Biura w stylu loftowym stają się synonimem elegancji i dobrego gustu. Często wnętrza urządzone w ten sposób spotkamy w przestrzeniach pofabrycznych zagospodarowanych przez nowoczesne firmy. Stylistyka loftowa towarzyszy nam również poza miejscami pracy – warto zaprosić ją zatem do domowego biura, tak by było nie tylko stylowe, ale też sprzyjające skupieniu. O czym warto pamiętać podczas aranżowania przestrzeni? Co różni biuro w stylu loftowym od industrialnego? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania i dzielimy się praktycznymi wskazówkami dekoratorskimi – zapraszamy do lektury!
Jak rozpoznać biuro w stylu loftowym? Na początku musimy zrozumieć, że te aranżacje nie oznaczają dokładnie tego samego, co wnętrza industrialne. Często spotykamy się z synonimicznym traktowaniem tych stylistyk, jest to jednak założenie błędne. Zacznijmy więc od krótkiego zdefiniowania tych dwóch odmiennych i zarazem nieco podobnych trendów dekoratorskich. Biuro w stylu industrialnym jest urządzone w pofabrycznej przestrzeni. Na taką aranżację zwykle decydują się firmy, które swoje siedziby mają w starych fabrykach. Inwestorzy chętnie wykorzystują potencjał tych miejsc i inspirują się historią przemysłu przełomu ubiegłych wieków. Dzięki temu zapomniane dziewiętnasto- i dwudziestowieczne budynki ponownie mogą cieszyć się świetnością. Biuro industrialne najczęściej prezentuje się surowo i minimalistycznie. Dominują w nich betonowe elementy, często zobaczymy odsłonięte cegły. Miłośnicy pofabrycznych klimatów starają się włączyć do aranżacji motywy, które ściśle związane są z dawnym życiem miejsca. Nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem, gdy zobaczymy w biurze w stylu industrialnym stare maszyny lub rury – pełniące wyłącznie funkcję ozdobną.
Kolorystka i materiały wykończeniowe użyte do aranżacji biura industrialnego także prezentują się dość minimalistycznie. Wśród dominujących barw we wnętrzu odnajdziemy między innymi różnorodne odcienie szarości, czerń, biel, elementy ceglastej czerwieni. Metal, szkło i beton z niewielkim dodatkiem naturalnego drewna również niejako będą definiować stylistykę industrialną. W tak zaaranżowanym biurze możemy spodziewać się wielu otwartych przestrzeni.
Jak zatem odróżnić biuro w stylu loftowym od industrialnego? Przestrzeń loftowa również znajduje się w starych fabrykach, ale wiąże się przede wszystkim z aranżowaniem mieszkań. Oczywiście swoje miejsce pracy również możesz urządzić w ten sposób w miejscu, gdzie siedziby mają także inne firmy. Wtedy jednak łatwiej o stylowy gabinet – open space jest na tyle przestronny, że lepiej pasować będą do niego elementy industrialne.
Loftowe biuro mieści się więc we wnętrzu dawnej fabryki. Jest ono jednak znacznie bardziej przytulne, ciepłe i jednocześnie wytworne. Możemy oczywiście wyeksponować w nim motywy nawiązujące do przeszłości – nie muszą być to jednak surowe rury lub kable. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak urządzić biuro w stylu loftowym. Po nasze wskazówki możecie sięgnąć nie tylko wtedy, gdy aranżujecie przestrzeń do pracy w domu. Co sprawdzi się również we wnętrzu firmowego gabinetu? Oto inspiracje warte sprawdzenia!
Jeśli urządzamy biuro w stylu loftowym, musimy zacząć od wybrania odpowiedniej kolorystyki. Stare, pofabryczne przestrzenie są na ogół przestronne i widne – jeśli więc nasz gabinet również taki jest, sięgnijmy po głębokie, eleganckie kolory. Warto zwrócić się między innymi w stronę brązów, stylowego granatu, bordo lub ciemnych zieleni. Gdy mamy taką możliwość, zostawmy na jednej ze ścian odsłoniętą, surową cegłę – stanie się ona wyraźnym nawiązaniem do przeszłości. Głębokie barwy połączymy z jaśniejszymi odcieniami, by całość aranżacji nie prezentowała się zbyt przytłaczająco. Stonowana biel oraz minimalistyczna szarość także są mile widziane – ważne, by towarzyszyły im bardziej charakterystyczne (ale nie neonowe!) barwy.
Kolejnym ważnym elementem definiującym loftowe biuro będą oczywiście starannie dopasowane meble – zadbajmy jedynie o ich zróżnicowanie. Doskonale w takiej przestrzeni sprawdzi się drewniane, masywne biurko. Warto poszukać go chociażby w sklepie z antykami lub upolować swoją perełkę na targu staroci. W gabinecie ciekawie zaprezentuje się również prosty, czarny, metalowy regał na książki lub dokumenty. Praca w biurze wiąże się na ogół z pracą siedzącą – jednym z ważniejszych mebli jest więc wygodny fotel biurowy. Jeśli w naszym gabinecie zostanie wolna przestrzeń, pomyślmy o wzbogaceniu wnętrza skórzaną kanapą lub dwoma fotelami oraz stolikiem kawowym – zwłaszcza jeśli często przyjmujemy gości.
Klimat biura w stylu loftowym stworzą oczywiście dodatki. Drewniany parkiet, miękki dywan pod biurkiem czy mięsiste zasłony to aranżacyjny must have. Gładkie ściany w gabinecie śmiało można urozmaicić oryginalnym obrazem lub grafikami nawiązującymi do historii naszej pofabrycznej przestrzeni. Jeśli w biurze pracować będzie miłośnik antyków i przedmiotów z duszą, to inspiracji szukajmy w oryginalnym oświetleniu. Nic tak nie ozdobi biura jak stara lampa bankierska. Loftowe biuro jest zatem nie tylko praktyczne, ale też niezwykle eleganckie – zadbajmy o dobór takich dodatków, które podkreślą wyjątkowość tego wnętrza.