Data modyfikacji:

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Jaki jest przepis na kuchnię w stylu rustykalnym, czyli wiejskim? Postaw na jasną bazę kolorystyczną, do tego dodaj kilka garści drewna w surowym wydaniu, dopraw to klimatycznymi dodatkami i całość uzupełnij o przytulną atmosferę. Kuchnia rustykalna to wnętrze, które ma przywodzić na myśl rodzinny klimat i być prawdziwym sercem domu. Jak osiągnąć taki efekt? Sprawdź, jak zaaranżować kuchnię rustykalną.
Jeśli minimalizm i styl nowoczesny to dla ciebie rozwiązania z zupełnie innej wnętrzarskiej bajki, po drugiej stronie stylizacyjnej szali czeka na ciebie prawdziwie przytulna opcja. Styl rustykalny to świetna alternatywa dla minimalistycznych trendów i co więcej, ponadczasowy sposób na stylizację wnętrz. Musisz wiedzieć, że styl ten ukształtował się w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku i do dziś nie stracił na aktualności. Jak zatem zaaranżować rustykalną kuchnię? Poniżej znajdziesz na to przepis.

Co to jest styl rustykalny?

Styl rustykalny to nic innego, jak zwrot w kierunku ludowości. Wnętrze urządzone w tej estetyce powinno przywodzić na myśl sielski domek na wsi, w którym nie brakuje sentymentalnych dodatków, a w całym wnętrzu panuje przytulna atmosfera. W aranżacji wnętrz nawiązujących do stylu rustykalnego nie brakuje zatem folkowych dekoracji, naturalnych materiałów czy dodatków z duszą.

 Kuchnia w stylu wiejskim powinna być, miejscem, gdzie się wspólnie gotuje, spożywa posiłki i spędza czas. Dlatego w stylizacji pomieszczenia warto wyeksponować zastawę stołową, kuchenne akcesoria, które powinny być pod ręką gotowe do użycia. Klimat dopełnią domowe przetwory opatrzone etykietami, kosze z owocami i warzywami czy suszące się zioła.

Rustykalna kolorystyka

Wnętrze utrzymane w stylu rustykalnym powinno opierać się na jasnej i naturalnej kolorystyce. Postawić należy zatem na biel, jasne odcienie beżu czy szarości oraz brązy. Jasne barwy będą świetną baza kolorystyczną – na ich tle cała aranżacja wnętrza będzie prezentować się znakomicie.

Brąz będzie z kolei dobrym uzupełnieniem tej kolorystycznej i przełamaniem jasnej palety. Nie obawiaj się, że kuchnia rustykalna będzie biała i pozbawiona wyrazu – akcenty kolorystyczne zarezerwuj dla dodatków. Pamiętaj jednak, ze warto stosować je z umiarem, aby nie wprowadzić wrażenia chaosu.

Idealnym sposobem na wprowadzenie odrobiny koloru do stylizacji kuchni w stylu wiejskim, jest zieleń roślin. Zielnik na parapecie będzie dodatkiem rodem z wiejskiej kuchni, a ponadto zapewni ci aromatyczne dodatki do potraw. Świetną opcją są też kwiaty cięte w wazonach – jeśli chcesz stworzyć naprawdę klimatyczną dekorację, postaw na kwiaty łąkowe. Bo przecież w tym wszystkim chodzi o odtworzenie klimatu domku na wsi.

Jakie meble do kuchni rustykalnej?

Najlepiej białe, kremowe lub szare. Jasne kolory w ciepłej tonacji idealnie oddadzą przytulny charakter stylu rustykalnego. Poszukując mebli kuchennych rustykalnych zdecydowanie postaw na frezowane fronty z ozdobnymi uchwytami, które będą stylistycznie nawiązywać do starych mebli. Takie rozwiązanie jest bardzo przytulne i klimatyczne.

Jeśli dodatkowo chcesz osiągnąć efekt jeszcze bardziej zbliżony do rustykalnego ideału, dobrym pomysłem są przeszklone witryny w górnym rzędzie szafek, zza których widoczna będzie zastawa stołowa. Takie rozwiązanie sprawi, że kuchnia będzie prezentować się jeszcze lepiej.

Aby przełamać tą wnętrzarską dominację jasnych kolorów w stylizacji twojej rustykalnej kuchni, przy wyborze blatów warto zdecydować się na drewno. Naturalny materiał ociepli stylizację i będzie świetnym odwołaniem do stylu wiejskiego.

Jeszcze więcej drewna

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy drewnie, bo odgrywa ono bardzo ważną rolę w stylizacji wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym. Aby uzyskać efekt kuchni w stylu wiejskim z prawdziwego zdarzenia, najlepiej jest postawić na drewno niemal w surowym stanie. Powinno mieć wyraźnie zarysowany rysunek słojów, tak aby na drewnianej powierzchni czytelna była jej historia.

Co ciekawe, w stylizacji mebli i drewnianych przedmiotów na rustykalne, często stosuje się zabieg szczotkowania. W efekcie przecierania drewna za pomocą drucianej szczotki, powierzchnia wygląda jakby była znacznie starsza. Taki trik może dodać jeszcze więcej uroku stylizacji.
Drewno w rustykalnej kuchni to jednak nie tylko blaty. Świetnym dodatkiem są belki stropowe czy drewniana podłoga. Nie musisz się obawiać elementów wystroju z naturalnego materiału w tak wilgotnym pomieszczeniu, jak kuchnia. Wystarczy, że zadbasz o właściwa wentylację pomieszczenia i sprawnie działający okap.

Kuchnia w stylu wiejskim – rustykalne dodatki

Nie od dziś wiadomo, ze diabeł tkwi w szczegółach i powiedzenie to świetnie sprawdza się w aranżacji wnętrz. Jeśli chcesz urządzić kuchnię rustykalną, w stylizacji pomieszczenia, wyeksponuj akcesoria kuchenne – miedziane i żeliwne patelnie, słoiczki z przyprawami czy suszące się przy karniszu zioła – elementy tego typu będą idealnym odwołaniem do sielskiego klimatu.

Inne dodatki, które sprawią, ze w twojej kuchni w stylu wiejskim panować będzie przytulna atmosfera, to np. zegar z kukułką,  lampiony i świeczniki, charakterystyczne krzesła z oparciami wykonanymi z toczonych szczebelków, tzw. patyczaki. Nie zapominaj też o tekstyliach. Zasłony, obrusy czy ściereczki kuchenne utrzymane w estetyce retro dopełnią stylizacyjne szaleństwo. Do tego dodaj jeszcze wiklinowe kosze, w których umieścisz warzywa i owoce.
Co warto do tego jeszcze dodać? Obok typowych mebli kuchennych rustykalnych i podstawowych elementów wyposażania kuchni, w stylizacji warto uwzględnić też stół lub wyspę, przy których będziecie wspólnie spożywać posiłki. Waszak w tym wszystkim chodzi o przyjemną rodzinną atmosferę.

Polecamy: