Najstarsze systemy hydrauliczne doprowadzające wodę do domów oraz obiektów użyteczności publicznej, takich jak łaźnie czy świątynie, powstały blisko cztery tysiące lat przez nasza erą w Mezopotamii. Nasi przodkowie używali wówczas rur wykonanych z wypalanej gliny, które zostały zastąpione nieco później przez starożytnych Egipcjan pierwszymi prostymi systemami hydraulicznymi opartymi w całości na miedzi. Kilka tysięcy lat później starożytni Rzymianie budowali z kolei kanały i akwedukty przy pomocy cegieł i kamieni, takich jak marmur.
W średniowieczu powszechnie używano rur drewnianych, najczęściej drążonych i kształtowanych w długich konarach drzew. W epoce rewolucji industrialnej, która rozpoczęła się na początku XIX wieku, w odpowiedzi na zapotrzebowanie fabryk i dynamicznie rosnących ośrodków miejskich na wydajne systemy kanalizacyjne, sięgnięto po nowe wówczas i wytrzymałe stopy metali.
Dziś, wybierając rury do wody, mamy do dyspozycji wiele rożnych typów materiałów oraz standardów, w których gąszczu łatwo się zgubić. Przedstawiamy więc najważniejsze typy rur hydraulicznych wraz z informacjami o materiałach, z których są wykonane, a także ich wadach oraz zaletach.