Data modyfikacji:

Kuchnia na poddaszu – jak urządzić? 6 porad

Kuchnia na poddaszu? To może się udać. Chociaż urządzenie kuchni na strychu jest znacznie trudniejsze niż w pełnowymiarowym pomieszczeniu, to przy odrobinie fantazji możesz sprawić, że wnętrze będzie wygodne i piękne. Zobacz pomysły na aranżację kuchni na poddaszu.

kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu – co pod skosem i ścianą kolankową?

Adaptacja poddasza może być wyzwaniem. Ścianka kolankowa i połać dachu skośnie opadająca w jej kierunku to dwa elementy, które w głównej mierze determinują aranżację kuchni na poddaszu.

Ściana kolankowa to niewysoki fragment muru na ostatnim piętrze budynku. Jeśli poddasze ma mieć charakter użytkowy, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość przynajmniej 90-100 cm. W przeciwnym razie wygodne zaaranżowanie przestrzeni pod skosami byłoby bardzo trudne.

Jeśli urządzasz kuchnię na poddaszu ze skosami, najpierw sprawdź wysokość ścianki. Aby zapewnić sobie wygodę podczas gotowania, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość przynajmniej 130-140 cm. W takim przypadku możliwe będzie gotowanie czy poruszanie się w pozycji wyprostowanej przy meblach zlokalizowanych pod skosem.

Dobrym sposobem, aby nieco przechytrzyć przestrzeń, jest zamontowanie głębszych szafek oraz blatów. W takim przypadku zabudowa sprawi, że przestrzeń robocza znajdzie się nieco dalej od skosów, więc możliwe będzie wygodne gotowanie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, konieczne jest zamówienie kuchni na wymiar, ponieważ stolarz musi dostosować wymiary szafek do skosów.

Jakie elementy wystroju umieścić w kuchni na poddaszu pod skosem i przy ściance kolankowej? W tym miejscu najlepiej sprawdzi się dolna zabudowa szafek np. ze zlewozmywakiem lub stół kuchenny.

Kuchnia na poddaszu z wyspą

Uwzględnienie wyspy kuchennej w stylizacji pomieszczenia położonego na poddaszu to dobry sposób, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń. Jeśli kuchnia jest niewielka, może się okazać, że w zabudowie brakuje miejsca na zlewozmywak czy kuchenkę. W takim wypadku jedno z tych urządzeń można osadzić właśnie na wyspie.

Ponadto zastosowanie wyspy sprawi, że łatwiej wcielisz w życie zasadę trójkąta roboczego w kuchni. Reguła ta dotyczy rozmieszczenia najważniejszych stref w kuchni, czyli miejsca, gdzie zmywasz, gotujesz i przechowujesz produkty spożywcze. W idealnym układzie powinny być usytuowane na planie wierzchołków trójkąta.

Przeczytaj również: Sypialnia na poddaszu. Pomysły na aranżacje sypialni

Mała kuchnia na poddaszu ze skosami a kolory

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na kuchnię na poddaszu. W takim wydaniu świetnie wyglądać może zarówno zabudowa w stylu skandynawskim, jak i modne ciemne szafki. Jaki kolor mebli kuchennych wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, warto wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia wnętrza. Jeśli nad kuchnią znajdują się duże okna połaciowe i wnętrze jest naprawdę jasne, nawet ciemne kolory będą wyglądać świetnie.

Gorzej sprawy się mają, jeśli pomieszczenie jest ciemne. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są białe lub jasne meble kuchenne, zwłaszcza jeśli zabudowa będzie osadzona pod skosem, w którym nie ma okna.

Oświetlenie kuchni na poddaszu

Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie blatu roboczego, który zostanie osadzony pod skosem i przy ściance kolankowej, zwłaszcza jeśli w połaci dachu nie ma okna. Główne źródło światła zlokalizowane przy suficie w centralnej części pomieszczenia to zdecydowanie za mało.

Dobrym rozwiązaniem są listwy LED, które można zamontować na szczycie ścianki kolankowej – dzięki nim zapewnisz sobie komfortowe warunki do gotowania w kuchni na poddaszu. Dobrą alternatywą mogą być lampy typu „oczko” osadzone w suficie podwieszanym.

Rolety w kuchni na poddaszu

Chociaż sufit opadający skośnie w kierunku ścianki kolankowej znacznie utrudnia aranżację kuchni na poddaszu, to obecność okien połaciowych może zrekompensować te niedogodności. Z reguły pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu są bardzo jasne, właśnie za sprawą okien połaciowych.

Znaczna ilość światła to oczywiście plus, jednak musisz wiedzieć, że okno połaciowe może sprawić, że latem kuchnia będzie się mocno nagrzewać. Aby uniknąć tego efektu, najlepiej jest postawić na rolety lub markizy montowane od zewnątrz.

Dzięki nim nie dojdzie do nagrzania szyb oraz efektu szklarni. Rolety tego typu dodatkowo zapewniają idealne zaciemnienie i poczucie prywatności. Ich minusem jest dość wysoki koszt zakupu i montażu.

Alternatywnym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne z folią odbijającą światło. Nie są tak efektywne jak wspomniane wcześniej odpowiedniki, ale ich zakup wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem.

Aranżacja kuchni na poddaszu – dekoracyjne skosy i sufit

Skosy w aranżacji kuchni na poddaszu można udekorować. Wystarczy postawić chociażby na ozdobne belki stropowe i ścienne. Za ich pomocą stworzysz dekoracyjne elementy więźby dachowej, czyli konstrukcji podtrzymującej dach. Dodatki tego typu sprawią, że stworzysz kuchnię w stylu rustykalnym.

Warto również pomyśleć o zagospodarowaniu skośnie opadających ścian. Co na ściany w kuchni na poddaszu? Można je np. pokryć dekoracyjnymi deskami lub panelami, które będą szczególnie dobrze wyglądać w zestawieniu ze wspomnianymi wcześniej rustykalnymi belkami. Ponadto ściany w kuchni można pokryć np. tapetą.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny