Data publikacji:

Zabudowa łóżka w sypialni: pomysły na aranżację

Chcesz wykonać zabudowę łóżka w sypialni, ale nie wiesz, na jakie rozwiązanie postawić? Poniżej znajdziesz garść inspiracji na efektowne i praktyczne wykończenie sypialni z zabudową w roli głównej.
zabudowa łóżka w sypialni
Zabudowa łóżka to z reguły konstrukcja wykonana z płyt gipsowo-kartonowych lub mebli modułowych czy wykonanych na wymiar, która osadzona jest na ścianie przy zagłówku łóżka. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu można łatwo zaplanować przestrzeń do przechowywania oraz efektownie urozmaicić stylizację.

Dlaczego warto wykonać zabudowę łóżka w sypialni?

To dobry sposób na rozwiązanie kilku aranżacyjnych zagwozdek. Po pierwsze, zabudowa łóżka pozwala w dużej mierze rozwiązać problem powierzchni do przechowywania. W konstrukcji tego typu możesz zaplanować schowki, półki i szafki, na które trafią przedmioty zgromadzone w pomieszczeniu. 
Po drugie, tak wykończona sypialnia będzie prezentować się znakomicie. Minimalistyczne meble modułowe, konstrukcja z płyt czy wreszcie konstrukcja przygotowana na wymiar to rozwiązania niemal szyte na miarę pomieszczenia. Na zabudowie tego typu można zaplanować półki, na których wyeksponujesz dekoracje. Wykończenie zabudowy powinno nawiązywać do estetyki ramy łóżka i zagłówka, co da efekt spójnej i harmonijnej kompozycji.


Przeczytaj także: Jak zrobić łóżko z palet? Propozycje aranżacji


Jakie są minusy zabudowy łóżka w sypialni? Takie rozwiązanie utrudnia ewentualne wnętrzarskie roszady. Jeśli wykonasz zabudowę meblową lub wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych, ewentualne przemeblowanie może okazać się niemożliwe.

Zabudowa łóżka w sypialni – zagłówek otoczony szafkami i półkami

Rozwiązanie tego typu to w zasadzie dwa w jednym - łóżko oraz garderoba. Zagłówek jest otoczony zabudową meblową wykonaną na wymiar. W tym przypadku w pobliżu łóżka możesz zaplanować meble do przechowywania odzieży oraz sypialnianych szpargałów.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Zabudowę łóżka w sypialni można wykonać także za pomocą konstrukcji wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych oraz profili aluminiowych. W ten sposób niemal dowolnie dostosujesz płaszczyznę do swoich potrzeb – przygotujesz dowolnych wymiarów półki, zaplanujesz schowki i łatwo dopasujesz zabudowę do wielkości zagłówka łóżka. Co więcej, zastosowanie konstrukcji tego typu pozwala także na łatwe rozprowadzenie instalacji w celu dodatkowego oświetlenia okolic łóżka.

Wykonanie zabudowy łóżka tą metodą niestety nie jest zadaniem łatwym. Wymaga sporo precyzji i dokładnych pomiarów, dlatego najlepiej zlecić takie zadanie specjaliście. Zabudowę łóżka w sypialni można w tym przypadku wykończyć przy użyciu drewnianych półek, tapety oraz farby w ciekawym odcieniu.


Zabudowa łóżka z mebli modułowych

Systemy mebli modułowych pozwalają na przygotowanie zabudowy łóżka z rozwiązań powszechnie dostępnych na rynku. Meble tego typu można komponować w najróżniejsze zestawy adekwatne do potrzeb i warunków architektonicznych wnętrza. 

Półkotapczan, czyli wnętrzarski kompromis

To może być dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń oraz w sytuacji, gdy nie chcesz porywać się na szeroko zakrojone prace wykończeniowe. W sprzedaży znajdziesz sprytne systemy łóżek wyposażonych w zabudowę ścienną pełną schowków, półek i szafek. Stawiając na takie rozwiązanie, unikniesz konieczności skomplikowanego montażu wspominanych wyżej mebli modułowych lub tych wykonanych na wymiar czy też przygotowywania konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych.

Meble tego typu najczęściej charakteryzują się nowoczesnym i nieskomplikowanym designem, dlatego efektownie wpiszą się w aranżacje inspirowane aktualnymi trendami. To szczególnie dobra opcja podczas urządzania niewielkiej sypialni, pokoju młodzieżowego czy gościnnego, gdzie liczą się praktyczne rozwiązania oraz efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.


Nowoczesne łóżko z baldachimem

Chociaż nie jest to klasyczna zabudowa łóżka, to w sprzedaży znajdziesz modele łóżek z baldachimem, które wyposażone są w system półek i schowków, co w pewnym sensie mogą dać podobny efekt, jak wspomniana wyżej konstrukcja. Meble tego rodzaju są utrzymane w minimalistycznej i nowoczesnej estetyce.


Zagłówek zabudowanego łóżka – jaki wybrać?

Planując zabudowę łóżka, warto przemyśleć również dobór zagłówka. To nieodłączny element stylizacji, dlatego powinien dobrze komponować się z całością. Na jaki wariant postawić?

  • Zagłówek tapicerowany 

To najpopularniejsze rozwiązanie, jakie stosuje się podczas wykańczania sypialni z zabudową. Zagłówek tapicerowany jest wygodny i prezentuje się elegancko. Ponadto tekstylne dodatki tego typu sprzyjają kreowaniu przytulnej atmosfery w pomieszczeniu, a w sypialni jest to wszak szczególnie ważny aspekt. A co więcej, modele tapicerowane można bez trudu zamówić na wymiar lub postawić na warianty w formie paneli. 

  • Płyta meblowa 

W tym przypadku przestrzeń znajdująca się za łóżkiem jest wykończona płytą meblową, jaka została wykorzystana do wykonania całej zabudowy. Takie rozwiązanie daje minimalistyczny i elegancki efekt, ale nie jest tak wygodne, jak wspomniane wyżej modele tapicerowane. Alternatywnym rozwiązaniem może być zagłówek wykonany z drewna, co da naturalny i przyjemny w odbiorze efekt.

Decydując się na zabudowę łóżka w sypialni, warto uwzględnić również oświetlenie konstrukcji. Punktowe lampki typu „oczko”, efektowne kinkiety czy nowoczesne listwy LED zapewnią nie tylko dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu, ale też podkreślą całą zabudowę okolic łóżka, co również przełoży się na efekt końcowy.


Przeczytaj także:
  1. Łóżko z baldachimem: czy warto? Pomysły na aranżację
  2. Łóżko na antresoli. Wady i zalety rozwiązania
  3. Co nad łóżko w sypialni? Pomysły na aranżację
  4. Najpiękniejsze tapety do sypialni. Wzory nad łóżko


Autor: Kamila Zalińska-Woźny