Data publikacji:

Woda w lodówce. Skąd się bierze i jak jej zapobiegać?


W twojej lodówce pojawiła się woda i zastanawiasz się, czy świadczy to o awarii sprzętu? A może to znak, że już czas ją rozmrozić? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jak zapobiegać takim problemom, skąd bierze się woda w lodówce i co zrobić, gdy ją zauważysz.
lodówka

Skąd się bierze woda w lodówce?


Przyczyn pojawienia się wody w lodówce może być wiele. Jedną z nich jest nieszczelność urządzenia, a głównym winowajcą w tym przypadku jest uszczelka, która nie spełnia swojego zadania. Przez to, że nie domyka drzwiczek do końca i powstaje szpara, dochodzi do wzrostu temperatury w środku lodówki, a to z kolei prowadzi do skraplania.

Kolejną przyczyną zbierającej się wody w lodówce jest zatkany odpływ. Płyn, w sytuacji, gdy nie ma możliwości odpowiedniego odprowadzenia, ścieka na dół urządzenia. Co powoduje zatkanie skraplacza? Głównie resztki jedzenia, na przykład okruszki.

Dlaczego jeszcze pojawia się woda w lodówce? Być może nastąpiła awaria systemu chłodzącego, przez którą termostat nie działa prawidłowo. Efektem są problemy z wyrównywaniem optymalnej temperatury i stopniowe rozmrażanie urządzenia.

Powodem skraplania się wody w lodówce może być także wyciek czynnika chłodzącego. Jeśli jest go za mało, to wkrótce pojawią się problemy ze zbyt wysoką temperaturą w środku, a tym samym na dnie lodówki zacznie zbierać się woda.

Co ciekawe, woda w lodówce może pojawić się w wyniku… twoich nawyków. Mowa głównie o umieszczaniu w środku gorących, świeżo ugotowanych potraw. Takie dania, zwłaszcza gdy położysz je z tyłu, powodują skraplanie się wody.

Mówiąc o twoich nawykach, warto też wspomnieć, że choć większość lodówek dostępnych na rynku jest dość pojemna, to nie oznacza to, że możesz wypełnić ją do maksimum. Umieszczanie zbyt wielu produktów spożywczych i upychanie ich na półkach może prowadzić do pojawienia się problemu ze skraplaniem i zbieraniem się wody w lodówce. 

Co zrobić, gdy zauważysz wodę w lodówce?


Zacznij od sprawdzenia szczelności uszczelek i odpływu wody w lodówce. Jeśli to drugi element sprawia problem, to możesz go z łatwością oczyścić, wyjmując zanieczyszczenia przy użyciu czyścika lub pęsety. Postaraj się usunąć resztki jedzenia w taki sposób, aby nie zostały wepchnięte do środka odpływu.

To nie zatkany odpływ i uszczelka? W takim razie sprawdź, czy w lodówce znajduje się odpowiednia ilość czynnika chłodzącego, który odpowiada za utrzymywanie w środku niskiej temperatury. Jeśli nie, to po uzupełnieniu płynu problem powinien zniknąć.

Gdy żaden z elementów nie jest powodem skraplania się wody w lodówce, to być może znak, że masz do czynienia z awarią systemu chłodzącego. W takich sytuacjach najlepiej poprosić o pomoc fachowca. 

Jak zapobiegać wodze w lodówce?


Przede wszystkim zacznij od upewnienia się, że wszystkie uszczelki działają tak, jak powinny. Jeśli zauważysz, że to w nich jest problem, to najlepszym sposobem na uniknięcie problemu z pojawieniem się wody w lodówce jest po prostu ich wymiana. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca.

Dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego oraz odtykanie odpływu, czyli skraplacza. Postaraj się też rozmrażać lodówkę, gdy masz tylko taką możliwość, myj ją dokładnie, zwracając szczególną uwagę na dolne części, i nie wypełniaj jej do pełna. Dobrym pomysłem jest zostawienie odrobiny miejsca z tyłu półek.

Pamiętaj również o każdorazowym schłodzeniu ugotowanych potraw przed włożeniem ich do lodówki. Dzięki temu nie ryzykujesz zbyt gwałtownych zmian temperatury, które prowadzą do osadzającej się na dnie lodówki wody. 
Autorka: Katarzyna Wendzonka