Data publikacji:

Szafa pod skosem. Możliwości aranżacyjne

Wybór odpowiedniej szafy do pokoju na poddaszu to nie lada wyzwanie. Wiele klasycznych mebli nie mieści się pod skosami lub odstaje od ściany, niepotrzebnie zabierając miejsce. Jak urządzić idealną szafę pod skosem? Sprawdź nasze propozycje ciekawych aranżacji!

szafa pod skosem

Szafa pod skosem na poddaszu – pomysły na aranżacje

Urządzanie sypialni czy innego pokoju na poddaszu to wyjątkowo wymagające zadanie. Nachylone, nierówne ściany sprawiają, że do pomieszczenia ciężko jest wstawić klasyczne meble, gdyż po prostu się tam nie mieszczą. Szczególnie problematyczne jest odpowiednie ustawienie szafy pod skosem.

Klasyczne szafy są zazwyczaj wysokie i szerokie. O ile małą komodę można wstawić do sypialni na poddaszu bez większego problemu, o tyle z dużą garderobą nie pójdzie już tak gładko. Tymczasem zdecydowanie warto się postarać, bo mądrze urządzony pokój na poddaszu prezentuje się nie tylko pięknie, lecz także przytulnie i oryginalnie.

Jaką szafę pod skosem wybrać? Najlepiej sprawdzą się meble robione na wymiar. Umeblowanie idealnie dopasowane do ścian pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca w pokoju. Doskonałym pomysłem jest szafa asymetryczna, której góra nie jest pozioma, lecz obniża się stopniowo wraz ze skosami.

Jak urządzić idealną szafę pod skosem? Poniżej znajdziesz nasze inspiracje.

Sprawdź również inspiracje i pomysły na aranżacje przedpokoju.

Szafa przesuwna pod skosem

Szafa przesuwna pod skosem to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca, którego i tak często brakuje na poddaszu. Dzięki przesuwanym drzwiom spokojnie można postawić szafę obok innego mebla czy łóżka bez obaw, że będą haczyć o siebie podczas otwierania.

Najlepiej, aby szafa przesuwna pod skosem była robiona na wymiar. Jej górną ściankę można wtedy dopasować do obniżającego się sufitu.

Szafa zabudowana pod skosem

Szafa zabudowana pod skosem jest nieco bardziej ekstremalną wersją szafy przesuwnej. Tutaj również górną część można dopasować do obniżającego się sufitu. Jednak oprócz tego szafa zabudowana, jak sama nazwa wskazuje, powinna być otoczona z każdej strony – podłogą, sufitem i dwiema ścianami z boku. W ten sposób mebel zakrywa całkowicie tylną oraz boczne ściany, dzięki czemu nie marnuje się żaden centymetr cennej przestrzeni.

Szafa wnękowa pod skosem może mieć drzwi przesuwane lub klasycznie otwierane. Druga opcja jest nieco wygodniejsza, lecz zajmuje więcej miejsca. Wybierz ten wariant, który najbardziej pasuje do twojego wnętrza. Szafa zabudowana pod skosem to świetny sposób na idealne zagospodarowanie wnęki między ścianą, sufitem a podłogą.

Szafa bezdrzwiowa pod skosem

Kolejnym pomysłem na aranżację szafy na poddaszu pod skosem jest mebel bezdrzwiowy, tzn. składający się z samych półek i ewentualnie drążka na ubrania. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń. Zastanów się jednak, co planujesz chować w szafie. Buty, kosze na bieliznę lub książki czy drobiazgi sprawdzą się idealnie, lecz ubrania mogą kurzyć się na odkrytych półkach.

Szafa pod skosem – jak zrobić samodzielnie?

Idealną szafę pod skosem możesz z powodzeniem zrobić samodzielnie. Najpierw zastanów się, jakiego mebla potrzebujesz – jakiej powinien być wielkości? Czy chcesz, aby w szafie znajdowały się tylko półki czy również drążki? Następnie skompletuj potrzebne surowce i akcesoria.

Sporządź dokładne pomiary wnęki, a następnie wybierz odpowiedni drążek i przytnij półki tak, aby idealnie zmieściły się we wnęce. Z drewnianych desek zbuduj podłogę oraz ścianki szafy.

Świetnym pomysłem jest również zorganizowanie na poddaszu oddzielnej garderoby. Wystarczy, że umieścisz półki i drążki między ścianami i zakryjesz je przesuwnymi drzwiami lub zwykłą zasłonką, żeby ubrania się nie kurzyły. Warto także zamontować w garderobie duże lustro. Z pewnością chętnie będziesz korzystać z takiego własnoręcznie przygotowanego pomieszczenia.

Autorka: Olga Wacholc