Data publikacji:

Jak odnowić drewniane drzwi?

Stare drewniane drzwi mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji wnętrz. Zanim jednak skrzydło drzwiowe z przeszłością trafi do twojego mieszkania, konieczna może okazać się renowacja. Jak odnowić stare drewniane drzwi? Przekonajmy się.

Przeczytaj również: Jak wyciszyć drzwi wejściowe?

Usuwanie starych powłok z drzwi – jak to zrobić?

To pierwszy i najważniejszy etap prac. Od tego, jak dokładnie usuniesz stare powłoki malarskie, zależy efekt końcowy całej tej zabawy z renowacją starych drzwi. Jakie narzędzie wybrać?

Szlifierka pomoże odnowić drzwi

Jest najbardziej uniwersalnym urządzeniem, jakie stosuje się w renowacji starych mebli i drewnianych przedmiotów. Z jej pomocą usuniesz stary lakier, farbę i wyczyścisz powierzchnie pokryte bejcą lub olejem.

Pierwszy etap szlifowania to tzw. czyszczenie zgrubne i w jego trakcie należy zastosować gruboziarnisty papier. Następnie do akcji wkroczy papier o mniejszej ziarnistości, za pomocą którego przeprowadzisz szlifowanie wykończeniowe.

Opalarka na drzwi z farbą olejną

To najlepsze rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jak odnowić drewniane drzwi pomalowane farbą olejną. Opalarka przypomina nieco suszarkę, ale wytwarza znacznie wyższą temperaturę.

Strumień nagrzanego powietrza sprawi, że stara farba spęcznieje i następnie łatwo usuniesz ją za pomocą szpachelki. Jeśli postawisz na taką metodę renowacji starych drzwi, następnie konieczne będzie szlifowanie wykończeniowe, dzięki któremu wygładzisz drewnianą powierzchnię.

Renowacja drzwi przy pomocy środków chemicznych

To dobra metoda renowacji, jeśli w twoim warsztacie brakuje takich narzędzi jak szlifierka czy opalarka. Za pomocą preparatów chemicznych usuniesz stare środki, które tworzą na powierzchni drewna powłoki, czyli np. farbę olejną lub lakier.

Płyny chemiczne tego typu nie sprawdzą się w przypadku bejcy czy oleju, czyli preparatów, które wnikają w głąb drewna i je impregnują. Warto pamiętać, że środki chemiczne do usuwania starych powłok malarskich należy stosować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na zewnątrz budynków.

Uzupełnianie ubytków w starych drzwiach

Po wyczyszczeniu drzwi, czas zabrać się za uzupełnianie drobnych pęknięć czy dziur. W tym celu wykorzystasz szpachlę do drewna. Nanieś jej niewielką ilość w docelowym miejscu, a po wyschnięciu delikatnie zeszlifuj.

Na tym etapie należy też pozbyć się ewentualnych szkodników - jeśli na drewnianej powierzchni widoczne są skupiska niewielkich dziurek, to wyraźny znak, że drewno zostało zaatakowane przez korniki. Aby się ich pozbyć wystarczy zastosować miejscowo środek chemiczny, a ubytki po kornikach zaszpachlować szpachlą do drewna. 

Malowanie drewnianych drzwi

Gdy już usuniesz stare powłoki malarskie i pozbędziesz się ubytków oraz szkodników, następny krok, który doprowadzi się do odpowiedzi na pytanie, jak odnowić stare drzwi drewniane, to malowanie. Pamiętaj, aby zdemontować okucia oraz klamki, żeby uniknąć ich pobrudzenia. Jaki preparat wybrać?

Emalia

Zdając się na farbę do drewna uzyskasz równomiernie kryjącą powłokę, spod której rysunek drewna nie będzie widoczny. Bardzo modnym rozwiązaniem są emalie kredowe, dzięki którym można uzyskać charakterystyczną dekoracyjną powłokę.

Olej na drzwi drewniane

Olej do drewna wnika w jego strukturę i impregnując ją, podkreśla rysunek słojów. To świetny sposób, jeśli chcesz, aby drzwi miały rustykalny charakter i naturalny wygląd. 

Lakierobejca

Preparaty tego typu stworzą na drewnianej powierzchni grubą powłokę zabezpieczającą przed wilgocią i ciekawie wybarwią drewno. W sprzedaży znajdziesz szereg produktów w ciekawych kolorach i o różnym stopniu połysku, dzięki czemu łatwo osiągniesz zamierzony efekt dekoracyjny.