Data modyfikacji:

Skrzydłokwiat – jaka ziemia, pielęgnacja, kwitnienie, rodzaje

Rośliny doniczkowe urozmaicają wystrój naszego domu, ich uprawa to wspaniałe hobby, dbanie o nie uczy odpowiedzialności oraz wrażliwości i stanowi przyjemną formę spędzenia wolnego czasu. A przy tym trzymanie ich w domu jest po prostu zdrowe – oczyszczają one przecież powietrze. Rośliną, która ze względu na piękny wygląd świetnie spełni funkcję ozdobną, jak również pomoże nam w usunięciu toksycznych substancji lotnych, a nawet szkodliwego promieniowania, jest skrzydłokwiat.
skrzydłokwiat
Ten kwiat o zjawiskowym wyglądzie przybył do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Tropikalne pochodzenie w żadnym razie nie przeszkodzi mu w upiększeniu polskich mieszkań, gdzie bez trudu można mu zapewnić odpowiednie warunki. Łatwość uprawy stanowi jedną z jego największych zalet z punktu widzenia miłośników roślin pokojowych.

Skrzydłokwiat nie ma ponadprzeciętnych wymagań, jest odporny na szkodniki i choroby. A to niejedyne powody, dla których warto go zaprosić na stałe do domu. Co ważne dla naszego zdrowia, roślina ta ma wyjątkowo korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniu, gdzie ją ustawimy.

Oprócz przetwarzania dwutlenku węgla w tlen i nawilżania powietrza, skrzydłokwiat pochłania w procesie fotosyntezy pleśń oraz liczne substancje toksyczne, np.: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroetan i tlenek węgla (czyli śmiertelnie niebezpieczny czad) – zostało to potwierdzone w badaniach NASA!

Neutralizuje także promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne. Dobrze jest więc postawić doniczkę z nim blisko telewizora lub komputera, jest to roślina idealna nie tylko dla fanów telewizji, ale też dla osób pracujących zdalnie. Skrzydłokwiat nadaje się również do sypialni.

Skrzydłokwiat – wygląd i kwitnienie

Wygląd skrzydłokwiatu robi wrażenie. Wydłużone liście w kształcie lancetu tworzą gęste kępy. Osadzone są one na długich ogonkach. Mają barwę ciemnozieloną, a ich powierzchnia połyskuje.

Roślina ta może się podobać zwłaszcza w okresie kwitnienia. Na pędach, wznoszących się ponad liśćmi, pojawiają się białe kwiaty przypominające nieco skrzydła (stąd nazwa). Wydzielają one delikatny zapach. Zaletą skrzydłokwiatu jest to, że może on kwitnąć nawet przez cały rok, jeśli zapewnimy mu dogodne warunki. Nie jest to trudne, a roślina nie wymaga w okresie kwitnienia szczególnej pielęgnacji.

Jakie są rodzaje skrzydłokwiatu?

Na rynku kwiaciarskim znajdziemy liczne odmiany skrzydłokwiatu, różniące się przede wszystkim wysokością całej rośliny, wielkością kwiatów oraz kształtem liści.

  • Jeśli lubimy imponujące rośliny doniczkowe, warto zainteresować się odmianą Wallisa „Sensation” (Spathiphyllum wallisii), która może osiągnąć nawet 180 cm i ma duże, szerokie liście. Zdecydowanie jest to skrzydłokwiat do obszernych pomieszczeń.
  • Nieco mniejszy, bo dorastający do około 100 cm, jest Wallisa „Euro Giant”.
  • Osoby niemogące zapewnić kwiatom większej ilości miejsca, mogą zwrócić uwagę na skrzydłokwiat kwiecisty „Sweet Silvio” (Spathiphyllum floribundum), którego docelowa wysokość waha się pomiędzy 60 a 80 cm, natomiast szerokość wynosi około 50 cm.
  • Na okiennym parapecie albo półce blisko okna dobrze będzie się czuł miniaturowy „Pearl Cupido”, wyrastający do 30 cm.

Skrzydłokwiat – uprawa i pielęgnacja

Niezależnie od odmiany, skrzydłokwiat jest rośliną niewymagającą oraz łatwą w uprawie i pielęgnacji. Preferuje jasne miejsca, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Źle znosi przeciągi.

Latem najzdrowsza dla niego temperatura wynosi 18-22 stopnie Celsjusza, zimą powinniśmy zapewnić mu 16-18 stopni. Zbyt wysokie wartości mogą być szkodliwe. W okresie letnim roślinę należy podlewać dwa do trzech razy w tygodniu, wodą przegotowaną, odstaną w temperaturze pokojowej. Zimną lepiej jest ograniczyć podlewanie. Nie trzeba się obawiać chwilowych przesuszeń, ponieważ skrzydłokwiat bardzo dobrze je znosi.

Skoro jest to przybysz z tropików, pielęgnując go, pamiętajmy o jego częstym zraszaniu – uwielbia wysoką wilgotność. Jeżeli chcemy, by nasz skrzydłokwiat dobrze oczyszczał powietrze, nie zapominajmy o regularnym usuwaniu kurzu z liści z pomocą wilgotnej ściereczki. Pomoże to także w zachowaniu pięknego wyglądu rośliny.

Jaka ziemia dla skrzydłokwiatu będzie najlepsza?

Skrzydłokwiat przesadzamy wiosną każdego roku. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina lubi podłoże luźne i przepuszczalne. Chociaż chwilowe przesuszenia mu nie szkodzą, najzdrowsze dla niego jest stałe utrzymywanie lekkiej wilgotności podłoża. Warto jest usypać na dnie doniczki kilkucentymetrową warstwę drenażu, gdyż zapobiegnie ona zaleganiu wody w strefie rozwoju korzeni. Ważne jest nawożenie skrzydłokwiatu w okresie jego intensywnego wzrostu. Robimy to raz w tygodniu, używając płynnego nawozu wieloskładnikowego do kwitnących roślin doniczkowych
Elegancki wygląd, liczne odmiany różnej wielkości, łatwość uprawy oraz płynące z niej korzyści zdrowotne to tylko wybrane powody, dla których warto mieć w domu skrzydłokwiat. Poszukując go albo inne rośliny doniczkowe, zajrzyjmy na łamy portalu Ceneo.pl.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Adam Magdoń