Data modyfikacji:

Drzwi do łazienki - jakie wybrać? Praktyczny poradnik

Drzwi do łazienki muszą zapewnić domownikom poczucie prywatności. Mają też wpływ na ostateczny efekt dekoracyjny aranżacji wnętrza, ale czy wiesz, że skrzydło drzwiowe prowadzące do łazienki wpływa także na wymianę powietrza w całym mieszkaniu? Jeśli szukasz idealnych drzwi do łazienki, poznaj wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań i przekonaj się, jakim wymaganiom skrzydło drzwiowe tego typu powinno sprostać. 
drzwi do łazienki

Jakie wymagania powinny spełniać drzwi do łazienki?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, w którym panują inne warunki, niż w pozostałych częściach domu. Jest tu cieplej, a powietrze jest bardziej wilgotne. Co więcej, w łazienkach najczęściej każdy skrawek powierzchni jest na wagę złota, dlatego dobrze dobrane drzwi nie powinny utrudniać aranżacji. Trzeba mieć pomysł na łazienkę. Jakie najważniejsze wymogi powinny spełniać drzwi do łazienki?

  • Wentylacja – w nowym budownictwie system wentylacji wnętrz projektowany jest w taki sposób, aby świeże powietrze dostawało się do pomieszczeń poprzez nawietrzniki w oknach pokojowych. Z kolei powietrze zużyte powinno kierować się w stronę łazienki, gdzie znajduje się kanał wentylacyjny odprowadzający wilgoć i nieświeże powietrze na zewnątrz. To właśnie przez wzgląd na poprawną cyrkulację powietrza w mieszkaniu, konieczne jest wyposażenie łazienki w drzwi z podcięciem lub otworami wentylacyjnymi czy kratką zlokalizowaną w dolnej części.
  • Kierunek otwierania – aby zapewnić sobie możliwość swobodnego aranżowania łazienki, najlepiej jest postawić na drzwi otwierane na zewnątrz. Dzięki temu skrzydło drzwiowe nie ograniczy dostępnej przestrzeni i łatwiej będzie ci wystylizować wnętrze.
Poszukując drzwi do łazienki masz wiele ciekawych opcji do wyboru. Zanim podejmiesz decyzję i zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, poznaj jego mocne i słabe strony.

Drzwi pełne do łazienki

Zalety:

  • zapewniają poczucie intymności – pełne drzwi sprawiają, że po ich zamknięciu łazienka pozostaje niewidoczna dla osób z zewnątrz,
  • lepsza izolacja akustyczna i termiczna, niż w przypadku drzwi z przeszkleniami,
  • trwałe rozwiązanie – drzwi tego typu są solidne i ryzyko ich uszkodzenia jest niewielkie, co daje im dużą przewagę nad odpowiednikami z przeszkleniami. W przypadku tych drugich, ewentualne uszkodzenie szyby może wiązać się z dość kosztową wymianą.

Wady:

  • drzwi pełne uniemożliwiają doświetlenie korytarza. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli pomieszczenie jest pozbawione okna, a przez to bardzo ciemne.

Drzwi z przeszkleniami

Drzwi z przeszkleniami dostępne są w bogatej ofercie rozwiązań. W sprzedaży znajdziesz produkty ze szkłem przejrzystym, matowym, witrażowym czy barwionym.

Zalety:

  • drzwi tego typu pozwalają na doświetlenie ciemnych pomieszczeń. Światło z okna łazienkowego będzie przenikać przez szyby i w ten sposób doświetli korytarz. Takie rozwiązanie przełoży się nie tylko na finalny efekt dekoracyjny, ale również pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, jaka jest niezbędna do oświetlenia korytarza,
  • drzwi do łazienki z przeszkleniami dają bardzo dobry efekt dekoracyjny. Ich konstrukcja wydaje się lżejsza, co może być szczególnie ważne, jeśli wykańczasz wnętrze, w którym w korytarzu znajdują się przejścia do kilku pomieszczeń. W efekcie drzwi nie przytłoczą stylizacji. 
Przeczytaj także: Jak zabudować wannę?

Wady: 

  • drzwi tego typu są bardziej narażone na uszkodzenia – stłuczenie szyby może oznaczać kosztowną naprawę, chociaż warto jednocześnie zaznaczyć, że producenci stosują w skrzydłach drzwiowych maksymalnie wytrzymały materiał,
  • drzwi do łazienki z przeszkleniami mogą sprawić, że twoje poczucie prywatności będzie mniejsze, niż gdyby we wnęce zamontowano drzwi pełne. Zwłaszcza jeśli przeszklenia będą zbyt duże. Co więcej, szkło powoduje, że drzwi będą w mniejszym stopniu izolować łazienkę akustycznie i termicznie.

Szklane drzwi do łazienki 

To bardzo modne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku łazienek, do których wejście prowadzi wprost z sypialni. Drzwi tego typu mają minimalistyczny charakter i wnętrze łazienki jest doskonale widoczne z zewnątrz, dlatego w pewnym sensie łazienka w tym przypadku tworzy integralną część sypialni.

Zalety:

  • świetny efekt dekoracyjny. Wnętrze urządzone w ten sposób pozbawione jest niepotrzebnych barier, co pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Dodatkowo drzwi szklane, np. w czarnej metalowej ramie oraz ze szprosami, dobrze wpisuje się w najnowsze wnętrzarskie trendy,
  • drzwi ze szkła pozwalają na bardzo dobre doświetlenie obu pomieszczeń.

Wady:

  • montaż drzwi tego typu oznacza, że trzeba dobrze przemyśleć wystrój łazienki i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w taki sposób, aby zapewnić sobie poczucie prywatności. To z kolei może wiązać się z pewnymi trudnościami i przesunięciem przyłączy instalacyjnych.

Drzwi przesuwne do łazienki

Zalety:

  • to świetny sposób na oszczędność miejsca. Drzwi przesuwne do łazienki mogą być osadzone na prowadnicy zamontowanej na ścianie lub w kasecie, która jest w tej ścianie osadzona. Takie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że zyskasz większą swobodę w aranżacji wnętrza, ponieważ skrzydło drzwiowe nie będzie ograniczać dostępnej przestrzeni,
  • skrzydło drzwiowe tego typu prezentuje się efektownie, dzięki czemu dodatkowo urozmaici aranżację łazienki i korytarza.

Wady:

  • drzwi przesuwne z reguły nie przylegają idealnie do ościeżnicy, a co za tym idzie, zapewniają gorszą izolację akustyczną i termiczną.

Jak dopasować drzwi do łazienki do aranżacji wnętrza?

W tym przypadku zasada jest dość prosta – drzwi powinny pasować kolorystycznie do materiału, jakim wykończona jest podłoga lub z nim kontrastować. Zasadę kontrastu najłatwiej osiągnąć zdając się na białe drzwi do łazienki. Skrzydło tego typu to uniwersalny element wystroju, który będzie pasował do każdej aranżacji. Podobnie sprawa się ma z drzwiami czarnymi czy szarymi, chociaż nieco trudniej osiągnąć spójny efekt.

Przeczytaj także:
  1. Co to jest tapeta natryskowa?
  2. Prysznic bez brodzika - ile kosztuje?
  3. Panele podłogowe do łazienki. Jakie wybrać?