Data modyfikacji:

Czarne dekoracje do salonu - jak urządzić salon, korzystając z czarnych dekoracji?

Czarne dodatki do salonu to uniwersalne rozwiązanie – pasują do każdego wnętrzarskiego stylu. Jeśli nie wiesz, jak wpleść ciemniejsze akcenty do stylizacji pokoju dziennego, zobacz, jakie czarne ozdoby na ścianę, jakie tekstylia czy niewielkie akcesoria warto wybrać.
czarne dodatki do salonu
Czarne ściany czy meble wypoczynkowe w salonie to dla wielu inwestorów zbyt duże stylizacyjne ryzyko. Ciemny kolor stosowany nieumiejętnie może dać nieco przytłaczający i ponury efekt. Na szczęście, jeśli postawisz na czarne dodatki, możesz w naprawdę efektowny sposób wpleść ciemną barwę do aranżacji mieszkania. Jak wykorzystać czarne dekoracje do salonu? Na jakie akcesoria warto postawić, aby urozmaicić stylizację pomieszczenia?

Czarne dekoracje do salonu – tekstylia

Czarne lub czarno-białe poduszki dekoracyjne, koce czy pledy oraz dywany to dobry sposób, aby dodać do salonu nieco ciemniejszych akcentów. Tekstylia tego typu możesz łatwo wymienić, jeśli eksperyment z czarnym kolorem nie powiedzie się – na poduszki dekoracyjne można nałożyć inne poszewki, a koce i pledy schować w dekoracyjnym pojemniku np. z plecionki. Ciekawym pomysłem mogą być czarne zasłony w roli dodatków do salonu. Jeśli postawisz na lekki materiał przepuszczający światło, np. len, ciemny kolor będzie rozjaśniony światłem dziennym. W efekcie zasłony w ciemnym odcieniu nie przytłoczą całości.

Czarne ozdoby na ścianę

Jasne płaszczyzny są idealnym tłem do wyeksponowania czarnych ozdób na ścianę. W tym przypadku masz naprawdę duże pole do popisu. Na jakie akcenty warto postawić?
  • Czarno-białe plakaty i grafiki – w tej kategorii produktów znajdziesz bardzo szeroką gamę rozwiązań. Plakaty i grafiki utrzymane w czarno-białej tonacji będą świetnym sposobem, aby w elegancki sposób ograć czarne dekoracje do salonu. Do zestawu warto dodać również czarne ramki, które dodatkowo podkreślą dekoracje ścienne.
  • Lustro w czarnej ramie – już kilka sezonów temu lustra wkroczyły na salony. Obecnie zwierciadła pełnią nie tylko praktyczną funkcję, ale służą także dekoracji ścian i urozmaicają galerie ścienne. Dobrym sposobem na subtelne dodanie czerni do salonu może być właśnie lustro w okazałej czarnej ramie.
  • Metalowe półki i kwietniki w czarnym kolorze – to kolejne popularne akcesoria. Ich estetyka nawiązuje do stylu industrialnego i akcesoria tego typu składają się najczęściej z lekkiej metalowej konstrukcji malowanej na czarno oraz drewnianych czy szklanych półek.

Czarne dekoracje do salonu – ceramika

Jeszcze więcej akcentów w kolorze czarnym możesz dodać za pomocą ozdobnej ceramiki. W tej roli świetnie sprawdzą się wazony i osłonki na doniczki. Do ciemnych wazonów szczególnie dobrze pasować będą suszone trawy czy pojedyncze gałązki.

Czarny stolik kawowy i pomocniczy

Stolik kawowy to punkt obowiązkowy w stylizacji salonu. W sprzedaży znajdziesz efektowne modele wykonane z drewna czy płyty meblowej wybarwionej właśnie na czarno. Ciekawą opcją mogą być np. zestawy dwóch lub nawet trzech niewielkich stolików. Na rynku dostępne są stoliki tego typu wyposażone np. w okrągły lub trójkątny blat. Dobrym uzupełnieniem będą stoliki pomocnicze. To z reguły mniejsze stoliki, które ustawia się w pobliżu kompletu wypoczynkowego. Przydają się do wyeksponowania dekoracji czy ustawienia lampy stołowej.

Jeśli wolisz, aby czarne akcenty były subtelniejsze, możesz postawić na stoliki, w których jedynie podstawa jest wybarwiona na czarno. W takim przypadku całość wieńczy np. marmurowy czy szklany blat.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny