Data modyfikacji:

Jak odetkać toaletę? Sposoby na odetkanie WC

Nie wiesz, jak odetkać toaletę? Ubikacja może zapychać się od nadmiaru papieru lub wrzucania do niej przedmiotów, które nie powinny się tam znaleźć, takich jak podpaski, włosy, waciki czy maseczki ochronne. Co jednak zrobić, gdy pojawi się problem? Jak odetkać toaletę? Sprawdź w artykule!

jak odetkac toalete

Jak odetkać toaletę? Skuteczne domowe sposoby

Zatkana toaleta to niezwykle uciążliwy problem – w końcu z tego urządzenia sanitarnego korzysta się bardzo często każdego dnia. Jest wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. Często ubikacja zatyka się od nadmiaru papieru toaletowego lub od tego, że do środka ktoś wrzucił podpaskę, waciki kosmetyczne lub inną rzecz, która nigdy nie powinna się tam znaleźć. Toaleta może się zapchać również od jedzenia, wrzucania do niej włosów albo maseczek ochronnych.

Czasem ubikacja zatyka się z powodu starych rur lub po prostu dlatego, że jest leciwa i kiepsko już funkcjonuje. Jeśli twoja toaleta ma już swoje lata, często się zapycha i nie wygląda zbyt estetycznie, może czas pomyśleć o wymianie jej na nowszy model? Współczesne toalety mają często większy odpływ, a ich spłuczki sprawniej działają. Dzięki temu rzadziej się zapychają i nie powodują problemów podczas użytkowania. W sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo muszli o ciekawym designie. Klasyczna owalna, a może nowoczesna kwadratowa? Wybierz produkt, który najlepiej będzie pasował do twojej łazienki.

Jako że zapchane WC to niezwykle palący problem, warto poznać skuteczne metody, jak sobie z nim poradzić. Poniżej znajdziesz pięć domowych sposobów na to, jak odetkać toaletę.

Polecamy: Łazienka retro - zobacz, jak ją urządzić

Przepychacz do WC

Najprostszym sposobem na to, jak odetkać WC, jest użycie specjalnego przepychacza. Urządzenie to jest niezwykle proste w budowie i niedrogie. Składa się z drewnianej bądź plastikowej rączki i gumowej końcówki, która służy do przepychania ubikacji.

Aby odetkać toaletę za pomocą przepychacza, włóż gumową końcówkę do muszli tak, by przykryła odpływ. Dociskaj i odciągaj przyrząd w górę i w dół w taki sposób, by ruszająca się gumowa część dawała opór.

Przepychacz działa jak swego rodzaju pompa tłocząco-ssąca. Wytwarza ciśnienie, które działa na zawartość toalety. Już po pierwszym razie ubikacja powinna się odetkać, a jej zawartość powinna bez problemu spłynąć do kanalizacji.

Kret - jak odetkać ubikację?

Kolejnym sposobem na odetkanie toalety jest użycie Kreta – silnie żrącego środka do udrażniania rur. Zawiera on wodorotlenek sodu, niezwykle agresywną zasadę, która rozpuszcza wszystko to, co spotyka na swojej drodze. Pamiętaj jednak, że Kret nie nadaje się do każdego typu rur. Niszczy na przykład rury aluminiowe.

Jak odetkać WC przy pomocy Kreta? Postępuj zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Zanim przystąpisz do działania, koniecznie ubierz gumowe rękawiczki i zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Wsyp porcję produktu do muszli WC i zalej ciepłą wodą (w ilości takiej, jak podano na opakowaniu).

Po kilku lub kilkunastu minutach zamknij muszlę i spuść wodę. Kret powinien odetkać toaletę. Jeśli tak się nie stało, lepiej zastosuj inny sposób. Przedawkowanie substancji mogłoby pogorszyć sytuację. Po wszystkim umyj dokładnie toaletę, aby upewnić się, że żadne pozostałości Kreta nie zostały na muszli.

Folia spożywcza jako sposób na zapchaną toaletę

Czy wiesz, że ubikację można odetkać przy użyciu… folii spożywczej? Sposób ten wywodzi się najpewniej z Korei Południowej. Tam do udrażniania toalety używa się Pongtu – specjalnej, grubej folii, którą naciąga się na sedes. Następnie należy spuścić wodę, wskutek czego folia się wybrzuszy. W tym momencie trzeba energicznie ją nacisnąć. W ubikacji wytworzy się ciśnienie, które spowoduje, że cały zator spłynie do kanalizacji.

Jeśli nie masz Pongtu, możesz zamiast niego użyć zwykłej folii. Jak odetkać toaletę folią spożywczą? Owiń nią szczelnie muszlę, spuść wodę i energicznie naciśnij powstałe wybrzuszenie. Ostrzegamy jednak, że Pongtu jest znacznie grubsze niż folia spożywcza. Stosujesz tę metodę na własną odpowiedzialność. Zbyt cienka folia mogłaby rozerwać się, na skutek czego zawartość toalety mogłaby ochlapać całą łazienkę.

Jak odetkać ubikację? Soda i ocet

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych produktów do sprzątania, możesz spróbować odetkać WC sodą oczyszczoną i octem. Soda to niezwykle wszechstronny produkt. Służy do spulchniania ciast, usuwa plamy z białych ubrań i łagodzi zgagę. Jak się okazuje, jest w stanie również odetkać toaletę.

Jak odetkać ubikację za pomocą sody oczyszczonej? Kilka łyżek sody wsyp do muszli i zalej octem. Odczekaj kilkadziesiąt minut, a następnie spłucz wodę. Mieszanka powinna udrożnić zatkane WC. Dodatkowo soda ma zdolności do pochłaniania brzydkich zapachów, ponadto w połączeniu z octem skutecznie usuwa kamień gromadzący się we wnętrzu toalety. Zdecydowanie warto stosować sodę do czyszczenia WC!

Płyn do naczyń na zapchaną ubikację

Ostatnim naszym sposobem na zapchaną toaletę jest odetkanie jej za pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń. Ta metoda może jednak nie sprawdzić się, jeżeli ubikacja została zatkana podpaskami, maseczkami czy też innymi przedmiotami, które nie powinny się w niej znaleźć. Jeśli jednak podejrzewasz, że głównym winowajcą jest papier toaletowy, możesz wypróbować ten prosty sposób.

Do toalety wlej sporą ilość płynu do mycia naczyń. Po kilkunastu minutach dodaj około 1 litra ciepłej wody. Ponownie odczekaj kilka minut i spuść wodę. Papier powinien rozpuścić się i odetkać ubikację. Jeśli sposób pomoże tylko w połowie, możesz powtórzyć procedurę.

Autor: Olga Wacholc