Data modyfikacji:

Skrzydłokwiat: jaka ziemia będzie najlepsza i jak pielęgnować?


Rośliny doniczkowe urozmaicają wystrój naszego domu, ich uprawa to wspaniałe hobby, dbanie o nie uczy odpowiedzialności oraz wrażliwości i stanowi przyjemną formę spędzenia wolnego czasu. A przy tym trzymanie ich w domu jest po prostu zdrowe – oczyszczają one przecież powietrze. Rośliną, która ze względu na piękny wygląd świetnie spełni funkcję ozdobną, jak również pomoże nam w usunięciu toksycznych substancji lotnych, a nawet szkodliwego promieniowania, jest skrzydłokwiat. Jest on wyjątkowy – mało wymaga, a wiele daje. Roślina oczyszcza powietrze i zapewnia dobry klimat w domu. Skrzydłokwiat: jaka ziemia, jak dbać, kiedy przesadzać? Mamy kilka podpowiedzi dla hodowców tej wyjątkowej rośliny.
kwiatki
Duże, mięsiste liście i delikatne białe kwiaty na cienkich łodyżkach – skrzydłokwiat bardzo pięknie ożywia przestrzeń swoją subtelną urodą. W naturalnym środowisku lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kolumbia, Gwatemala) skrzydłokwiaty rosną w niższych partiach, do których dociera mniej światła. Dlatego roślina poradzi sobie także w ciemniejszych miejscach, np. na północnym oknie. Latem powinna stać na stanowisku zacienionym – słońce mogłoby ją poparzyć, za to zimą dobrze jej będzie w najbardziej ciepłym, jasnym i lekko nasłonecznionym miejscu. Skrzydłokwiat bardzo lubi wilgoć – odwdzięczy się bujną zielenią i dużą ilością kwiatów, jeśli będziesz go często zraszać. Źle znosi przeciągi.

Dlaczego warto mieć w mieszkaniu skrzydłokwiat?


 • Naukowcy z NASA przebadali tę roślinę i odkryli, że skrzydłokwiat może pochłaniać w procesie fotosyntezy pleśń oraz szkodliwe związki chemiczne emitowane przez obecne w domach meble i wykładziny, np. ksylen, którego używa się do konserwacji drewna, a także benzen, który zawarty jest w niektórych klejach i lakierach.

• Skrzydłokwiat neutralizuje promieniowanie elektromagnetyczne,Dobrze jest więc postawić doniczkę z nim blisko telewizora lub komputera, jest to roślina idealna nie tylko dla fanów telewizji, ale też dla osób pracujących zdalnie. Skrzydłokwiat nadaje się również do sypialni.

• Skrzydłokwiat nawilża też powietrze, dlatego sprawdzi się np. na poddaszach, gdzie często mikroklimat bywa przesuszony. Trzeba jednak dbać o to, by liście rośliny były czyste – tylko wtedy będzie ona dobrze filtrowała powietrze.

Pamiętaj też, że skrzydłokwiat jest rośliną trującą – liście zawierają kryształy szczawianu wapnia i ich zjedzenie lub żucie może powodować pieczenie, wzmożone pragnienie, a nawet zaburzenia rytmu serca, dlatego trzymaj kwiat poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Skrzydłokwiat – jaka ziemia najlepsza dla wilgociolubnych?


Skrzydłokwiaty właściwie nie mają wielkich wymagań – poradzą sobie w zwykłej, uniwersalnej ziemi do roślin domowych. Ale w naturze rosną na mokrym, żyznym podłożu, a niektóre gatunki dobrze czują się z korzeniami zanurzonymi w wodzie. Dlatego najlepsza ziemia do skrzydłokwiatu powinna być luźna, próchnicza i żyzna. Szukaj ziemi dla roślin wilgociolubnych. Możesz też np. zmieszać ziemię kompostową z liściową. Rośliny nie będą rosły na glebie zbitej, nieprzepuszczalnej. Dlatego, jeśli nie dysponujesz specjalną ziemią do roślin, które lubią wilgoć, koniecznie zadbaj o to, by na dnie doniczki ze zwykłą ziemią znalazła się warstwa drenująca, np. z keramzytu. Możesz też drobne kamyczki wymieszać z ziemią. Kilkucentymetrowa warstwa drenażu zapobiegnie zaleganiu wody w strefie rozwoju korzeni.

