Jak wymienić kran kuchenny?
Sposób wymiany kranu zależy od tego, czy jest on montowany w ścianie, czy w zlewozmywaku. Omówimy oba sposoby, bowiem różnią się one od siebie i wymagają innych narzędzi. Podpowiemy też, jak wymienić kran kuchenny, którego śruba jest w trudno dostępnym miejscu.
W przypadku baterii montowanej do ściany, wymiana polega na wykręceniu obu nakrętek baterii. Zrobisz to kluczem płaskim 30 lub kluczem do rur (żabka). Pamiętaj, by wykręcać obie śruby symetrycznie, czyli po kilka ruchów na stronę. Wybierając nowy kran upewnij się, że odległość wylewki od ściana jest identyczna, jak w poprzednim modelu. Zamontowanie nowej baterii jest równie proste – musisz ją dokręcić, równomiernie pracując z każdej strony.
Wymiana baterii stojącej
Nieco trudniejszym zadaniem jest wymiana stojących baterii zlewozmywakowych. Dostęp do śrub mocujących może być utrudniony, dlatego w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez zdemontowania odpływu lub wymontowania zlewozmywaka.
Zdejmowanie starej baterii rozpocznij od odkręcenia wężyków doprowadzających wodę. Kluczem nastawnym odkręć nakrętkę mocującą baterię do zlewozmywaka. Jeśli robisz to spod zlewu, poproś drugą osobę o przytrzymanie baterii. Następnie podnieś baterię, by wysunąć rurki i odkręć je. Nową baterię możesz przykręcić do starych rurek lub nowych, jeśli są w zestawie.
Montaż baterii odbywa się analogicznie. Przymocuj wężyki doprowadzające ciepłą i zimną wodę do baterii i umieść korpus baterii w otworze zlewozmywaka. Od spodu nałóż nakrętkę zabezpieczającą i przykręć ją do pierwszego oporu. W tym momencie upewnij się, że bateria ustawiona jest równo. Poproś kogoś, by przytrzymał baterię w takim ustawieniu i dokręć nakrętkę baterii mocniej – tak, by nie nie poruszała się względem zlewozmywaka. Wężyki ciepłej i zimnej wody podłącz do instalacji. Po otwarciu zaworu głównego sprawdź szczelność instalacji.
Autor: Szymon Sonik