Data publikacji:

Sypialnia w stylu góralskim – jak urządzić sypialnię w stylu góralskim?


Sypialnia w stylu góralskim pełna jest drewna, ludowych ozdób i ciepłych tekstyliów. Pomieszczenie zaaranżowane w tym klimacie na pewno spodoba się miłośnikom przytulnych, domowych wnętrz z charakterem. Jak urządzić sypialnię w stylu góralskim? Sprawdź nasze porady i wskazówki!
domek

Sypialnia w stylu góralskim – cechy stylu góralskiego


Góralskie chaty charakteryzują się wyjątkowym, przytulnym klimatem i niebanalnym stylem. Każdy, kto był kiedyś na Podhalu, w Bieszczadach czy też w innym podobnym regionie, doskonale wie, o czym mowa. Podobają ci takie wnętrza? W artykule przedstawiamy porady i pomysły na to, jak urządzić sypialnię w stylu góralskim.

Podstawą wszelkich wnętrz, w tym również sypialni w stylu góralskim, jest oczywiście drewno. Może znajdować się na podłodze, suficie, ścianach, meblach, ozdobach – jednym słowem: wszędzie. Oprócz tego królują ciepłe tkaniny oraz ludowe dekoracje. Ciekawym elementem ozdobnym jest parzenica, czyli popularny wzór występujący na tradycyjnych spodniach góralskich. Może być wyszywana na tekstyliach, wycinana na meblach czy też malowana.

Sypialnia góralska – materiały i kolory


Materiałem najczęściej stosowanym we wnętrzach w stylu góralskim jest oczywiście drewno – najlepiej o wyglądzie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Wszelkie szczeliny, zarysowania i niedoskonałości w fakturze są bardzo mile widziane. Drewniane meble mogą być także rzeźbione. Wycięcia i ażurowe wzory będą wspaniałą ozdobą pomieszczenia.

Kolejnymi materiałami, których nie może zabraknąć w sypialni w stylu góralskim, są miłe w dotyku tekstylia naturalne lub wyglądające na naturalne (np. sztuczne futerko czy sztuczna skóra). Puchate koce i poduszki, futrzane dywaniki i miękkie zasłony będą strzałem w dziesiątkę.
W góralskiej sypialni warto stosować również takie materiały jak cegła i kamień. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wprowadzić do wnętrza nieco nowoczesnych akcentów. Odpowiednio wkomponowane meble czy dodatki z metalu lub szkła sprawią, że sypialnia nabierze świeżego charakteru, nie tracąc przy tym swojego góralskiego klimatu.

Jakie kolory dominują w sypialni w stylu góralskim? Postaw na naturalne barwy, takie jak brąz, beże, czerwień, ciepła biel, a także zielone, niebieskie czy też czarne akcenty. Góralskie stroje ludowe, obrusy czy też firany są przecież bardzo kolorowe!

Sypialnia w stylu góralskim – podłoga i sufit


Podłoga w sypialni góralskiej powinna być pokryta drewnianymi deskami lub panelami w klimacie retro. Mogą mieć drobne szczeliny czy też przetarcia, dzięki czemu będą przedstawiać się bardziej swojsko i autentycznie.
Co położyć na ścianach w sypialni w stylu góralskim? Ciekawą i niebanalną opcją są drewniane bale lub deski. Często takie wykończenie spotkać można w górskich chatach lub karczmach. Inny pomysł to naturalna, czerwona cegła lub kamień. Możesz jedną ścianę pokryć cegłą, a inne pomalować farbą lub postawić na tapetę z ludowym wzorem.

Sypialnia góralska – jakie łóżko wybrać?


Solidne, drewniane łoże to centralny element sypialni w stylu góralskim. Rama z drewna powinna być ozdobiona ażurowymi wzorami w ludowym klimacie. Może to być np. parzenica. Na takim łożu, oprócz wygodnego materaca, warto umieścić mnóstwo ciepłych, puchatych poduszek i koców. Doskonale sprawdzi się nakrycie ze sztucznego futerka lub wełniany, pleciony pled. Oprócz tego, że tekstylia te ozdobią sypialnię, ogrzeją również domowników w chłodne, zimowe dni.

Sypialnia w stylu góralskim – meble


Jakie meble warto kupić do góralskiej sypialni? Oprócz łóżka w pomieszczeniu powinna znaleźć się również drewniana szafa na ubrania. Doskonale sprawdzą się wszelkie oldschoolowe, zdobione modele – oczywiście najlepiej z góralskimi wzorami. Zainwestuj również w komodę z szufladami z bogatymi zdobieniami. Zapomnij o minimalistycznych, prostych meblach w skandynawskim stylu.
W rogu lub pod ścianą możesz ustawić drewnianą ławę lub stołek ze sztucznym futerkiem lub skórą. Meble te nie tylko dodadzą wnętrzu swojskiego, przytulnego klimatu, lecz także ułatwią codzienne funkcjonowanie. Będzie można kłaść na nich ubrania czy też siedzieć i robić makijaż. Do tego przyda się również duże, ciężkie lustro w drewnianej, rzeźbionej ramie.

W góralskiej sypialni warto umieścić także kominek lub piec kaflowy, choć ta druga opcja jest znacznie trudniejsza do zrealizowania. Kamienne lub ceglane palenisko nie tylko ogrzeje pomieszczenie, lecz także wprowadzi do wnętrza przytulny klimat.
Do przechowywania pościeli, koców czy też ubrań przyda się drewniana lub skórzana skrzynia. W podobnych schowkach góralki chowały kiedyś swoje bardziej odświętne stroje. To nie tylko przedmiot użytkowy, lecz także piękna ozdoba sypialni.

Sypialnia w stylu góralskim – piękne dodatki


Ozdoby i dekoracje pełnią bardzo ważną funkcję w sypialniach w stylu góralskim. W poprzednich akapitach pisaliśmy nieco o tekstyliach, czyli kocach, poduszkach i narzutach. Kolejną kwestią są ozdobne firany i zasłony, np. z motywem parzenicy. Na podłodze natomiast warto umieścić skórę ze sztucznym futerkiem. Możesz zawiesić ją również na ścianie, aby jeszcze bardziej podkreślić klimat góralskiej chałupy.
Drobiazgi czy też biżuterię możesz pochować w drewnianych, rzeźbionych szkatułkach. Na półkach natomiast warto umieścić górskie pamiątki czy też figurki z drewna. Na parapecie lub na stoliku koniecznie ustaw wazon ze świeżymi, polnymi kwiatami. Na ścianach zawieś haftowane serwetki lub zdjęcia czy też obrazy z góralskim motywem. Dopełnieniem efektu będzie nastrojowe oświetlenie. Drewniane lampki, świeczki i świeczniki będą dawać przyjemne, żółte światło skłaniające do wypoczynku.
Autor: Olga Wacholc