Data publikacji:

Sypialnia w bloku. Pomysły na aranżację małej sypialni w bloku

Mała sypialnia w bloku może przysporzyć sporo aranżacyjnych zagwozdek. Urządzenie wygodnego wnętrza, które dodatkowo sprzyjać będzie wypoczynkowi i prezentować się świetnie to spore wyzwanie. Jak uzyskać taki efekt? O czym pamiętać, wybierając meble i dodatki do małej sypialni w bloku? Sprawdźmy.
sypialnia w bloku

Mała sypialnia w bloku w jasnych kolorach

Jedna z popularniejszych wnętrzarskich zasad mówi, że w małych wnętrzach najlepiej jest stawiać na jasne kolory. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jasne barwy odbijają światło i w efekcie sprawiają, że wnętrze wydaje się większe.

Co więcej, biel czy jasne odcienie beżu oraz szarości są dobrym tłem dla innych kolorów, a więc stanowią świetną bazę dla całej aranżacji.

Jeśli urządzasz naprawdę małą sypialnię w bloku, dobrym rozwiązaniem jest właśnie jasna paleta barw. Kolory, jakimi operuje styl skandynawski, czyli właśnie biel, szarość i beż, będą strzałem w dziesiątkę.

Nie oznacza to jednak, że musisz skazywać się na stylizacyjną zachowawczość w aranżacji sypialni.

Dowiedz się także jak urządzić pokój dzienny z sypialnią.

Sprawdzonym trikiem jest pomalowanie jednej ze ścian w pomieszczeniu na intensywniejszy kolor i zestawienie go z jasnymi dodatkami.

W aranżacji małej sypialni najlepiej jest wystylizować w ten sposób ścianę za łóżkiem, co pozwoli nie tylko dodać nieco barw do wystroju wnętrza, ale też dodatkowo kolorystycznie podkreśli to strefę wypoczynkową w pomieszczeniu.

Warto wiedzieć również, że jasne kolory oraz barwy ziemi kojarzące się z naturą, sprzyjają wypoczynkowi, dlatego dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, których naczelną funkcją jest relaks.

Nowoczesna sypialnia w bloku - postaw na minimalizm

W niewielkim wnętrzu nadmiar dodatków i elementów wystroju może powodować wrażenie chaosu.

Duże nagromadzenie przedmiotów w jednym wnętrzu może też łatwo prowadzić do powstawania bałaganu – wszak wszyscy czasem zapominamy o odkładaniu rzeczy na miejsce. Nieporządek w sypialni może z kolei być przyczyną problemów ze snem.

Jak powiedział dr Adam Wichniak w wywiadzie dla Wyborcza.pl, nieporządek w najbliższym otoczeniu może powodować stan napięcia psychicznego, a stąd już prosta droga do bezsenności.

Dlatego urządzając swoją niewielką sypialnię, warto postawić na umiar w doborze elementów wystroju. Dodatkowo minimalizm nie przytłacza wnętrza, dzięki czemu mała sypialnia w bloku nie będzie wydawać się jeszcze mniejsza.

W pomieszczeniu zdecydowanie nie należy ustawiać telewizora czy biurka, przy którym pracujesz, ponieważ ich obecność może niekorzystnie wpływać na jakość twojego snu.

Wykorzystaj przestrzeń pod łóżkiem

Obok minimalistycznego podejścia do dekoracji wnętrza warto również pamiętać o zaplanowaniu solidnego systemu przechowywania, dzięki czemu w małej sypialni w bloku łatwiej będzie utrzymać porządek. Przede wszystkim zwróć uwagę na przestrzeń pod łóżkiem.

Dobrym rozwiązaniem są modele wyposażone w szuflady i skrytki, gdzie można umieścić rzadziej używane przedmioty czy sezonową odzież lub akcesoria sportowe. Alternatywnym rozwiązaniem są specjalne, niewysokie pojemniki do przechowywania i kosze, które można wsunąć pod łóżko.

Światło dzienne pod kontrolą - zasłony i rolety zaciemniające

Naturalne oświetlenie w pomieszczeniu może dać korzystne złudzenie optyczne i sprawić, że mała sypialnia będzie wydawać się nieco większa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lekkich i przepuszczających światło materiałów w aranżacji okiennej, które w ciągu dnia nie będą blokować dopływu promieni słonecznych do wnętrza.

