Duże, mięsiste liście i delikatne białe kwiaty na cienkich łodyżkach –
skrzydłokwiat bardzo pięknie ożywia przestrzeń swoją subtelną urodą. W naturalnym środowisku lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kolumbia, Gwatemala) skrzydłokwiaty rosną w niższych partiach, do których dociera mniej światła. Dlatego roślina poradzi sobie także w ciemniejszych miejscach, np. na północnym oknie. Latem powinna stać na stanowisku zacienionym – słońce mogłoby ją poparzyć, za to zimą dobrze jej będzie w najbardziej ciepłym, jasnym i lekko nasłonecznionym miejscu. Skrzydłokwiat bardzo lubi wilgoć – odwdzięczy się bujną zielenią i dużą ilością kwiatów, jeśli będziesz go często zraszać. Źle znosi przeciągi.
Dlaczego warto mieć w mieszkaniu skrzydłokwiat?
• Naukowcy z NASA przebadali tę roślinę i odkryli, że skrzydłokwiat może pochłaniać w procesie fotosyntezy pleśń oraz
szkodliwe związki chemiczne emitowane przez obecne w domach meble i wykładziny, np. ksylen, którego używa się do konserwacji drewna, a także benzen, który zawarty jest w niektórych klejach i lakierach.
• Skrzydłokwiat
neutralizuje promieniowanie elektromagnetyczne,Dobrze jest więc postawić doniczkę z nim blisko telewizora lub komputera, jest to roślina idealna nie tylko dla fanów telewizji, ale też dla osób pracujących zdalnie. Skrzydłokwiat nadaje się również do sypialni.
• Skrzydłokwiat
nawilża też powietrze, dlatego sprawdzi się np. na poddaszach, gdzie często mikroklimat bywa przesuszony. Trzeba jednak dbać o to, by liście rośliny były czyste – tylko wtedy będzie ona dobrze filtrowała powietrze.
Pamiętaj też, że s
krzydłokwiat jest rośliną trującą – liście zawierają kryształy szczawianu wapnia i ich zjedzenie lub żucie może powodować pieczenie, wzmożone pragnienie, a nawet zaburzenia rytmu serca, dlatego trzymaj kwiat poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.