Data publikacji:

Dom w stylu angielskim – inspiracje. Jak urządzić dom w stylu angielskim?


Ponadczasowy, pełen elegancji, idealnie do siebie pasujących elementów i sprawiający wrażenie szalenie przytulnego – właśnie taki jest dom w stylu angielskim. Zatem jak go urządzić? Jakie meble i dodatki wybrać? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść inspiracji.
salon

Dom w stylu angielskim – charakterystyka stylu


Chcesz urządzić dom w stylu angielskim? W takim razie najpierw dowiedz się, czym charakteryzuje się taki styl. Styl angielski przypomina nieco wnętrza glamour z tą różnicą, że tutaj stawia się na nieco inne kolorystyczne połączenia i dodatki. W stylu angielskim nie brakuje wzorów, bogatych zdobień, rodzinnych pamiątek, wszelkich bibelotów. Takie wnętrza mogą z pozoru wydać się dość przytłaczające, ale jednocześnie są bardzo przytulne. Mają być eleganckie, skłaniać się ku tradycji. Takie domy przypominają nieco wiekowe posiadłości wiktoriańskie czy kornwalijskie, a jednocześnie przytulne wiejskie chaty.

Styl angielski w twoim domu – jaka kolorystyka i wzory?


Styl angielski bazuje na dwóch różnych paletach kolorystycznych. Pierwsza z nich to pastele, ale w ciepłym wydaniu. Nie brakuje beży, ciepłych szarości, odcieni jasnego pudrowego różu, jasnej zieleni o ciepłej barwie. Kolejna paleta kolorystyczna inspirowana jest z kolei stylem kolonialnym. Nie brak więc ciepłych odcieni brązu, pomarańczu, czerwieni, koloru rudego, żółtego, purpury i granatu.

A teraz przejdźmy do wzorów. W stylu angielskim kładzie się na wzory szczególny nacisk i te powinny pojawić się w każdym domu urządzonym właśnie w tym klimacie. Najpopularniejsze są więc – kwiaty (ale tylko z przewagą róż czy polnych kwiatów; w stylu angielskim nie ma wzoru zielonych roślin), pasy oraz szkocka krata.

Wnętrze domu w stylu angielskim – jakie meble wybrać?


To właśnie meble sprawiają, że urządzone wnętrze nabiera angielskiego charakteru. Zatem jakie wybrać? Zacznijmy od tego, że w stylu angielskim najlepiej stawiać na meble drewniane w kolorze ciemnym lub meble bielone z widocznymi przetarciami. Warto wspomnieć, że takie meble nie powinny mieć nic wspólnego z minimalizmem. Mają być masywne, ciężkie. Nie powinno brakować w nich wszelkich zdobień. Ich kształty powinny być finezyjne, nierzadko wygięte. Fronty mają często duże, ozdobne gałki, listwy, nierzadko przeszklenia – zwłaszcza jeśli mówimy o kredensach. Zatem, jakie meble kupić do domu w stylu angielskim? Podstawą są komody, wspomniane już kredensy i wszelkiego rodzaju sekretarzyki, witryny oraz barki. W salonie lub gabinecie nie powinno brakować biblioteczki. Szafki kuchenne powinny mieć przeszklenia i ozdobne fronty. Stół raczej okrągły lub owalny na ozdobnych nogach.

Stylowe meble w stylu angielskim do kuchni i jadalni:
Meble łazienkowe w stylu angielskim:
Sofy i kanapy w stylu angielskim:
Konsole i sekretarzyki w stylu angielskim:
Ławy i stoliki w stylu angielskim:
Witryny w stylu angielskim:
Łóżka w stylu angielskim:

Styl angielski – dom. Na jakie dodatki postawić?


To właśnie dodatki sprawiają, że każdy dom staje się przytulny. Na jakie akcesoria postawić we wnętrzach urządzonych w stylu angielskim? Poniżej kilka inspiracji.

Tekstylia

W angielskim wnętrzu odgrywają niezwykle istotną rolę. Tekstylia powinny mieć raczej ciemne głębokie odcienie. Ich tkaniny też powinny być ciężkie, eleganckie – świetnie sprawdzi się zwłaszcza welur i aksamit. Stawiajcie więc na takie ozdobne poduszki i długie welurowe zasłony okienne. Co z pościelą do sypialni? W tym przypadku postawcie na najlepszej jakości tkaniny, np. perkal czy jedwab. Sprawdzi się minimalizm (zwłaszcza jeśli w waszej sypialni jest już wiele kolorów) lub bogactwo wzorów, np. kwiatów – kiedy macie dość minimalistyczną sypialnię. Skoro mówimy o tekstyliach, to nie zapominajmy o dywanie. Ten powinien mieć ciepły beżowy odcień lub wzór kwiatów.
Lustra

W bogato zdobionych ramach, zwłaszcza te złote. Świetnie sprawdzą się ozdobne lustra owalne, a także te kwadratowe lub prostokątne w starych drewnianych ramach.
Sztukateria

To świetna ozdoba ścian i sufitu w typowo angielskim wnętrzu. Nie warto z niej rezygnować, ponieważ daje unikalny klimat.
Oświetlenie

Lampy z abażurami i kryształami – takie oświetlenie sprawdzi się w angielskich wnętrzach najlepiej.
Porcelana

Porcelanowe figurki na komodzie w salonie czy sypialni, a także porcelanowe filiżanki wyeksponowane w efektownym kredensie czy witrynie. To kwintesencja angielskiego stylu i jego zamiłowania do elegancji oraz tradycji.
Zegary

W takim wnętrzu zegar również nie powinien być traktowany po macoszemu. To świetny dodatek i jednocześnie wspaniała ozdoba na ścianę. Stawiajcie więc na duże zegary z ozdobną pałacową tarczą. Sprawdzą się również stojące zegary z wahadłem – szukajcie ich na targach staroci lub w sklepach z antykami.
Dom urządzony w stylu angielskim jest przytulny, a jednocześnie pełen przepychu i elegancji. Jeśli podoba wam się wnętrze utrzymane w tym klimacie, to mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik ułatwi wam jego urządzanie. A wam, podoba się styl angielski?
Zdjęcie: wollwerth/Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.