Data publikacji:

Aranżacja pokoju dziennego w bloku

Pokój dzienny to wizytówka mieszkania i jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie w salonie toczy się życie rodzinne, to tu wypoczywasz i podejmujesz gości. Jeśli szukasz pomysłu na aranżację pokoju dziennego w bloku, poznaj kilka ciekawych inspiracji.

aranżacja pokoju dziennego w bloku

Pokój dzienny w bloku – jakie kolory?

Dobrze skomponowana kolorystyka wnętrza to podstawa nie tylko w aranżacji pokoju dziennego w bloku, ale każdego pomieszczenia w ogóle. Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na pytanie o kolory w pokoju dziennym, ale istnieje kilka sprawdzonych tropów, które mogą być idealną inspiracją.
  • Jasne barwy – biel, beż czy szarość to trafny wybór z kilku powodów. Po pierwsze, kolory te wpisują się w bieżące wnętrzarskie trendy. Wspomniane barwy to podstawa stylu skandynawskiego, boho czy nowoczesnego. Po drugie, dają korzystny efekt wykończeniowy – jasne kolory odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenia wydają się przestronne. Co więcej, jasna i neutralna paleta jest dobrą bazą aranżacji. Łatwo łączy się z innymi kolorami i stanowi dla nich świetne tło.
  • Ciemne kolory stosowane miejscowo – grafit, butelkowa zieleń, granat czy czerń to eleganckie barwy, które dają wyrazisty efekt w stylizacji. Jeśli szukasz sposobu na aranżację małego pokoju dziennego w bloku i chcesz uniknąć ponurego wrażenia, ciemne barwy warto stosować miejscowo. Jedna ściana pomalowana na ciemniejszy odcień podkreśli strefę wypoczynkową czy telewizyjną.
  • Monochromatyczne zestawienia – to kolejny sprawdzony trop w aranżacji pokoju dziennego. Monochromatyczny zestaw kolorów to nic innego, jak kombinacja kilku odcieni tej samej barwy. W efekcie uzyskasz harmonijny wystrój. W takim wydaniu szczególnie dobrze prezentują się modne pastelowe kolory.

Zestaw wypoczynkowy

To wokół niego wszystko się kręci w aranżacji nawet małego pokoju dziennego w bloku. Tradycyjnie większość z nas ustawia komplet wypoczynkowy pod ścianą. To sprawdzony trop, który pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń. Jednak poszukując idealnych rozwiązań dla swojego salonu, warto szukać i sprawdzać różne rozwiązania.
Ciekawym pomysłem może być umieszczenie sofy lub nawet kompletu dwóch sof centralnie, niemal na środku pomieszczenia. To trik zapożyczony ze stylu Hampton, gdzie meble wypoczynkowe stanowią tzw. focal point. Warto też wiedzieć, że w doborze mebli do salonu można ciekawie eksperymentować. Sofa i fotel wcale nie muszą wywodzić się z tej samej kolekcji. Ciekawym pomysłem jest zestawienie modeli o różnych kolorach tapicerek, co pozwala dodatkowo urozmaicić całość.

Tekstylia w pokoju dziennym

Nie może ich zabraknąć w aranżacji pokoju dziennego w bloku. Tekstylia sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulniejsze, co sprzyja kreowaniu miłej atmosfery. Co więcej, za pomocą tekstyliów możesz dodać do stylizacji więcej koloru lub wpleść sezonowe akcenty, adekwatne do bieżących świąt czy danej pory roku.
  • Dywan – dla wielu to nieodłączny element stylizacji pokoju dziennego. Do najmodniejszych modeli należą niewielkie dywaniki wykonane z juty czy trawy morskiej – mają nieco surową, ale naturalną estetykę, co świetnie wpisuje się w styl boho czy skandynawski.
Na drugim stylizacyjnym biegunie leżą miękkie i okazałe dywany, które swoim zasięgiem obejmują całą strefę wypoczynkową. Dominującą kolorystyką w tym przypadku jest jasna tonacja oraz klasyczne wzory lub motywy etniczne. Innym ciekawym pomysłem na niebanalną aranżację pokoju dziennego w bloku mogą być modne i wzorzyste tzw. tureckie dywany, które od kilku sezonów wracają do łask.
  • Poduszki dekoracyjne – to bardzo ważny element układanki, jaką jest aranżacja pokoju dziennego w bloku. Za pomocą poduszek dekoracyjnych możesz dodać do kompozycji jeszcze więcej kolorów, wzorów i ciekawych faktur. Co ważne, poduszki dekoracyjne można łatwo wymieniać. Wystarczy zmiana poszewki na adekwatną do sezonu, aby przeprowadzić małą metamorfozę. Aby uzyskać ciekawą kompozycję z poduszek dekoracyjnych, warto miksować ze sobą różne rozmiary i kształty poduszek oraz dobierać je w pasujące do siebie zestawy kolorystyczne.
  • Pledy i narzuty będą dobrym uzupełnieniem dla wspomnianych wcześniej poduszek dekoracyjnych, ponadto przydadzą się z pewnością w sezonie jesienno-zimowym. Koce i pledy można efektownie przechowywać poukładane w ozdobnych koszach wiklinowych lub wykonanych z trawy morskiej.

Pokój dzienny w bloku: dekoracje

  • Tapety – to szczególnie dobry pomysł, jeśli tworzysz aranżację małego pokoju dziennego w bloku, gdzie brakuje miejsca na dekoracje i dodatkowe elementy wystroju. Ściana wykończona przy użyciu tapety doda wnętrzu ciekawego charakteru. To może być też recepta na optyczne zaakcentowanie strefy wypoczynkowej, jeśli twój salon wraz z kuchnią i jadalnią tworzą wspólną strefę dzienną.
  • Cegła na ścianę – to modne rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w różne wnętrzarskie trendy. Biała cegła na ścianie w nowoczesnym pokoju dziennym w bloku będzie pasować do stylu boho czy skandynawskiego. Z kolei materiał w tradycyjnym wydaniu, czyli w charakterystycznym rudym kolorze, będzie dobrym dopełnieniem mieszkania stylizowanego na loft.
  • Galeria ścienna – ciekawa kompozycja obrazów i plakatów w salonie to wnętrzarski klasyk. Znajdź motyw przewodni galerii, miksuj kształty i rozmiary wydruków, i uatrakcyjnij całość nietypowymi dodatkami, jak np. aparatami retro na pasku, szklanymi ramkami z roślinami czy słomkowymi kapeluszami.
  • Rośliny – kwiaty doniczkowe to bez wątpienia najmodniejsze dodatki do aranżacji wnętrz. Pasują do każdego wnętrzarskiego stylu, a niektóre gatunki mogą oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji.