Data publikacji:

Aneks kuchenny z salonem w małym mieszkaniu. Jak urządzić?

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem w małym mieszkaniu może być sporym wyzwaniem. Jeśli chcesz uniknąć stylizacyjnej wpadki, zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas planowania wystroju wnętrza.
jak urządzić aneks kuchenny w małym mieszkaniu

Mały aneks kuchenny z salonem a podłoga

Jeszcze do niedawna w strefie dziennej, którą tworzyły otwarta kuchnia oraz salon, zazwyczaj podłogę w części kuchennej wykańczano płytkami, a w pozostałej części wnętrza układano panele.

To praktyczne rozwiązanie, które jednak tworzy niepotrzebne bariery wizualne oraz sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie mniejsze. Lepszym patentem na podłogę w aneksie kuchennym z salonem są panele podłogowe.

Modele o wysokiej klasie ścieralności i z zabezpieczonymi krawędziami lub winylowe dobrze sprawdzają się nawet w wilgotnych pomieszczeniach. Rzeczy, o których musisz pamiętać zanim zaczniesz urządzać kuchnie - sprawdź!

Innym rozwiązaniem jest zestawienie płytek np. w kształcie heksagonów oraz paneli czy desek tak, aby granica między nimi była płynna.

Natomiast w celu podziału wnętrza na strefy i ich zaakcentowania, lepiej postawić wyspę kuchenną, barek czy stół na granicy między salonem a kuchnią.

Dobrze zaplanowana przestrzeń do przechowywaniaw małym mieszkaniu

W małym mieszkaniu nawet kilka bezładnie pozostawionych przedmiotów może spowodować wrażenie chaosu. Aby uniknąć takiego efektu, dobrze zaplanuj miejsce do przechowywania. W aneksie kuchennym warto zaplanować szafki sięgające aż do sufitu.

Nawet jeśli sięgnięcie do nich z poziomu podłogi będzie trudne, warto zakupić niewielki stołek w formie schodów, który ułatwi to zadanie, a na najwyższych półkach umieścisz rzadziej używane szpargały.

Jeśli urządzasz mały aneks kuchenny z salonem w bloku, dobrym pomysłem są meble robione na wymiar. To pozwoli ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dostosować zabudowę kuchenną do swoich indywidualnych potrzeb.

W małym salonie z aneksem zadbaj o dobry okap kuchenny

Jeśli urządzasz aneks kuchenny z salonem w naprawdę małym mieszkaniu, solidny okap kuchenny to podstawa. Najlepiej, aby sprzęt działał w trybie wyciągu, czyli odprowadzał zassane powietrze do ciągu wentylacyjnego, jednak nie zawsze jest to możliwe.

W przeciwnym razie zwróć uwagę na zastosowane filtry – w urządzeniu powinny być zamontowane filtry węglowe, które pochłoną nieprzyjemne zapachy.

Ponadto warto postawić na model o maksymalnie cichej pracy, dzięki czemu włączone w trakcie gotowania urządzenie nie będzie przeszkadzać reszcie domowników.

Jakie kolory w salonie z aneksem kuchennym?

Aneks kuchenny z salonem w małym mieszkaniu to tak naprawdę jedno wspólne wnętrze, dlatego urządzając wszystkie strefy, trzeba myśleć o pomieszczeniu jako o całości.

Dlatego podstawą aranżacji powinna być spójna paleta kolorystyczna. Dobrym patentem może tu być reguła kolorystycznego balansu, opierająca się na proporcjach 60: 30: 10. O co w tym chodzi?

60% kolorystycznej układanki powinien stanowić kolor bazowy. Najlepiej, aby była to jasna i neutralna barwa, do której dobrze pasować będą inne kolory.

Dopełnieniem będzie kolejne 30%, czyli kolor intensywniejszy.

Ostatnie 10 % zarezerwuj dla dodatków i to właśnie w tym przypadku można pozwolić sobie na największe kolorystyczne szaleństwo. Intensywne barwy w małych dawkach nie zdominują i nie przytłoczą stylizacji.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dopasowaniu domowych sprzętów do własnych potrzeb. W mieszkaniu dla singla lub rodziny, która niewiele gotuje we własnych progach, lepiej sprawdzić się mogą mniejsze urządzenia AGD, niż te tradycyjne. To przełoży się na oszczędność miejsca.