Jakie są rodzaje skrzydłokwiatu?

Na rynku kwiaciarskim znajdziemy liczne odmiany skrzydłokwiatu, różniące się przede wszystkim wysokością całej rośliny, wielkością kwiatów oraz kształtem liści.
  • Jeśli lubimy imponujące rośliny doniczkowe, warto zainteresować się odmianą Wallisa „Sensation” (Spathiphyllum wallisii), która może osiągnąć nawet 180 cm i ma duże, szerokie liście. Zdecydowanie jest to skrzydłokwiat do obszernych pomieszczeń.
  • Nieco mniejszy, bo dorastający do około 100 cm, jest Wallisa „Euro Giant”.
  • Osoby niemogące zapewnić kwiatom większej ilości miejsca, mogą zwrócić uwagę na skrzydłokwiat kwiecisty „Sweet Silvio” (Spathiphyllum floribundum), którego docelowa wysokość waha się pomiędzy 60 a 80 cm, natomiast szerokość wynosi około 50 cm.
  • Na okiennym parapecie albo półce blisko okna dobrze będzie się czuł miniaturowy „Pearl Cupido”, wyrastający do 30 cm.

Jaka ziemia najlepsza dla skrzydłokwiatu? Z nawozem!


Ziemię dla skrzydłokwiatu można też wzbogacić płynnym nawozem – wiosną podlewaj roślinę co trzy tygodnie specjalnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Dobrym pomysłem będzie też użycie pałeczek wkładanych do ziemi, które na skutek kontaktu z wilgocią, rozpuszczają się stopniowo, uwalniając cenne składniki przenikające do podłoża.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja, z którą poradzi sobie nawet amator


O roślinę bardzo łatwo dbać. Wystarczy regularnie podlewać, zraszać i przecierać liście z kurzu. Warto też roślinę przycinać od czasu do czasu – trzeba się pozbyć zwłaszcza suchych końcówek i zeschniętych kwiatów. Można ją też co jakiś czas przesadzać, zwłaszcza jeśli rośnie bujnie i wymaga większej doniczki.

Latem najzdrowsza dla niego temperatura wynosi 18-22 stopnie Celsjusza, zimą powinniśmy zapewnić mu 16-18 stopni. Zbyt wysokie wartości mogą być szkodliwe. W okresie letnim roślinę należy podlewać dwa do trzech razy w tygodniu, wodą przegotowaną, odstaną w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak roślina będzie miała zbyt mokro, to końcówki liści będą usychać. Gdy jest jej za gorąco, liście będą wyglądały, jakby zwiędły. Zimną lepiej jest ograniczyć podlewanie. Nie trzeba się obawiać chwilowych przesuszeń, ponieważ skrzydłokwiat bardzo dobrze je znosi.


Skrzydłokwiat – jak ziemia do przesadzania?


Skrzydłokwiat lubi ziemię próchniczą i żyzną – właśnie takiej szukaj w sklepach ogrodniczych, zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się przesadzać roślinę. Skrzydłokwiat przesadzamy wiosną każdego roku. Najlepiej robić to od lutego do kwietnia. Rozdzielamy roślinę, a jej korzenie rozcinamy ostrym nożem i wsadzamy do doniczki z żyzną ziemią, np. ze specjalnym podłożem do skrzydłokwiatu i innych wilgociolubnych roślin. Zawierają one w sobie m.in. korę sosnową – możesz też dodać ją do zwykłej, torfowej ziemi. Odstawiamy podlaną roślinę w zacienione miejsce do czasu, aż wypuści nowe liście. Wówczas można ją przestawić na bardziej nasłonecznione stanowisko.

Elegancki wygląd, liczne odmiany różnej wielkości, łatwość uprawy oraz płynące z niej korzyści zdrowotne to tylko wybrane powody, dla których warto mieć w domu skrzydłokwiat. Poszukując go albo inne rośliny doniczkowe, zajrzyjmy na łamy portalu Ceneo.pl.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska