Data modyfikacji:

Alergia i porządki: wskazówki dla uczuleniowców

Alergicy powinni utrzymywać dom w szczególnej czystości, więc wiosenne porządki to jedna z wielu okazji, by rozprawić się z brudem. Radzimy, którym częściom domu trzeba poświęcić szczególną uwagę oraz jak sprzątać, by alergia nie dawała się we znaki.

Alergia najczęściej kojarzy się z kurzem i roztoczami na meblach czy dywanie, ale równie niebezpiecznym źródłem alergenów jest łazienka. Wysoka wilgotność i słaby przepływ powietrza, sprzyjają pojawianiu się uczulającej pleśni. Najczęstszym miejscem jej występowania jest brodzik prysznicowy. Innym problematycznym obszarem są okna, a konkretnie zasłony i rolety, na których bardzo szybko gromadzi się kurz. W ich przypadku wiosenne porządki są tylko pretekstem do przemycia lub wyprania, ponieważ by nie powodowały alergii, muszą być czyszczone regularnie i z dużą częstotliwością.

Wiosenne porządki to również dobra okazja do dokładnego wyczyszczenia mebli tapicerowanych. We włóknach tkaniny gromadzi się kurz i drobnoustroje, mogące powodować alergię. Uczuleniowcy powinni prać tapicerkę co najmniej dwa razy do roku. Kolejną ważną kwestią jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni pod meblami. Na co dzień często o tym zapominamy, pozwalając, by pod szafkami i fotelami gromadziły się kłęby kurzu.

Alergicy muszą wiedzieć nie tylko co, ale też jak sprzątać, by kontakt z kurzem nie wywołał ataku kaszlu i potoku łez. Podstawowym środkiem zaradczym jest sprzątanie w maseczce na usta i nos, która ograniczy wdychany kurz. Odkurzacz powinien być wyposażony w filtr HEPA, który filtruje powietrze z roztoczy i ich odchodów, wirusów oraz pleśni. Wszystkie meble czyść zawsze od góry do dołu, dzięki czemu zmyjesz kurz, który spadł na niższe partie mebli w czasie sprzątania. Alergia często nie pozwala na używanie silnych środków chemicznych, co może sprawić trudności przy sprzątaniu. Dobrą alternatywą są naturalne preparaty, tworzone na bazie wody, octu, sody czy soku z cytryny.

Autor: Kasia Szulik