rozmiarach.

Biorąc pod uwagę powyższe podpowiedzi oraz słuchając swoich potrzeb, bez problemu jesteśmy w stanie dobrać najlepszy dla siebie komplet.

Autor: Przemysław Mańka