Data publikacji:

Jak odnowić blat kuchenny? Sposoby na odnowienie blatu

Kuchnia niewątpliwie jest klejnotem w koronie każdego domu i mieszkania. To właśnie tutaj powstają pyszne dania, które integrują uczestników rodzinnych kolacji, a każda szanująca się impreza musi skończyć się w tym pomieszczeniu. Szczególna uwaga należy się naszym blatom kuchennym, które przez ciągłą i intensywną eksploatację wraz z upływem czasu tracą swoje walory. Różne rodzaje materiału wymagają odmiennych technik renowacji, o których dowiesz się z kompletnego przewodnika, jak odnowić blat kuchenny.

kuchnia

Sposoby na odnowienie blatu kuchennego - o czym należy pamiętać?

Każdy blat ma odmienną historię użytkowania i wymaga spersonalizowanego podejścia. Metody odnowy zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanego surowca, a te dzielimy na:

  • drewno,
  • kamień,
  • metal,
  • kompozyt.

Samodzielna renowacja blatów kuchennych nie jest czynnością skomplikowaną i wymaga jednie dobrego przygotowania do całego procesu. Znając charakterystykę naszego przedmiotu działania oraz efekt końcowy, na którym nam zależy, z pewnością osiągniemy sukces. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą zasilić domowy budżet, natomiast satysfakcja z osiągniętego celu będzie wręcz bezcenna.

Polecamy: Renowacja mebli - jak zacząć?

Korzystając z okazji, warto wykonać gruntowny przegląd całego pomieszczenia. Istnieje bowiem szansa, że zdecydujemy się na bardziej kompleksowy remont, a odnowienie blatu kuchennego będzie tylko jednym z wielu elementów przeznaczonych do odrestaurowania. Kolejnym krokiem jest dokładne zabezpieczenie powierzchni oraz wszelkich elementów podatnych na potencjalne uszkodzenie. Czas na działanie z uwzględnieniem konkretnego tworzywa!

Jak odnowić blat drewniany?

Na początek materiał naturalny, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowy oraz bardzo przytulny klimat. Co więcej, zastosowanie drewna to zabieg uniwersalny, gdyż pasuje ono do wielu stylów i stwarza okazje do testowania pomysłowości przyszłych użytkowników. To jednak nie koniec, ponieważ istnieją dwa warianty. Opcja sklejkowa skierowana jest do osób, dla których priorytetem jest solidność całej konstrukcji, a mniejszą uwagę przywiązuje się do wyglądu. Druga z możliwości to zupełnie odmienne spojrzenie, które ma swych zwolenników wśród entuzjastów spójnej prezencji. Wersja ta wykorzystuje lite drewno, a wraz z nim naturalny wzór słojów. Oryginalny charakter okupiony jest zagrożeniami ze strony wysokich temperatur, wilgoci, przebarwień oraz ewentualnych rys.

Pierwszym krokiem w kierunku wymarzonego blatu jest jego dokładne odtłuszczenie oraz oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń i nieczystości. Następnie, za pomocą odpowiednio dobranego papieru ściernego, należy zetrzeć dawną warstwę lakieru, aż do momentu osiągnięcia gładkiej i równej powierzchni. W sytuacji wystąpienia widocznych ubytków w materiale konieczne jest zastosowanie specjalnej masy uzupełniającej o barwie pasującej do całości.

Końcowy etap polega na gruntownym zabezpieczeniu naturalnej faktury. Również tutaj wybór nie jest jednoznaczny i zależy od indywidualnych preferencji. Użycie oleju wymaga wyłącznie surowego materiału oraz bardzo dokładnie przeprowadzonego procesu aplikacji, co w późniejszym czasie zrewanżuje się łatwością renowacji. Lakier natomiast charakteryzuje się łatwością zastosowania, ale także utrudnionym przebiegiem usuwania ewentualnych niedoskonałości. Warto pamiętać o codziennej pielęgnacji. Takie proste działania prewencyjne w postaci oczyszczania naszego blatu z brudu i wilgoci zapewnią schludny wygląd oraz radość z eksploatacji na długi czas.