Jednak w aranżacji sypialni musimy mieć też na uwadze poczucie prywatności oraz fakt, że wieczorową porą dopływ światła z zewnątrz, np. tego z latarni ulicznych lub przejeżdżających samochodów, może utrudniać zasypianie.

Dlatego w sypialni dobrze sprawdzają się funkcjonalne rozwiązania, jak rolety zewnętrze, które dają pełne zaciemnienie lub zwijane rolety wewnętrzne wykonane z materiału typu blackout.

Półki ścienne i sprytne rozwiązania

Zagospodarowanie ścian to świetny sposób na więcej miejsca do przechowywania. Półki osadzone nawet w szczytowej części ściany, mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub stanowić ważny element systemu przechowywania w sypialni.

Co ciekawe, w stylizacji małego pomieszczenia dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie niewielkich mebli, które przytwierdza się do ścian. Chodzi o takie sprzęty, jak szafki czy stoliki nocne. W sprzedaży znajdziesz modele wiszące lub wręcz stoliki w formie półek.

To dobry stylizacyjny trik, który sprawi, że podłoga w pomieszczeniu będzie widoczna w większym stopniu, niż w przypadku tradycyjnych mebli stojących. W rezultacie uzyskasz korzystny efekt optyczny i mała sypialnia będzie się wydawać nieco większa.

Dekoracje w małej sypialni

Nawet na niewielkiej przestrzeni nie może zabraknąć dekoracji. To właśnie za ich pomocą można dodać wnętrzu charakter oraz je spersonalizować. Jakie dodatki sprawdzą się na niewielkim metrażu? Na które warto postawić?
Tekstylia – to punkt obowiązkowy w aranżacji małej sypialni, jeśli chcesz, aby wnętrze było przytulne. Poduszki dekoracyjne, koce, narzuty i dywany pomagają kreować we wnętrzu przyjazną atmosferą sprzyjającą wypoczynkowi.

Co więcej, za pomocą tekstyliów możesz dodać do stylizacji wnętrza nieco wzorów i kolorów, dzięki czemu będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.

Sypialniane tekstylia to przede wszystkim pościel, poduszki dekoracyjne oraz pledy i narzuty. Warto postawić na spójną kolorystykę oraz wzornictwo, co pozwoli wystylizować efektowną dekorację łóżka.

Poduszki układaj warstwowo, mieszając ich rozmiary i kształty, co będzie się świetnie prezentować i dodatkowo zapewni jeszcze większą wygodę.

Rośliny – kwiaty doniczkowe to nie tylko modne dodatki do wystroju wnętrz. Musisz wiedzieć, że wybrane gatunki mogą pobierać z powietrza szkodliwe związki i wiązać je do postaci obojętnej.

Takimi zielonymi filtrami w twojej sypialni mogą być paprotka, zielistka, dracena czy skrzydłokwiat.

Tapeta – to sprawdzony sposób na dekorację nawet bardzo małej sypialni. Tapetę najlepiej jest stosować miejscowo, np. jedynie na ścianie za wezgłowiem łóżka. Dzięki temu nawet intensywny wzór nie zdominuje stylizacji.

Galeria ścienna – kompozycja plakatów i obrazów na ścianie w sypialni doda wnętrzu charakter. Aby uzyskać szczególnie dobry efekt, warto zestawić ze sobą plakaty i obrazy o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, które łączyć będzie spójna tematyka.

Ozdobne elementy użytkowe – jeśli twoja sypialnia jest naprawdę niewielka i każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota, dobrym rozwiązaniem będzie wybór dekoracyjnych elementów wystroju wnętrza.

Ozdobny zagłówek, frezowane fronty mebli czy dekoracyjne uchwyty szafek to detale, które urozmaicą stylizację wnętrza i jednocześnie nie ograniczą cennej przestrzeni.

Na koniec warto pamiętać jeszcze o umiejętnym oświetleniu wnętrza. W małej sypialni główny punkt świetlny to za mało.

Obok światła zlokalizowanego na suficie, nie zapomnij o lampkach nocnych oraz dekoracyjnym oświetleniu. W tej roli sprawdzą się niewielkie lampki stojące czy modne sznury światełek LED.

Przeczytaj także:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny