Data modyfikacji:

Cieknący kran w kuchni. Jak naprawić, jak wymienić baterię kuchenną?

Cieknąca z kranu woda potrafi doprowadzić do szału. Szczególnie dokuczliwa jest w nocy, gdy spadające kropelki bębnią o zlewozmywak z donośnością dzwonu. Innym problemem są wieczne plamy wody wokół baterii kranowej. Jak naprawić cieknący kran? Podpowiadamy, jak zrobić to w najprostszy sposób.
cieknący kran

Cieknący kran w kuchni – jak zidentyfikować usterkę?

Zanim zajmiesz się naprawą nieszczelnego kranu, najpierw upewnij się skąd cieknie woda. Różnego rodzaju wycieki mogą być skutkiem uszkodzonej wylewki, dławicy, głowicy czy zapchanego perlatora. Sprawdź, czy woda wycieka po odkręceniu czy po zakręceniu kranu.

Przyczyną niemal wszystkich nieszczelności jest zużycie uszczelek wewnątrz baterii. Czy taka bateria od razu spisana jest na straty? Oczywiście nie! Bez trudu dostaniesz uszczelki zamienne dostosowane do rodzaju baterii, np. głowicy 3/8 lub 1/2 cala. Jeśli nie masz pewności, jaką uszczelkę zamówić, wybierz zestaw uszczelek do zespołu wodnego. Koszt takiego kompletu to zaledwie kilka złotych, a dodatkowe uszczelki mogą przydać się do innych akcesoriów.
Jeśli mimo mocnego dokręcenia kurków woda kapie z wylewki, źródłem problemu może być głowica. Dotyczy to także baterii jednouchwytowych z mieszalnikiem. Symptomem uszkodzenia głowicy jest też wyciek wody z okolic kurków lub mieszalnika. Źródło wycieku w miejscu zamontowania wylewki jednoznacznie wskazuje na to, że winowajcą jest uszczelka uszczelniająca ten element.
Sporym problemem może być zakamieniony perlator, czyli końcówka napowietrzająca wodę. Zapchane sito rozpoznasz po nierównomiernym wypływie wody i skapywaniu kropli przez krótki czas po zakręceniu kranu.

Przygotowania do naprawy baterii kuchennej

Najważniejszym krokiem przed naprawą lub wymianą baterii kranowej jest, co oczywiste, zakręcenie wody. Upewnij się, że zakręcony zawór znajduje się przed danym kranem. Najbezpieczniej jest zakręcić zawór główny w całym bloku. Następnie spuść całą wodę znajdującą się w rurach.
Przygotuj też podstawowe narzędzia, którymi dokonasz napraw:

  • klucze płaskie,
  • klucz imbusowy 2,5,
  • klucz nastawny (np. typu żabka),
  • śrubokręt płaski,
  • niewielki nożyk,
  • kombinerki.

Jak wymienić głowicę baterii jednouchwytowej?

Wyciek wokół uchwytu baterii jednouchwytowej może wskazywać na usterkę jej głowicy. Samą głowicę warto wymienić także wtedy, gdy bateria pracuje z dużym oporem. Aby dostać się do głowicy musisz w pierwszej kolejności zdjąć uchwyt baterii. Śruba mocująca znajduje się pod oznaczeniem temperatury wody.

Zamknij odpływ wody korkiem i ostrożnie podważ nożykiem plastikową zaślepkę. Następnie odkręć śrubę kluczem imbusowym i zdejmij uchwyt. Samą głowicę zabezpiecza dodatkowo rozetka, którą należy wykręcić ręcznie lub kluczem do rur (typu żabka). Aby nie uszkodzić i nie porysować elementu, oklej rozetkę lub szczypce taśmą izolacyjną. Starą głowicę wyjmij kombinerkami i oczyść dokładnie gniazdo baterii. Nową głowice włóż w taki sposób, by znajdujące się w niej bolce trafiły idealnie na miejsce. Na koniec zmontuj baterię w odwrotnej kolejności.

Wymiana głowicy w baterii dwuuchwytowej

Baterie naścienne wyposażone są często w dwa kurki, a tym samym w dwie głowice. Jeśli nie masz pewności, która jest winowajcą, wymień uszczelki w obu. Aby dostać się do głowicy musisz zdjąć kurki. Podważ nożykiem zaślepkę kurka, odkręć go i zdejmij z głowicy. Niektóre kurki zdejmuje się poprzez mocne pociągnięcie. W tym miejscu możesz spróbować dokręcić samą dławicę – jeśli woda przestanie cieknąć, dalszą pracę masz z głowy.

Gdy jednak to nie pomoże, czas dobrać się do dwóch uszczelek głowicy. Jedna odpowiada za zakręcenie kranu (woda kapiąca z wylewki), druga za uszczelnienie samego kurka (wyciek wody wokół kurka). Po wymianie obu uszczelek problem powinien być wyeliminowany. Jeśli by się tak nie stało, pozostaje wymiana całej głowy (to koszt kilku, kilkunastu złotych).

Jak wymienić kran kuchenny?

Sposób wymiany kranu zależy od tego, czy jest on montowany w ścianie, czy w zlewozmywaku. Omówimy oba sposoby, bowiem różnią się one od siebie i wymagają innych narzędzi. Podpowiemy też, jak wymienić kran kuchenny, którego śruba jest w trudno dostępnym miejscu.

W przypadku baterii montowanej do ściany, wymiana polega na wykręceniu obu nakrętek baterii. Zrobisz to kluczem płaskim 30 lub kluczem do rur (żabka). Pamiętaj, by wykręcać obie śruby symetrycznie, czyli po kilka ruchów na stronę. Wybierając nowy kran upewnij się, że odległość wylewki od ściana jest identyczna, jak w poprzednim modelu. Zamontowanie nowej baterii jest równie proste – musisz ją dokręcić, równomiernie pracując z każdej strony.

Wymiana baterii stojącej

Nieco trudniejszym zadaniem jest wymiana stojących baterii zlewozmywakowych. Dostęp do śrub mocujących może być utrudniony, dlatego w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez zdemontowania odpływu lub wymontowania zlewozmywaka.

Zdejmowanie starej baterii rozpocznij od odkręcenia wężyków doprowadzających wodę. Kluczem nastawnym odkręć nakrętkę mocującą baterię do zlewozmywaka. Jeśli robisz to spod zlewu, poproś drugą osobę o przytrzymanie baterii. Następnie podnieś baterię, by wysunąć rurki i odkręć je. Nową baterię możesz przykręcić do starych rurek lub nowych, jeśli są w zestawie.

Montaż baterii odbywa się analogicznie. Przymocuj wężyki doprowadzające ciepłą i zimną wodę do baterii i umieść korpus baterii w otworze zlewozmywaka. Od spodu nałóż nakrętkę zabezpieczającą i przykręć ją do pierwszego oporu. W tym momencie upewnij się, że bateria ustawiona jest równo. Poproś kogoś, by przytrzymał baterię w takim ustawieniu i dokręć nakrętkę baterii mocniej – tak, by nie nie poruszała się względem zlewozmywaka. Wężyki ciepłej i zimnej wody podłącz do instalacji. Po otwarciu zaworu głównego sprawdź szczelność instalacji.
Autor: Szymon Sonik