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Ta popularna pozycja zyskała rzeszę wielbicieli z uwagi na uniwersalność, niewielkie koszty inwestycji oraz stosunkowo dużą łatwość w utrzymaniu. Ta ostatnia cecha jest bardzo istotna ze względu na fakt, że poza licznymi zaletami, renowacja blatu laminowanego może okazać się bardzo ograniczona lub wręcz niemożliwa. Codzienna pielęgnacja polega na myciu naszego miejsca pracy profesjonalnymi środkami czystości oraz pozostawienie płyty suchej po każdym użyciu.

Niewielkie uszkodzenia, takie jak na przykład niesprawność listw zabezpieczających, wymagają jedynie drobnych napraw. Efekt odświeżenia otrzymamy również za pomocą specjalnej farby, której kolor może być dostosowany do stylu kuchni. Należy pamiętać, aby środek był dostosowany do kontaktu z żywnością.

Kolejnym sposobem na ulepszenie płyty, bez konieczności jej całkowitej wymiany, jest zakup folii. Ten rodzaj materiału, specjalnie dostosowany do kuchennego użytku, zamaskuje wady dotychczasowego blatu i nada nowy wymiar. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że jest to rozwiązanie wyłącznie tymczasowe i nie zastąpi pełnowartościowego rozwiązania. Inna metoda na krótkotrwałe upiększenie płyty wiórowej jest bardzo oryginalna i polega na przykryciu powierzchni za pomocą płytek. Konstrukcja wymaga specjalnego przystosowania podkładem i ze względu na niewielką szczelność, nie nadaje się do trwałego zastosowania.

Istnieje jednak obawa, że defekt przewyższy wszelkie szanse na odnowienie blatu. W tej sytuacji pozostaje udać się do sklepu i wybrać nowszy model o lepszych parametrach pod względem wytrzymałości oraz nowoczesności.

Jak odnowić blaty kuchenne z kamienia?

Trzecia propozycja jest również najtwardszą z zaproponowanych w tym poradniku. Wysokie temperatury oraz odporność na nasiąkanie to niewątpliwe walory, ale nawet tak wytrzymały materiał może ulec zużyciu. Codzienne czynności kuchenne pozostawiają po sobie ślady przebarwień oraz liczne zarysowania, które zdecydowanie psują kompleksowy obraz pomieszczenia.

Samodzielna renowacja powinna rozpocząć się od oczyszczenia całej powierzchni płyty. Po usunięciu wszelkich nieczystości czas przejść do kolejnego etapu domowych rewolucji. Efekt wygładzenia uzyskamy dzięki wykorzystaniu szlifierki, a dodatkową korzyścią jest eliminacja wszelkich plam. Kolejnym celem jest wyrównanie kuchennej płyty. W zależności od rodzaju i wielkości różnic w strukturze niezbędna jest pasta polerska lub masa przeznaczona do tego materiału. Końcowy etap to ostateczne polerowanie oraz impregnacja dopasowana do konkretnego rodzaju kamienia.

Jak odnowić stary blat kuchenny? Podsumowanie

Renowacja naszej kuchni, a w szczególności płyt kuchennych, wcale nie musi wiązać się z zatrudnianiem fachowców, tygodniami remontu oraz ogromnym kosztem. Z odrobiną wiedzy, przygotowania oraz samozaparcia, możliwa jest kompleksowa metamorfoza, wyłącznie dzięki własnym umiejętnościom. Prawidłowa, a przede wszystkim skuteczna, odnowa zależy od wielu czynników. Warsztat i specyfika naszych działań muszą być dopasowane do gatunku struktury oraz jej aktualnego stanu. Znaczenie ma również budżet przeznaczony na ten cel oraz efekt trwałości, który chcemy osiągnąć. Ogromne znaczenie ma codzienna pielęgnacja i konserwacja blatów. Dzięki rutynom czystości i sprzątaniu stanowiska pracy po każdej eksploatacji zapewniamy naszym płytom blask oraz doskonały stan na długie lata.

Autorka: Marcin Majchrzak