Data publikacji:

Aranżacja małej sypialni. Najlepsze inspiracje

Aranżacja małej sypialni wymaga przemyślanego planu działania. Trzeba dokładnie rozważyć rozmieszczenie wszystkich elementów wystroju i dodatków, a także kolorystykę wnętrza. Na małej powierzchni stylizacyjne błędy pokutują znacznie bardziej, niż w przestronnym pomieszczeniu. Jak urządzić małą sypialnię?

aranżacja małej sypialni

Łóżko do małej sypialni

Jak ustawić łózko w małej sypialni? To jedno z największych wzywań w aranżacji małej sypialni. Optymalnym ustawieniem łóżka w sypialni dla pary jest takie położenie, aby możliwy był dostęp do mebla z dwóch stron. Warto dążyć do takiego układu, jednak nie zawsze okazuje się on możliwy. Aby swobodnie poruszać się po obu stronach łóżka, należy zostawić minimum 50 cm wolnej przestrzeni między meblem a ścianą.

W wąskiej sypialni często jedynym rozwiązaniem jest dosunięcie łóżka do okna. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ wezgłowie utrudnia cyrkulację nagrzanego powietrza w sezonie grzewczym. Ponadto w takim przypadku otwieranie czy mycie okien jest utrudnione.

Rozmiar łóżka – szacuje się, że minimalna szerokość łóżka dla pary to 160 cm. W sprzedaży znajdziesz węższe modele, np. liczące sobie jedynie 140 cm szerokości, ale w praktyce może się to okazać niezbyt wygodnym rozwiązaniem. W przypadku sypialni dla jednej osoby, minimalna szerokość mebla powinna wynosić przynajmniej 90 cm. 

Sprawdź również, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim.

Aranżacja małej sypialni: trzy pomysły na stoliki nocne

Wisząca szafka nocna – modele tego typu do złudzenia przypominają klasyczne szafki nocne, z tą różnicą, że montuje się je na ścianie i są pozbawione nóżek. To dobre rozwiązanie nie tylko z uwagi na ciekawe przełamanie wnętrzarskich schematów. Szafka wisząca da korzystne wrażenie optyczne – mebel tego rodzaju nie ograniczy widoczności podłogi, co przełoży się na to, że sypialnia nie będzie wydawać się jeszcze mniejsza. 

Podobnie dobry efekt wizualny może dać szklany stolik, spod którego posadzka będzie wyraźnie widoczna.

Komoda jako stolik nocny – to może być sposób, aby rozwiązać dwie zagwozdki na raz – komoda w roli stolika nocnego położona przy łóżku będzie skuteczną formą oszczędności miejsca. Naturalnie pod warunkiem, że przy łóżku znajduje się wystarczająco dużo przestrzeni na taki mebel.

Minimalistyczne półki - urządzenie małej sypialni i wyposażenie jej we wszystkie sprzęty może okazać się naprawdę trudne. W niektórych przypadkach może zabraknąć miejsca nawet na klasyczne stoliki nocne. Dobrym rozwiązaniem tego wnętrzarskiego problemu są wiszące półki, które można zamontować na ścianie w pobliżu łóżka. W ten sposób wygospodarujesz miejsce do przechowywania najważniejszych drobiazgów.

Przechowywanie w małej sypialni

Szafa – to jeden z najważniejszych mebli w wystroju małej sypialni. Na małym metrażu najlepiej sprawdzi się mebel do zabudowy, ponieważ można go idealnie dostosować do warunków architektonicznych panujących w pomieszczeniu. Szafa szyta na marę małej sypialni pozwoli w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i zaplanować dobry system przechowywania odzieży.

Wielofunkcyjne meble ze schowkami – to może być świetny patent na dodatkowe miejsce do przechowywania. W sprzedaży znajdziesz wiele modeli łóżek z szufladami lub schowkami. To dobre miejsce do przechowywania sezonowych zmian odzieży czy rzadziej używanych przedmiotów. Innym rozwiązaniem tego typu może być np. ławka ze skrzynią, którą ustawisz przy łóżku, czy pufy ze schowkami.

Oświetlenie małej sypialni

Oświetlenie w aranżacji wnętrz pełni nie tylko funkcję użytkową. Dzięki niemu możemy ozdobić pomieszczenie, podkreślić jego walory architektoniczne czy optycznie je powiększyć. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą sypialnię, aby była przytulna, warto zdać się na trzy rodzaje źródeł światła: główne, boczne i dekoracyjne.

Główny punkt świetlny zapewni ogólne oświetlenie pomieszczenia. Znacznie przyjemniejsze w odbiorze światło dają boczne punkty świetle, czyli np. lampki podłogowe, stołowe czy kinkiety. W małej sypialni szczególnie dobrze sprawdzą się te ostatnie. Modne kinkiety, np. w formie industrialnych lampek, ciekawie zastąpią klasyczne lampy nocne, a ty w ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce na stoliku przy łóżku.

W roli oświetlenia dekoracyjnego świetnie sprawdzą się modne lampiony i sznury lampek.

Czytaj również: Jak dobrać oświetlenie w salonie?

Aranżacja małej sypialni: sprytne triki

Lustro – coraz częściej lustra stosuje się jako ważne elementy galerii ściennych. Nic dziwnego – lustra mają ciekawe kształty, dekoracyjne ramy czy ozdobne łańcuszki lub paski. Mogą efektownie urozmaicić stylizację wnętrza, ale przede wszystkim odbijają światło i perspektywę pomieszczenia. A w aranżacji małej sypialni da to korzystny efekt w postaci optycznego powiększenia wnętrza. 

Jasne kolory do małej sypialni – stara wnętrzarska zasada mówi, że w aranżacji małych pomieszczeń należy stawiać na jasne kolory. Chociaż nie jest to złota reguła, w stwierdzeniu tym jest wiele prawdy – jasne barwy odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli w aranżacji małej sypialni nie chcesz rezygnować z intensywniejszych kolorów, dobrym pomysłem będzie ich miejscowe zastosowanie. Pomalowanie jednej ściany ciemną farbą, a pozostałych jaśniejszą, pozwoli utrzymać dobry balans kolorystyczny.

Minimalizm – w aranżacji małej sypialni warto zachować stylizacyjny umiar. Nadmiar dodatków może powodować wrażenie chaosu i przytłaczać wnętrze. Co więcej, jeśli w twojej sypialni znajdzie się wiele przedmiotów, trudniej będzie utrzymać w pomieszczeniu porządek. A musisz wiedzieć, że bałagan może prowadzić do stanów napięcia i utrudniać zasypianie.

Układ dekoracji ściennych – czy wiesz, że za pomocą dekoracji na ścianie można nieco optycznie poprawić proporcje wnętrza? Przykładowo w wąskiej sypialni na dłuższej ścianie zawieś obrazy i inne ozdoby zorientowane pionowo, co da korzystny efekt, a ściana będzie wyglądać na smuklejszą.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny