Salon w stylu angielski to klasycznie urządzone wnętrze, w którym panuje przytulna atmosfera. Nie brakuje tu kwiecistych wzorów, stylizowanych mebli czy efektownych dodatków. Jeśli chcesz urządzić pokój dzienny właśnie w takim wydaniu, poznaj angielski przepis na piękny salon.
Styl angielski jest głęboko zakorzeniony we wnętrzarskiej tradycji. Na próżno szukać tu minimalizmu zgodnego z najnowszymi trendami czy prostoty i funkcjonalności bieżących projektów.
Przeciwnie, w salon w stylu angielskim ma być przytulną wizytówką domu i idealnym miejscem do wypoczynku. Jak uzyskać taki efekt? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.
Sprawdź również, jak urządzić kuchnię w stylu angielskim.
Najczęściej w aranżacjach tego typu podstawę kolorystyczną stanowią jasne i ciepłe barwy. Kremowe odcienie beżu oraz subtelne pastele pomogą wykreować przytulną atmosferę i staną się dobrym tłem dla pozostałych elementów aranżacji.
To dobre rozwiązanie, ponieważ w stylu angielskim dzieje się naprawdę dużo – wzorzyste tkaniny czy kolorowe dodatki dopełnią stylizację.
Jeśli jednak hołdujesz bardziej wyrazistym rozwiązaniom, w stylu angielskim również chętnie korzysta się z ciemniejszych kolorów. Modna ciemna zieleń, granat czy grafit również dobrze wpiszą się w estetykę stylu angielskiego.
Sofy w stylu angielskim to najważniejsze meble w całej aranżacji. Z reguły są ustawione centralnie, aby stanowiły główny punkt pomieszczenia lub skupiają się wokół kominka.
Najczęściej jest to cały komplet wypoczynkowy, na który składają się dwie sofy lub sofa i fotele, co pozwala nie tylko na zapewnienie wygodnego miejsca dla wszystkich domowników, ale też przekłada się na kreowanie przytulnej atmosfery we wnętrzu.
Kanapa w stylu angielskim to mebel o klasycznej formie, z niewysokim oparciem oraz podłokietnikami. Modele tego typu najczęściej są wykończone tkaninami obiciowymi w ciepłej i jasnej kolorystyce lub zdobione motywami kwiatowymi.
A jakby tego było mało, sofa w stylu angielskim powinna być bogato udekorowana poduszkami ozdobnymi. To kolejny sposób, na urządzenie jeszcze wygodniejszego i przytulniejszego salonu.
Komody, konsolki, stolik kawowy i pomocniczy czy sofa w stylu angielskim – meble tego typu nawiązują swoją estetyka do dawnych trendów we wnętrzarskim designie.
Elementy wystroju salonu powinny być stylizowane i bogato zdobione. Z powodzeniem możesz też postawić na odnowione stare meble np. wystylizowane metodą shabby chic.
Poszukując szafy w stylu angielskim czy innych mebli, które staną w twoim salonie, zwróć uwagę na frezowane fronty, dekoracyjne okucia czy gałki. Najczęściej meble tego typu wykonane są z drewna i utrzymane w naturalnej kolorystyce lub barwione na biało.
To jedne z najważniejszych dekoracji salonu w stylu angielskim. Tekstylia dodają przytulności oraz pozawalają na urozmaicenie palety kolorystycznej aranżacji.
Chociaż boazeria angielska, czyli dekoracyjne panele ścienne, najczęściej montowana jest w sypialniach i ciągach komunikacyjnych, to w stylizacji salonu również sprawdzi się świetnie.
Zwłaszcza jeśli zestawisz ją z wzorzystą tapetą. Ten aranżacyjny duet to klasyka stylu angielskiego. Ściany wykończone w ten sposób dodadzą wnętrzu przytulności.
Co ciekawe, tapeta może być też dobrym sposobem, aby dodać wnętrzu więcej koloru. Modnym rozwiązaniem, które świetnie pasuje do stylu angielskiego, są tapety z motywem kwiatowym.
To ważny element salonu w stylu angielskim i w zasadzie wokół niego skupia się cała aranżacja. W stylizacjach tego typu komplet wypoczynkowy najczęściej jest tak ustawiony, aby meble otaczały kominek, co daje nie tylko korzystny efekt wykończeniowy, ale też wrażenie przytulności.
W stylu angielskim kominki najczęściej wykończone są przy użyciu dekoracyjnych portali z gzymsem. Utrzymane są w jasnej tonacji, co pozwala łatwo wkomponować kominek do stylizacji wnętrza.
Światło jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w aranżacji wnętrz. Dobrze dobrane lampy mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się jeszcze przytulniejsze i będzie panowała w nim atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi.
W stylu angielskim aranżacyjną kropką nad „i” w stylizacji pomieszczenia powinien być okazały żyrandol. Dobrym rozwiązaniem będzie żyrandol kryształowy czy kilkuramienny model zwieńczony niewielkimi kloszami lub abażurami.
Dopełnieniem oświetleniowej układanki będzie światło boczne, które doda uroku i pomoże doświetlić poszczególne strefy w pomieszczeniu. Warto postawić na kinkiety z tekstylnymi abażurami i podobne modele lamp stołowych i podłogowych. Materiał okalający źródło światła sprawi, że będzie ono zmiękczone, a przez to przyjemniejsze w odbiorze.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny