Skąd się bierze woda w lodówce?
Przyczyn pojawienia się wody w lodówce może być wiele. Jedną z nich jest nieszczelność urządzenia, a głównym winowajcą w tym przypadku jest uszczelka, która nie spełnia swojego zadania. Przez to, że nie domyka drzwiczek do końca i powstaje szpara, dochodzi do wzrostu temperatury w środku lodówki, a to z kolei prowadzi do skraplania.
Kolejną przyczyną zbierającej się wody w lodówce jest zatkany odpływ. Płyn, w sytuacji, gdy nie ma możliwości odpowiedniego odprowadzenia, ścieka na dół urządzenia. Co powoduje zatkanie skraplacza? Głównie resztki jedzenia, na przykład okruszki.
Dlaczego jeszcze pojawia się woda w lodówce? Być może nastąpiła awaria systemu chłodzącego, przez którą termostat nie działa prawidłowo. Efektem są problemy z wyrównywaniem optymalnej temperatury i stopniowe rozmrażanie urządzenia.
Powodem skraplania się wody w lodówce może być także wyciek czynnika chłodzącego. Jeśli jest go za mało, to wkrótce pojawią się problemy ze zbyt wysoką temperaturą w środku, a tym samym na dnie lodówki zacznie zbierać się woda.
Co ciekawe, woda w lodówce może pojawić się w wyniku… twoich nawyków. Mowa głównie o umieszczaniu w środku gorących, świeżo ugotowanych potraw. Takie dania, zwłaszcza gdy położysz je z tyłu, powodują skraplanie się wody.
Mówiąc o twoich nawykach, warto też wspomnieć, że choć większość lodówek dostępnych na rynku jest dość pojemna, to nie oznacza to, że możesz wypełnić ją do maksimum. Umieszczanie zbyt wielu produktów spożywczych i upychanie ich na półkach może prowadzić do pojawienia się problemu ze skraplaniem i zbieraniem się wody w lodówce.