Data publikacji:

Jak dbać o palmę?

Dekorując swoje mieszkanie, chętnie stawiamy na rośliny o egzotycznym wyglądzie, które mogą nadać mu wyrazu i charakteru. Jednym z gatunków, które cieszą się sporą popularnością, są z pewnością palmy. I choć pod pojęciem tym kryją się tak naprawdę różne rośliny, a sama nazwa jest dość potoczna, można uznać, że większość tego typu roślin doniczkowych ma bardzo zbliżone potrzeby. Dlatego też sprawdźmy, jak dbać o palmę, by zdrowo rosła i cieszyła nasze oczy.
jak dbac o palme

Jak wspominaliśmy, palmy to rośliny, które dobrze czują się w warunkach domowych i z powodzeniem mogą pełnić rolę dekoracyjną w naszym mieszkaniu. Warto wiedzieć, że obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów palm, dzięki czemu nie jest to roślina, która sprawdzi się tylko w przypadku osób dysponujących dużą przestrzenią. Co warto wiedzieć o palmach?

Mówiąc najprościej, pod terminem tym skrywają się rośliny z gatunku arekowatych. Są to rośliny tropikalne, których wspólną cechą jest nierozgałęziony pień nazywany kłodziną, a także pióropusz liści znajdujący się u góry drzewa. Ponieważ część palm dorasta w środowisku naturalnym nawet do 60 metrów, nie wszystkie z 200 rodzajów tych roślin możemy uprawiać w domu. Istnieje jednak spory wybór roślin, które sprawdzą się w domu. Wśród nich wymienić możemy między innymi: arekę, daktylowce, kokosy, karłatki, kencje czy liwistony.

Stanowisko i temperatura, czyli poznaj nieco bliżej warunki, jakie lubią palmy

Decydując się na uprawę palmy w domu, niezależnie od tego, na jaki gatunek rośliny się zdecydujemy, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Znaczna większość palm lubi stanowiska nasłonecznione, choć niekoniecznie powinny znajdować się w pełnym słońcu. O wiele lepiej sprawdzą się miejsca, w których światła jest pod dostatkiem, jednak jest ono dość rozproszone.

Jako rośliny egzotyczne palmy lubią dość wysoką temperaturę, szczególnie w okresie letnim. Podczas ciepłych, słonecznych dni z powodzeniem możemy więc wystawić je na balkon lub taras. Nieco inaczej sprawa wygląda w czasie zimowych miesięcy. Wówczas palmy powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza.

Podlewanie palm – w jaki sposób robić to prawidłowo?

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w dbaniu o palmę w domu jest jej podlewanie. Wiele osób popełnia błędy, które skutkują tym, że roślina wolniej się rozwija oraz choruje. Jak możemy się domyślać – palmy jako rośliny o egzotycznym pochodzeniu lubią wodę. Dlatego też podlewać należy je dość obficie dwa razy w tygodniu. Niektóre gatunki lubią wręcz czerpać wodę z podstawki (warto jednak upewnić się, że tak jest w przypadku naszej palmy). Jednakże tak częste i intensywne podlewanie powinno odbywać się jedynie latem. Zimą palmy potrzebują znacznie mniej wody. Podczas chłodniejszych miesięcy roku palmę podlewamy raz na około dwa tygodnie. Należy jednak pamiętać o tym, aby ziemia pozostawała lekko wilgotna.

Bardzo ważne jest również zapewnienie wilgotności liściom palmy. W zimie wykorzystujemy w tym celu nawilżacze powietrza, które sprawią, że będzie miała ona odpowiednią wilgotność. Latem zaś możemy zraszać liście. Warto jednak pamiętać, żeby nie robić tego w pełnym słońcu. Kropelki wody działają bowiem jak soczewka i mogą skupiać promienie słoneczne, powodując oparzenia liści.

Przesadzanie i nawożenie – co warto wiedzieć?

Kolejnym niezwykle ważnym elementem pielęgnowania palmy w domu jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dla jej korzeni. Od tego, czy będą miały dostatecznie dużo miejsca oraz składników odżywczych zależy, czy roślina będzie prawidłowo się rozwijała.

