Data modyfikacji:

Jak odetkać zlew? Domowe sposoby na zatkany zlew

Zatkany zlew to sytuacja, której z pewnością nikt nie chciałby doświadczyć. Problem może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a zwłaszcza wtedy, gdy nie dbasz o udrażnianie rur regularnie. Jak odetkać zlew szybko i skutecznie? Znamy na to 5 prostych domowych sposobów.
jak odetkać zlew

Co jest przyczyną zapchanego zlewu?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego zlew się zatyka. Każdego dnia podczas zmywania do rur dostają się resztki jedzenia, różnego rodzaju tłuszcze, a nawet przedmioty, które nie są w stanie rozpuścić się w wodzie. Jeśli nie dbasz o udrażnianie rur, prędzej czy później dojdzie do zatoru, który uniemożliwia odpływ wody.

Jak udrożnić zlew? Lepiej zapobiegać

Aby nie zafundować sobie problemu z zatkanym zlewem, wystarczy regularnie sięgać po środki udrażniające rury. Ich stosowanie na bieżąco rozpuszcza resztki zalegające w rurach. Przy zakupie środka udrażniającego należy zwrócić uwagę na to, czy jest on przeznaczony do twojego typu kanalizacji. Niektóre preparaty nie nadają się do stosowania w instalacjach aluminiowych.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Niejednokrotnie zdarza się, że jest za późno na zapobieganie zatkanemu zlewowi – Kret nie pomaga, a używanie zlewu staje się praktycznie niemożliwe. Jak udrożnić zlew w sytuacjach kryzysowych? Poznaj 5 domowych metod na szybkie odetkanie rur!

Jak przetkać zlew? Sięgnij po przepychacz

„Starą jak świat” metodą przetykania zlewu jest gumowy przepychacz, który z pewnością masz w domu. Aby udrożnić zlew w ten sposób, wystarczy przyłożyć przepychacz do odpływu i energicznie przyciskać. Podciśnienie sprawi, że rury zostaną udrożnione.

Poza gumowymi przepychaczami, na rynku dostępne są bardziej nowoczesne urządzenia do udrażniania zlewu, przypominające strzykawkę.

Jak przepchać zlew? Soda oczyszczona z octem

Pół szklanki sody wymieszaj z 125 ml octu spirytusowego. Mieszankę wlej do odpływu, a następnie zalej sporą ilością wrzątku. Po 15 minutach zlew powinien zostać odetkany.

Demontaż syfonu – sposób na zatkany zlew

Kolejnym sposobem na odetkanie zlewu jest po prostu zdemontowanie zapchanego syfonu, jego rozkręcenie i ręczne usunięcie nieczystości. Pamiętaj, że po odkręceniu syfonu wypłynie z niego sporo wody, dlatego zabezpiecz otoczenie za pomocą dużej miski.

Środki do odtykania rur

Po preparaty udrażniające rury możesz sięgać nie tylko profilaktycznie, ale i wtedy, gdy zlew już się zatka. Silne środki odtykające często okazują się skuteczną pomocą.

Jak udrożnić zlew? Specjalistyczne metody

Jeśli żadna z prostych metod nie pomaga, konieczne może okazać się użycie fachowego sprzętu. Jest nim np. spirala do udrażniania, która dociera do głębszych partii kanalizacji. Po zamontowaniu spirali należy kręcić nią tak długo, aż zator zostanie pokonany. Ten sposób odtykania zlewu może wymagać pomocy drugiej osoby.

Jak dbać o zlew na co dzień?

Odtykanie zlewu nie należy do przyjemnych czynności, dlatego warto zadbać o to, by nigdy nie było konieczne. Aby zlew się nie zatykał, pamiętaj o następujących zasadach:
  • Regularnie stosuj środki udrażniające rury.
  • Używaj sitka odpływowego, w którym będą zbierały się resztki jedzenia, a następnie wyrzucaj je do kosza.
  • Przed myciem naczyń zbierz z nich maksymalną ilość resztek i wyrzuć.
  • Ogranicz wylewanie do zlewu fusów z kawy i innych drobin, które nie rozpuszczają się w wodzie.


Autorka: Joanna Stanuch