Data publikacji:

Czujnik ruchu do lampy: jak zamontować? 

Automatycznie włączające się światło reagujące na ruch pozwoli uniknąć poszukiwania włącznika w kompletnych ciemnościach, ułatwi znalezienie zamka do drzwi, a także może odstraszyć włamywaczy. Przydaje się ono oczywiście także we wnętrzach domów i mieszkań. Podpowiadamy, jak wybrać i zamontować czujnik ruchu do lampy. 
czujnik ruchu do lampy
Czujniki ruchu już dawno temu przestały być drogim kuriozum. Obecnie montuje się je w zakładach przemysłowych, obiektach handlowych, instytucjach publicznych, a także zwykłych domach i mieszkaniach. Są one dość uniwersalnymi sensorami, bowiem podłączane są do rozmaitych systemów oraz urządzeń. Najczęściej zawiadują one alarmami bezpieczeństwa oraz różnego typu oświetleniem. To drugie zastosowanie jest popularne zwłaszcza wśród właścicieli ogrodów, tarasów oraz domków jednorodzinnych, którzy w ten sposób iluminują ścieżki, chodniki, baseny, garaże lub drzwi wejściowe do posesji. Do stworzenia automatycznego oświetlenia nie potrzebujemy specjalisty, po pewnych przygotowaniach wykonamy je bowiem kompletnie w pojedynkę. Radzimy, jak podłączyć czujnik ruchu do lampy.

Jak działa czujnik do lampy?

Zdecydowana większość czujników w sklepach to tzw. fotokomórki, które aktywują się po wykryciu w swoim zasięgu poruszającego się obiektu wydzielającego promieniowanie podczerwone (cieplne), a więc np. zwierząt ludzi, a także samochodów. Od instalatora zależy, czy światło zgaśnie od razu, po tym jak źródło promieniowania zniknie z pola widzenia sensora, czy też zostanie włączone przez określony czas. 


Przeczytaj także: Żyrandole, które odmienią każdą jadalnię?


Czujnik montujemy też we wnętrzu domów lub mieszkań, najczęściej w przedpokojach, łazienkach, piwnicach czy garażach. Sensory przeznaczone do montażu w pomieszczeniach są zazwyczaj znacznie mniejsze i nie muszą posiadać wytrzymałej obudowy odpornej na deszcz lub mrozy.

Trzeba też wspomnieć o wciąż rzadziej spotykanych czujnika ruchu opartych o technologię mikrofalową oraz ultradźwiękową. Oba typy urządzeń odznaczają się znacznie większą czułością i potrafią reagować nawet na najdrobniejszy ruch. Z tego powodu sprawdzą się więc głównie we wnętrzach.

Jak montujemy czujnik ruchu do lamp?

O skuteczności sensora decydują jego dwa parametry – zasięg i czułość, które opisane są przez producenta w specyfikacji technicznej. Równie ważne jest jednak jego ustawienie na odpowiedniej wysokości oraz pod optymalnym katem. W ten sposób unikniemy przypadkowych aktywacji światła. Warto przetestować różne pozycje urządzenia, by znaleźć tą jak najlepszą. Do pojedynczego czujnika ruchu podłączymy praktycznie dowolną liczbę lamp i latarni, ale należy zwrócić uwagę na to, by miał odpowiedni zestaw bezpieczników chroniących go przed ewentualnymi przeciążeniami prądu. Pamiętajmy też, by po montażu regularnie czyścić obudowę sensora. Nawet drobne zabrudzenia mogą bowiem wpływać na dokładność pomiarów.

Dodatkowe sensory

Do systemu oświetleniowego wykrywającego ruch możemy dołączyć także sensory zmierzchu do lampy, które stale mierzą natężenie światła w ich otoczeniu, który aktywuje je po przekroczeniu ustawionego poziomu. Dzięki temu ustawiamy np. automatyczne światła w ogrodzie, włączające się po zachodzie słońca, bez potrzeby tworzenia modnego acz drogiego systemu inteligentnego domu.

Autor: Michał Kułakowski