Przede wszystkim pierwsze przesadzanie palmy powinniśmy przeprowadzić od razu po zakupie rośliny do domu. Nie mamy bowiem pojęcia, czy ziemia, w której się znajduje, jest dla niej odpowiednia. Poza tym w przypadku masowo sprzedawanych roślin często korzysta się z jałowej gleby najgorszej jakości, która nie jest w stanie zapewnić palmie odpowiednich warunków.

Kluczowy wpływ ma wybór odpowiedniej jakości ziemi. W przypadku palm powinna być to gleba o neutralnym pH, która charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością oraz długim utrzymywaniem wody. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, możemy skorzystać z gotowych mieszanek gleb dla palm. Na dnie doniczki powinniśmy zaś ułożyć warstwę drenażu (np. drobnych kamieni), która ułatwi nam odprowadzanie wody.

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej doniczki. W przypadku palm najlepiej sprawdzają się wysokie doniczki o solidnej, stabilnej podstawie. Powinny być ciężkie, aby dość pokaźna roślina nie wywróciła się. Doniczki takie bez trudu znajdziemy na stronie Ceneo.pl.

Jak często przesadzać palmy? Poza przesadzeniem po zakupie rośliny i przyniesieniu jej do domu, warto przez pierwsze lata jej wzrostu robić to każdego roku. Najlepszym czasem na przesadzanie palm jest oczywiście wiosna. Po upływie 3-4 lat możemy zmniejszyć częstotliwość przesadzania palmy i robić to tylko wówczas, gdy zauważamy, że doniczka jest zwyczajnie za mała, a korzenie rośliny zajmują ją całą i dosłownie wydają się ją rozsadzać.

Kolejną, niezwykle ważną rolę w dbaniu o palmę w domu pełni jej prawidłowe nawożenie. Jako duża roślina potrzebuje ona sporo składników odżywczych, które nie zawsze znajdują się w odpowiedniej zawartości w glebie. Warto więc ją wspomagać za pomocą nawozu. Może być to zarówno nawóz dedykowany palmom, jak i mieszanka przeznaczona dla roślin ozdobnych. Najlepiej sprawdzają się nawozy, które dodaje się do wody, którą podlewamy kwiaty. Są bowiem najbardziej skuteczne i łatwe w odmierzaniu. Stosujemy je raz na dwa tygodnie w okresie wzrostu rośliny, a więc w czasie wiosennych i letnich miesięcy.

Jak dbać o liście palmy?

Chcąc uprawiać palmy w domu, warto pamiętać o tym, że ich liście są nie tylko miejscem, w którym dochodzi do fotosyntezy, ale również zachodzi w nich wymiana gazowa. Dlatego też ich powierzchnia powinna być czysta. Tymczasem wszechobecny w każdym domu kurz często je zatyka. Dlatego też przynajmniej raz w tygodniu należy przetrzeć liście palmy za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki nasączonej wodą. Nie używamy w tym celu żadnych środków czyszczących.

Liście palmy można również zrosić za pomocą spryskiwacza do kwiatów (takiego jak modele dostępne na stronie Ceneo.pl). Możemy również zdecydować się na wystawienie palmy na ciepły letni deszcz lub też zroszenie jej prysznicem w wannie lub kabinie. W takim przypadku należy jednak zabezpieczyć doniczkę za pomocą folii, aby ziemia nie nasiąkła zbytnio wodą, co mogłoby przyczynić się do gnicia korzeni palmy. Co ważne, po oczyszczeniu liści palmy nie powinniśmy stosować żadnych środków nabłyszczających, które skutecznie mogą zatkać mikrootwory, które się w nich znajdują.

Podsumowując, palmy to niezwykle efektowne rośliny ozdobne, za pomocą których możesz zmienić swoje mieszkanie w egzotyczna dżunglę. Choć często wyglądają imponująco dzięki swoim rozmiarom, tak naprawdę dbanie o palmę nie jest bardzo wymagające ani czasochłonne. Jeśli więc poszukujesz roślin, które warto mieć w swoim domu – warto zdecydować się właśnie na palmę.

Autor: Kamila Łońska-Kępa