Ten kwiat o zjawiskowym wyglądzie przybył do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Tropikalne pochodzenie w żadnym razie nie przeszkodzi mu w upiększeniu polskich mieszkań, gdzie bez trudu można mu zapewnić odpowiednie warunki. Łatwość uprawy stanowi jedną z jego największych zalet z punktu widzenia miłośników
roślin pokojowych.
Skrzydłokwiat nie ma ponadprzeciętnych wymagań, jest odporny na szkodniki i choroby. A to niejedyne powody, dla których warto go zaprosić na stałe do domu.
Co ważne dla naszego zdrowia, roślina ta ma wyjątkowo korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniu, gdzie ją ustawimy.
Oprócz przetwarzania dwutlenku węgla w tlen i nawilżania powietrza,
skrzydłokwiat pochłania w procesie fotosyntezy pleśń oraz liczne substancje toksyczne, np.: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroetan i tlenek węgla (czyli śmiertelnie niebezpieczny czad) – zostało to potwierdzone w badaniach NASA!
Neutralizuje także promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne. Dobrze jest więc postawić
doniczkę z nim blisko telewizora lub komputera, jest to roślina idealna nie tylko dla fanów telewizji, ale też dla osób pracujących zdalnie. Skrzydłokwiat nadaje się również do sypialni.
Skrzydłokwiat – wygląd i kwitnienie
Wygląd
skrzydłokwiatu robi wrażenie. Wydłużone liście w kształcie lancetu tworzą gęste kępy. Osadzone są one na długich ogonkach. Mają barwę ciemnozieloną, a ich powierzchnia połyskuje.
Roślina ta może się podobać zwłaszcza w okresie kwitnienia. Na pędach, wznoszących się ponad liśćmi, pojawiają się białe kwiaty przypominające nieco skrzydła (stąd nazwa). Wydzielają one delikatny zapach. Zaletą skrzydłokwiatu jest to, że może on kwitnąć nawet przez cały rok, jeśli zapewnimy mu dogodne warunki. Nie jest to trudne, a roślina nie wymaga w okresie kwitnienia szczególnej pielęgnacji.