Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy ciepła woda nie dochodzi do grzejnika?

Gdy na zewnątrz widać pierwsze oznaki chłodu, wówczas przypominamy sobie o ogrzewaniu w naszym domu. Czasem ta naturalna przypominajka jest zbyt późna. Warto bowiem sprawdzić stan techniczny naszych grzejników, a także instalacji wcześniej. Tak byśmy byli pewni, że zimowe mrozy nas nie zaskoczą. Jedną z najczęstszych awarii po letniej przerwie jest zimny kaloryfer. Spowodowane jest to tym, że ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym ta usterka jest spowodowana i jak sobie z nią radzić?

Co zrobić, gdy ciepła woda nie dochodzi do grzejnika?

Dlaczego nasz kaloryfer jest zimny?

W jesienno-zimowe dni często swoją dłonią sprawdzamy, czy nasz grzejnik jest gorący. Na zaworze termostatycznym nerwowo staramy się wyregulować temperaturę. Te nasze działania jednak na niewiele się zdają, gdyż kaloryfer wciąż jest zimny. Jaka tego może być przyczyna? 

Przede wszystkim taka, że do grzejnika nie dochodzi ciepła woda. To ona bowiem jest przekaźnikiem ze źródła ciepła do naszego kaloryfera. Przez rury CO wtłoczona zostaje do niego i ogrzewa go, a następnie wraca do źródła ciepła, by nabrać ponownie odpowiedniej temperatury. Jeżeli ten obieg zostanie zaburzony, to na niewiele zdadzą się nasze zabiegi z ustawieniem temperatury na zaworze termostatycznym.

Dlaczego ciepła woda nie dochodzi do grzejnika?

Zazwyczaj są dwie przyczyny, gdy do grzejnika nie dochodzi ciepła woda. Są to niedrożność systemu CO albo powietrze w grzejnikach. Skąd te usterki mogą się wziąć? Pierwsza z nich to zazwyczaj długa eksploatacja instalacji i brak odpowiedniej konserwacji w sezonie letnim. Druga zazwyczaj powstaje przy napełnianiu instalacji CO wodą i niewłaściwym odpowietrzeniu grzejników.

Jak nie dopuścić do awarii?

Najlepszym sposobem, by zapewnić sobie ciepłe grzejniki zimą, jest profilaktyka. Wiąże się ona z konserwacją oraz sprawdzeniem stanu technicznego systemu CO. Czyli co powinniśmy tak naprawdę zrobić?

Przede wszystkim wyczyścić wszystkie filtry, jakie mamy w naszej instalacji. Sprawdzić, czy zawory termostatyczne są sprawne. W okresie letnim można zdjąć grzejniki i je wyczyścić. 

Kaloryfery powinniśmy również wyposażyć w ręczne zawory grzejnikowe odpowietrzające bądź odpowietrzniki automatyczne. Na rynku dziś mamy wiele tego typu urządzeń. Jednym z popularniejszych jest odpowietrznik automatyczny higroskopijny Ferro czy mechaniczny zawór odpowietrzający do grzejników stalowych Diamond.

Jak poradzić sobie z usterką?

Najczęściej nasz kaloryfer nie grzeje z powodu zapowietrzenia. Dzieje się tak, gdy uzupełnialiśmy wodę w systemie CO i nie odpowietrzyliśmy grzejników odpowiednio bądź zawiesił się mechanizm odpowietrzający. By usunąć tę usterkę, grzejniki należy ręcznie odpowietrzyć. W tym celu musimy powoli dopuszczać wodę do instalacji CO, a następnie ręcznie odkręcić odpowietrzniki w grzejnikach do momentu, kiedy nie popłynie z nich woda bez powietrza.

Częstym problemem są też zepsute zawory termostatyczne. Wiąże się to z bardzo delikatnym mechanizmem termostatu. Jak zatem sprawdzić, czy zawór ten działa prawidłowo? Należy najpierw ustawić termostat na 0, a następnie go odkręcić. Gdy wykonamy te czynności, musimy przekręcić rączkę na maksymalny zakres i zobaczyć, czy wychyla się iglica. Jeżeli tak, tzn. że zawór jest sprawny, a jeżeli nie, to powinniśmy wymienić termostat.

Jeżeli nadal nie dochodzi do grzejnika ciepła woda, tzn. że mamy niedrożną instalację CO. Wówczas konieczna będzie interwencja fachowca, który zlokalizuje zator i udrożni przewody w systemie CO.

Autor: Bartłomiej Beniamin