Jak działa czujnik do lampy?
Zdecydowana większość czujników w sklepach to tzw. fotokomórki, które aktywują się po wykryciu w swoim zasięgu poruszającego się obiektu wydzielającego promieniowanie podczerwone (cieplne), a więc np. zwierząt ludzi, a także samochodów. Od instalatora zależy, czy światło zgaśnie od razu, po tym jak źródło promieniowania zniknie z pola widzenia sensora, czy też zostanie włączone przez określony czas.
Przeczytaj także: Żyrandole, które odmienią każdą jadalnię?Czujnik montujemy też we wnętrzu domów lub mieszkań, najczęściej w przedpokojach, łazienkach, piwnicach czy garażach. Sensory przeznaczone do montażu w pomieszczeniach są zazwyczaj znacznie mniejsze i nie muszą posiadać wytrzymałej obudowy odpornej na deszcz lub mrozy.
Trzeba też wspomnieć o wciąż rzadziej spotykanych czujnika ruchu opartych o technologię mikrofalową oraz ultradźwiękową. Oba typy urządzeń odznaczają się znacznie większą czułością i potrafią reagować nawet na najdrobniejszy ruch. Z tego powodu sprawdzą się więc głównie we wnętrzach.